30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

PayPal ve Google, İngiltere’nin Dijital Para Birimi Planlarına Yardımcı Olacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere Merkez Bankası, iki merkez bankası dijital para forumunun duyurusunu yaptı. Üyeler arasında teknoloji ve finans alanındaki en iyi isimler de yer alıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere Merkez Bankası, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmek için araştırmalarını sürdürüyor.
  • Bugün, söz konusu proje ile ilgili kurulan iki forumun duyurusu yapıldı.
  • Forumun üyeleri arasında, Google, PayPal ve Visa gibi önde gelen finans ve teknoloji firmaları da yer alıyor.

İngiltere Merkez Bankası, bugün, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) gelişimini desteklemesi adına iki forumun kurulduğunu ve bu iki forumun üyelerini açıkladı. Forum üyeleri arasında finans ve teknoloji alanındaki en büyük firmalardan PayPal, Google ve Visa da yer alıyor.

Binance indirim kodu

CBDC Nedir?

CBDC’ler, bir merkez bankası tarafından desteklenen Sterlin, Euro veya Dolar gibi fiat para birimlerinin dijital versiyonlarıdır. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, şu anda CBDC’leri araştırıyor. Çin ve Bahamalar gibi bazı ülkeler ise CBDC projelerini çoktan başlattı; hatta test aşamasına geçti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

İngiltere ise bu yarışta şimdiye kadar nispeten yavaş kaldı. Ancak bugünkü duyuru, İngiltere Merkez Bankası’nın en azından teknoloji ve finans alanındaki uzmanlara konu ile ilgili danıştığını gösteriyor. Forum, bir CBDC’nin Birleşik Krallık’ta nasıl çalışabileceği konusunda araştırma yapacak ve ülke yetkililerine geri bildirim sağlayacak.

Forum Üyeleri Arasında Önemli İsimler Yer Alıyor

CBDC Katılım Forumu ve CBDC Teknoloji Forumu üyeleri arasında PayPal’da CTO, blockchain, kripto para ve dijital para birimleri alanında görev yapan Edwin Aoki, ConsenSys’de CBDC ve ödeme yöneticisi olarak görev yapan Matthieu Saint Olive ve Dünya Ekonomik Forumunda proje ve blockchain lideri olarak çalışan Ashley Lannquist yer alıyor.

İlgili Haber:  Ukrayna, Doğu Avrupa'daki Kripto Dünyasına Liderlik Etmeye Hazır

Diğer önde gelen üyeler arasında ise müzik dinleme platformu Spotify’ın küresel ödeme strateji direktörü Mark Shaw, Visa Europe CEO’su Charlotte Hogg ve Google’daki EMEA ortaklıkları başkanı Diana Layfield da yer alıyor.

İki forum, bir CBDC’nin Birleşik Krallık’ta çalışıp çalışmayacağını araştırmak için Nisan ayında birleştiklerini açıkladı.

Öte yandan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto paraları bir “para” olarak görmediğini defalarca belirtti. Ancak Bailey, CBDC’lerden farklı olsa da fiat para birimlerine sabitlenmiş stablecoinlerin, gelecekteki finans dünyasının önemli bir parçası olabileceğini söyledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar