PayPal’ın Kripto Atılımı Kitlelere Daha Fazla Kripto Getirecek mi?

Kripto topluluğu içinde son zamanlarda en çok tartışılan konulardan biri, PayPal’ın müşterilerinin bunda böyle kripto para birimleri alıp satabilecekleri yönünde yaptığı duyuru oldu. Hizmetin önümüzdeki yılın başlarında tamamen kullanıma sunulmasının beklenildiği açıklandı. 

Şirketin basın bülteninde belirtildiği gibi “tüketicinin kripto para birimini anlamasını ve benimsemesini arttırma” hedefi, kripto para biriminin popülerleştirilmesi için gerekli bir adım olarak yorumlandı. Genel kripto bilincinin hala çok düşük olduğu kaydedilirken Statista anketinden elde edilen verilerin de gösterdiği üzere, gelişmiş ekonomilere sahip ülkelerde Bitcoin (BTC) kullanımının %10’un altında kaldığı ve en düşük seviyedekilerin İsveç, Danimarka ve Japonya olduğu belirtildi. 

PayPal’ın başkanı ve CEO’su Dan Schulman, dijital para birimi biçimlerine geçişin kaçınılmaz olduğunu ve bu geçişin, finansal katılım ile erişim açısından net avantajlar getireceğini belirtti. Ödeme sisteminin verimliliğinin; hızı, dayanıklılığı ve hükümetlerin yurttaşlara hızlı bir şekilde para dağıtma yeteneğini arttırdığını ifaden Schulman’la benzer şekilde Malta eski başbakanı Joseph Muscat da 2018’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na kripto para birimlerinin paranın kaçınılmaz geleceği olduğunu söylemişti. 

PayPal; hizmetlerini BitcoinEther (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) ile kullanıcılara sunarak işe başlayacağını açıkladı ve şirket, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’ndan “ilk” olduğunu iddia ettiği şeyi satın aldı. New York’ta bir dijital para birimi işini yürütmek için gerekli olan bir lisans türü olan “koşullu BitLicense’i” alan PayPal, müşterileri için bu hizmeti sağlamak üzere Amerika Birleşik Devletleri merkezli stabilcoin operatörü Paxos ile ortaklık kurdu. 

PayPal’ın 2020’nin ikinci çeyreğinde 346 milyon aktif kullanıcısı olduğu göz önüne alındığında (son üç aylık raporuna göre üçüncü çeyrekte bu miktar 361 milyona yükseldi) müşterilerine kripto para birimleriyle ilgili hizmetler sunma konusunda firmanın kararlı olduğu ve bu gelişmenin, kriptonun yaygın şekilde benimsenmesi yolunda önemli bir adım olabileceği kaydedildi. 

Genel görüş olumlu yönde

PayPal’ın kripto ödemeleri sunmaya başladığını duyurmasının, kripto paranın kitlesel olarak benimsenmesini sağlayıp sağlamayacağı sorusunu yanıtlayan kripto ve blok zinciri sektörlerindeki uzmanlar bu konudaki görüşlerini paylaştı. 

InsideChains’in kurucusu ve CEO’su olan ve MIT Enterprise Forum’un da başkan yardımcısı olan Cristina Dolan, atılan adımı 346 milyon aktif PayPal kullanıcısı için kolay ve entegre bir çözüm sunarak geleneksel değer transferi veya ödemeler için kripto benimsemesini arttırmaya yardımcı olacak çok heyecan verici bir duyuru olarak nitelendirdi. 

Ödemeler için kripto kullanmanın en zor kısmının, ödeme veya transfer yapmak için anahtar çiftlerini kullanan kripto blok zinciri ağlarındaki açılıp kapanma rampası olduğunu belirten Dolan, işlem noktasında bu sürtünmeyi azaltmanın, onu basit değer aktarımı kullanım durumlarına entegre etmeyi kolaylaştıracağını ve böylece daha az korkutucu hale getireceğini açıkladı. Bunun, ağdaki kripto ve Bitcoin’in harcama hızını arttırabileceğini söyleyen CEO, PayPal’ın ödeme işlemlerini domine ettiğini ancak kriptoyu entegre etmenin de yeni müşterilerin ilgisini çekebileceğini ifade etti. 

IOTA Vakfı’nın kurucu ortağı Dominik Schiener, PayPal’ın kullanıcılar için bir seçenek olarak kriptoyu eklemesinin, kripto ile daha fazla ilgilenilen bir geleceğe hitap ettiğini belirtti. Bunun, nihayetinde kitlesel olarak benimsenmeye ve yalnızca kullanıcılar ile tüccarlar arasında değil, akıllı cihazlar ve akıllı şehirler arasında da yeni bir ödeme yöntemine yol açacağını vurgulayan Schiener, daha fazla ödeme platformu kriptoyu kabul ettikçe farkındalığın IoT teknolojisi (nesnelerin interneti) ile artan ara bağlantıya dönüşeceğinin altını çizdi. Sonunda kripto paranın, günlük hayatın bir parçası olacağına inanan Schiener, kripto işlemlerinin, cihazların uçtan uca işlemi gerçekleştireceği ve kartların cüzdanlarda tutulabileceği temassız ödemeler için daha fazla seçenek sunduğunu söyledi. 

PayPal’ın eklediği para birimleri yükselişte

Programming Blockchain’de eğitmen olan Jimmy Song ise Bitcoin’in benimsenmesini zorlayan tek şeyin, henüz gerçekleşmeyen yasal para çöküşü olduğuna ve PayPal’ın duyurusunun, insanlara değer depolamak için Bitcoin satın almaları veya kumar oynamak için altcoin satın almaları için ek bir yol sunmaktan ibaret olduğuna dikkat çekti. 

Bitcoin.com yönetim kurulu başkanı Roger Ver ise 300 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan bir platformun, kripto paranın benimsenmesi sürecini ilerletmeye yardımcı olacağına inandığını söyledi. PayPal’ın eklediği dört kripto para biriminden, şu anda zincir içi ödemeler için kullanılabilen iki tanesi olan Bitcoin Cash ve Litecoin’e dikkat çeken Ver, bu iki para biriminin yükselişte olduğunu hatırlattı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  Profesyonel Tüccarlar, 19 Bin Dolar Seviyesindeki Bitcoin İçin Endişe Duyuyor

Bir Cevap Yazın