Paypal’ın Kripto Partneri Paxos, 142 Milyon Dolar Fon Topladı

Paypal'ın kripto para iş ortağı olan Paxos, yapılan yatırım finansmanı turunda yatırımcılardan 142 milyon dolar yatırım aldı.

Paypal’ın kripto para ortağı Paxos, Carlyle Group milyarderi David Rubenstein’ın aile ofisine yatırım danışmanlığı yapan Declaration Partners liderliğindeki C Serisi finansmanında 142 milyon dolar topladı. Tur 24 Kasım’da sona erdi. Yatırım ayrıca PayPal Ventures ve Paxos’un önceki yatırımcıları RRE Ventures ve Liberty City Ventures’ın yatırımlarını da içeriyor. Firma, toplamda 240 milyon dolarlık girişim fonu topladı. Böylece 271 milyon dolar toplayan Circle’dan sonra kriptoda en çok finanse edilen firmalardan biri haline geldi. Firma, yatırımın şirkete ne kadar değer verdiğini açıklamayı reddetti.

New York City merkezli Paxos, 2012 yılında itBit adı altında kuruldu. New York bankacılık yasası kapsamında ABD müşterileri için saklama hizmetleri sunan, düzenlenmiş bir güven şirketi olarak faaliyet gösteren ilk bitcoin girişimleri arasındaydı. Ekim ayında, ödeme devi Paypal, Paxos ile ortaklaşa bir kripto para ticaret hizmeti başlattı. Böylece müşterilerin bitcoin satın almasına ve harcamasına izin vermiş oldu.

Paxos CEO’sundan açıklamalar

Paxos’un CEO’su ve kurucu ortağı Charles Cascarilla, “Ardışık düzenimiz, belki bir yıl önce milyonlarca müşteriden, ortaklıklar aracılığıyla şimdi milyarlarca müşteriye ulaştı” diyor. “Büyüme fırsatlarından gerçekten yararlanmak için kısmen bu sermayeyi yükseltmemizin nedeni budur.”

Yatırımın bir parçası olarak şirket, kurumsal müşterilerin menkul kıymetler ve emtialar gibi geleneksel varlıkları bir blok zincirinde izlemelerine yardımcı olan yeni ürünler geliştirmeyi planlıyor. Cascarilla, “Potansiyel olarak satın almalar ve yeni işe alımlar da dahil olmak üzere işimizi büyütmek için her zaman başka yollar düşünebilmek istiyoruz” dedi. Sermaye artışının bir kısmı, Cascarilla’nın Paxos’un PayPal ve Credit Suisse gibi güçlü kurumsal müşterileri işe almadaki başarısının temel nedenlerinden biri olarak gösterdiği düzenleyici altyapıya yatırılacak.

  PayPal CEO'su, Kriptonun Faydasını Önemli Ölçüde Arttıracaklarına İnanıyor

Yatırım haberleri, bitcoin’in ilk kez 20.000 $ sınırını aşmasından sonraki gün geliyor. Paxos, muhtemelen yılın ikinci yarısında kripto para biriminin meteorik yükselişinde rol oynadı. 21 Ekim’de PayPal, Paxos’un API tabanlı kripto aracılık hizmetini entegre ederek ve 350 milyon müşterisine bitcoin ve bir avuç diğer kripto para birimine erişim sağlayarak kripto para birimi pazarına girdiğini duyurdu.

PayPal’ın kriptoyu benimsemesi, bitcoin’in yükselişiyle aynı zamana denk geldi. Hatta bazı analistler, çevrimiçi ödeme devinin yükselişi artırdığı görüşünü bile ifade ettiler. Temmuz ayının başlarında, İngiltere merkezli fintech firması Revolut’un Amerika ayağı, Paxos’un teknolojisini uygulamasına entegre ederek 49 ABD eyaletindeki fintech müşterilerinin bitcoin ve ether satın almasını, tutmasını ve satmasını sağladı.

Paxos’un diğer faaliyet alanları neler

Bununla birlikte Paxos, kendisini tamamen kripto-yerel bir girişim olarak konumlandırmaktan kaçınıyor ve birden fazla varlık sınıfı için altyapı sağlama taahhüdünü belirtiyor. Şubat ayında, Credit Suisse ve Nomura Instinet hisse senedi alım satımlarını gerçekleştirmek için startup teknolojisini kullanmaya başladığında, firma ABD’de listelenen hisse senetleri için blok zinciri teknolojisinin ilk canlı uygulaması olarak tanımladığı şeyi kolaylaştırdı.

Paxos Settlement Service, iki tarafın menkul kıymet alım satımlarını bir aracı kullanmadan doğrudan birbirleriyle iki taraflı olarak halletmesine izin veren özel, izinli bir blok zinciri ağıdır. Eylül ayında, Fransız bankacılık devi Societe Generale, hizmeti kullanan üçüncü broker-bayi oldu. Bugüne kadar, platformda yaklaşık 75 milyon dolar değerinde 15.000 işlem yapıldı.

8 Aralık’ta Paxos, yabancı bankaların şubelerini ve ajanslarını denetleyen bir düzenleyici kurum olan Para Birimi Denetleme Ofisi’ne (OCC) ulusal bir güven bankası tüzüğü için başvuruda bulundu. Tüzük verilirse, Paxos hem eyalet hem de ulusal düzeyde düzenlenen dijital varlıkların ilk sorumlusu olabilir. Şirket 2015 yılında, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’ndan (NYDFS) kripto ürünleri ve hizmetleri sunan eyaletteki ilk düzenlenmiş şirketlerden biri olmak için bir güven sözleşmesi almıştı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın