Paypal’ın Kriptoyu Kucaklaması Bitcoin için Dönüm Noktası

Hakkında çıkan olumlu haberlerle 13 bin seviyesini rahatça aşan bitcoin'de gözler sıradaki hedef olan 20 bine çevrildi.

Önemli Gelişmeler

blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bitcoin’de Bir Sonraki Hedef 20 bin Dolar mı?

Bitcoin tekrar hareket halinde. Bu hafta 13.000 doları aştıktan sonra, yıl bazında %80 arttı. Bu başarı, kötü şöhretli FAANG üyelerinin çoğu da dahil olmak üzere S&P 500’ün önde gelen hisse senedi getirilerini geride bırakıyor.

blank

Bu son artış gözlemcilere 2017 ICO çılgınlığının keskin zirvelerini ve vadilerini hatırlattı. Bitcoin’in son haftalardaki nispeten düşük oynaklığı, yalnızca 10.000 $ fiyat tabanını savunmakla kalmayıp, bazı satıcıların kar elde etmesine rağmen 12.000 $’ın üzerinde kalma kabiliyetiyle birleşti.

blank

Paypal partiye katılıyor

Fintech devi PayPal yakında 346 milyon müşterisine kripto satın alma, satma ve tutmaya olanak sağlayacağını duyurdu. Bu da piyasalardaki sıçramaların önemli nedenlerinden biri oldu. Bitcoin dışında, eter, litecoin ve bitcoin cash de desteklenecek.

Ancak, pek çok bitcoin meraklısı PayPal’ın kripto hizmetlerine getirdiği bazı kısıtlamalarla ilgili çekincelerini dile getirdiği için her şey güllük gülistanlık değildi. Örneğin, müşteriler varlıklarını ayrı bir cüzdana çekemeyecek veya onları arkadaşlarına ve ailelerine gönderemeyecek.

Vergileri unutmamalı

PayPal’ın kripto hizmetleri sunması genel olarak benimsenmesi için harika olsa da, kripto para birimleri etrafındaki mevcut vergilendirme insanları hayal kırıklığına uğratabilir. Bitcoin gibi kripto para birimleri, IRS’ye göre mülk olarak kabul edilir. Bu, başka bir şey satın almak için her sattığınızda, takas ettiğinizde veya elden çıkardığınızda, vergiye tabi bir olay olduğu anlamına gelir.

PayPal, kullanıcıların kendi vergi yükümlülüklerini hesaplamaktan ve ödemekten sorumlu olduğunu açıkça belirtiyor. Bu nedenle herkesin kendi ayrıntılı kayıtlarını tutması önemli.

İlk CBDC’de sona gelindi

Merkez bankası dijital para birimlerine verilen ilginin çoğu Çin, ABD veya AB’deki gelişmelere odaklanırken, bu hafta Bahamalar’ın ilk resmi CBDC’yi başlattığını gördü. Kum doları olarak bilinen dijital para birimi, aslında ABD dolarına sabitlenen Bahama doları ile bire bir sabitlenecek.

Finansal kapsayıcılığı artırmak ve işlem ücretlerini ve sürtünmeyi azaltmak için tasarlanan kum doları, mobil cihazlarda Merkez Bankası onaylı bir e-Cüzdan bulunan herhangi bir satıcıda kabul edilecektir. Sürecin ilk aşaması, bankalar ve kredi birlikleri gibi özel sektör oyuncularının sistemlerini müşterinizi tanı (KYC) için hazırlamasını ve kullanıcıların ve ihraççıların mevzuata uygunluğu sürdürmelerini sağlamak için diğer uyum kontrollerini içerir. Zamanla Bahamalar’ın 700 ada takımadasında kullanılabilir hale gelecektir.

Şimdi olduğundan daha fazla kriptoya ihtiyaç var

Covid-19 inatla ısrarcı olmaya devam ederken, dünya genelinde stres ve gerilim artıyor. Dünya çapında iyi duyurulmuş hükümet teşvik önlemlerinin yanı sıra, 2020 ayrıca Hong Kong, Amerika Birleşik Devletleri, Nijerya, Tayland, Beyaz Rusya ve ötesinde protestolar ve iç çekişmelere sahne oldu. Aslında, dünyanın hiçbir köşesine yeni bir siyasi protesto dalgası olmadı.

Devletin kısıtlamaları karşısında, kripto para birimleri ve çeşitli hizmet uygulamalarının protestocular için önemli bir can simidi olduğu kanıtlandı. Bankacılık ağlarını atlatabilen ödeme işlemcilerinden, protestocuların kimliklerini ve servetlerini korumalarına yardımcı olan kripto cüzdanlarına kadar, bu araçlar dünya çapındaki meşru hareketlerin başarısı için kritik can damarlarıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP) ve Terra (LUNA) Fiyat Analizi – 8 Mayıs

Dogecoin’de Elon Musk’ın Saturday Night Live’a konuk olmasından önce ayı piyasasına yönelik sinyaller gözleniyor. XRP’nin ise satış yolda olan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend