Pazar Stratejisti Moser’e Göre Bitcoin Uzun Vadeli Bir Yatırım Aracı Değil

Barclays Private Bank’ın Baş Pazar Stratejisti Gerald Moser, yatırımcıların portföylerini Bitcoin ile çeşitlendirmeleri gerektiğini düşünmüyor.

Haberin Özeti

  • Barclays Private Bank Baş Pazar Stratejisti Gerald Moser’e göre Bitcoin’i yatırım portföyünün bir parçası yapmak doğru bir karar değil.
  • Moser, Bitcoin yatırımlarının öngörülebilir bir kar getirmeyeceğini düşünüyor.
  • Ona göre Bitcoin, uzun vadeli ve sürdürebilir bir yatırım aracı değil.

Barclays Private Bank’ın Baş Pazar Stratejisti Gerald Moser’e göre, yatırımcılar Bitcoin’i portföylerinin dışında tutmalı.

“Bitcoin’in Öngörülebilir Getirisi Yok”

Londra merkezli Financial News’e verdiği bir röportajda Moser, “Bitcoin için öngörülebilir bir kar tahmin etmek neredeyse imkansız; çok fazla dalgalanması da varlığı portföy açısından neredeyse yatırım yapılamaz hale getiriyor.” dedi.

Barclays Private Bank, daha çok yüksek net serveti olan bireylere hitap etmektedir. Özel bir banka olarak, kişiselleştirilmiş banka hesapları ve ipoteklerin yanı sıra varlık yönetimi hizmetleri de sunmaktadır. 2019 itibariyle, yönetimleri altındaki 61 milyar Sterlinlik varlıkla Birleşik Krallık’taki en büyük dördüncü özel banka oldu.

Görünüşe göre Barclays’daki bu milyarlar BTC’ye gitmeyecek.

Bir teori, Bitcoin’in rekor düzeydeki son fiyat artışına kurumsal yatırımcılar tarafından yardım edildiği yönünde idi; ancak Moser bu konuda şu değerlendirmeleri yaptı: “Kripto paranın performansı çoğunlukla perakende yatırımcıların görünüşte uzun vadeli sürdürülemeyecek bir ralliye katılmaları nedeniyle yükseldi.” dedi.

“Bitcoin’e Yatırım Yapmak Rasyonel Değil”

Bununla birlikte bazı yüksek profilli kurumsal yatırımcılar, Amerikan hedge fonu yöneticisi Paul Tudor Jones başta olmak üzere, tek hanede bir BTC’ye sahip olduğunu kabul etmesine rağmen, enflasyona karşı koruma amaçlı olarak Bitcoin’e yöneliyor.

Deutsche Bank tarafından dün yayınlanan bir rapor ise çoğu varlık yöneticisinin Bitcoin’e şüpheyle baktığını ve patlamaya hazır bir balon olarak gördüğünü yazmıştı.

  Altın Endüstrisinin Önemli İsmi, Bitcoin'in 20 Kat Artacağına Dair Şüphe Duymuyor

Moser, Bitcoin’in bir portföyü çeşitlendirmenin en uygun yolu olmadığını söyledi ve geleneksel finans piyasaları aynı şeyi yaptığında değerinin düşebileceğini öne sürdü. Mart 2020’de koronavirüs salgını borsaları sarsarken ve BTC’nin değeri yaklaşık 4.000 Dolara gerilerken durum böyleydi.

Moser aynı fikirde. Bitcoin’e yatırım yapmanın “rasyonel, uzun vadeli bir yatırım kararından çok bir balon fenomenine benzediğini” söyledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın