Çin Halk Bankası (PBoC), ülkenin merkez bankası ait dijital para birimi gelişiminin jeopolitik risklerine güçlü bir vurgu yaptı.

PBoC tarafından işletilen China Finance dergisinde bu hafta sonu yayımlanan bir makale, Pekin’in küresel yarışta yasal dijital para birimlerini üretebilmek için ilk etabı tamamlayabilmek amacıyla CBDC (Merkez Bankası Dijital Para) geliştirme hızını arttırması gerektiğini savundu.

Makale, Çin’in devletler arası rekabette “yeni bir savaş alanı” olarak nitelendirdiği dijital para arenasında ilk hareket eden olma avantajını yakalaması gerektiğini belirtti.

Makalenin iddiasına göre bu atılım, uluslararası finanstaki jeopolitik statükoda önemli değişikliklere neden olmanın yanı sıra dolar hegemonyasını yıkmak ve Çin Yuanı’nı uluslararası bir para konumuna getirmek için bir fırsat olma özelliği de taşıyacak.

Dahası PBoC tarafından çıkarılan bir dijital para biriminden elde edilmesi planlanan veri geri bildirimi de ulusal para politikası için faydalı olacak ve ekonomik zorluklarla dolu salgın sonrası ortamda büyük bir önem arz edecek.

Makalede Nisan ayının sonu itibariyle, PBoC’nin araştırma biriminin düzenleme, dolaşım ve uygulama gamını kapsayan 130 kripto para birimiyle ilgili patent başvurusu yaptığı belirtildi.

Merkez bankasının araştırma birimi ilk olarak 2015’te kuruldu ve proje 2020’de hızla ilerledi. Para birimi için dijital bir cüzdanın test edilmesi süreci, Çin’in devlet ticari bankaları tarafından yürütülüyor.

Ağustos ayında Pekin; dijital yuanın Şangay, Pekin, Guangzhou ve Hong Kong’da 400 milyon kişiyi ve ülke nüfusunun yaklaşık %29’unu içeren bir deneme sürümünü ilan etti.

PBoC ayrıca dijital yuanı 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarında da kullanmayı planlıyor. Son zamanlarda açıklama yapan bir üst düzey yönetici, para biriminin “daha çok M0 olarak” konumlandırılacağını ve bu nedenle nakit yönetimiyle ilgili yasa ve düzenlemelere uyulması gerekeceğini belirtti.

İlgili Haber:  Dijital Euro, Tezos Blockchain Platformunu Kullanacak

Dijital para yarışının ötesinde hem Çin hem de Amerika Birleşik Devletleri, son yıllarda blok zinciri araştırma ve geliştirme alanında da sıkıca rekabet ettiler. Geçen hafta yayınlanan bir rapor, Çinli Alibaba firmasının şimdiye kadarki en çok patent başvurusunu bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğine dikkat çekmesine rağmen, şu anda en çok blok zincir patentine sahip ülke olarak ABD’nin lider konumda olduğunu gösterdi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın