28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Piyasa Değerine Göre İkinci En Büyük Kripto Para Ethereum, 6. Yaş Gününü Kutluyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum blok zinciri, 2015’teki doğuşundan bu yana DeFi, NFT, DAO ve inovasyon alanları için bir merkez haline geldi. Şimdilerde ise büyük bir yükseltmeye hazırlanıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum, 30 Temmuz 2015’te piyasaya sürüldü.
  • ETH şu anda piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para konumunda yer alıyor.
  • Ethereum ağı, diğer birçok protokol tarafından da kullanılıyor.

30 Temmuz 2015’te, daha sonra “Frontier” adıyla bilinen Ethereum’un ilk versiyonu yayınlandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ethereum’un Altı Yılı

Ağın ortaya çıkmasından bu yana geçen altı yıl içinde Ethereum, yıkıcı bir erken saldırıyı atlattı, çekişmeli bir hard fork geçirdi ve 278 milyar Dolarlık bir piyasa değeri oluşturdu.

Ancak bu altıncı yıl dönümü muhtemelen Ethereum 1.0’ın son yılı olacak. 2022’nin başlarında, daha hızlı, daha geniş ve daha enerji verimli bir model olan Ethereum 2.0’a geçilmesi planlanıyor.

Ethereum blok zinciri ile ilgili olarak, geçen yaz, insanların bir aracı kullanmadan kripto para ticareti yapmasına olanak tanıyan DeFi (merkezi olmayan finans) endüstrisi büyük bir patlama yaşadı. Bugün, 60 milyar Doların üzerinde varlık, Ethereum tabanlı DeFi protokollerinde kilitlenmiş durumda. Bu rakam, geçen yıl bu zamanlarında 4 milyar Dolardan daha düşük bir seviyede idi.

Ancak bu patlama, saniyede yaklaşık 15 işlem gerçekleştirecek şekilde inşa edilen Ethereum ağı için çeşitli sorunlar yarattı. Ethereum blok zincirinde akıllı sözleşmelerin sürekli kullanımı bir yandan hoş karşılanırken diğer yandan da ağı oldukça yavaşlattı ve işlem ücretlerini artırdı.

Ethereum Ağında Bu Sene Yaşanan NFT ve DAO Patlaması

Ancak bu durum da NFT’lerin Ethereum’da yükselişe geçmesini engelleyemedi. DappRadar’a göre, NFT’ler 2021’in ilk yarısında 2.5 milyar Dolarlık bir satış hacmine ulaştı ve bunların çoğu Ethereum aracılığıyla sağlandı.

İlgili Haber:  Cardano ve Ethereum Yarışı Kızışıyor: Alonzo Güncellemesi Süreci Nasıl Etkileyecek?

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) da bu sene ciddi bir popülarite artışı yaşadı. Bir DAO, insanların, tokenleri kullanarak bir protokol, işletme veya başka tür bir organizasyon için karar verme sürecine katılmalarına olanak sağlar.

Ağ üzerindeki tüm bu gelişmelerin yanında Ethereum, aslan payını elinde tuttu. Fiyatında da önemli bir artış yaşayan ETH, geçen senenin bu zamanına nazaran altı kat daha yüksek bir seviyede seyrediyor. ETH, bugün 2.400 Dolardan işlem görüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar