Piyasada Ani Çöküş: Bitcoin %8 Değer Kaybetti

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Lider kripto para Bitcoin, %8 değer kaybetti.

blank

Haberin Özeti

  • Kripto para piyasasında son 24 saatte ani bir çöküş yaşandı.
  • Lider kripto para Bitcoin %8 değer kaybetti.
  • Önemli altcoinlerden Ethereum %10.21, BNB %11, Cardano %11.36 ve XRP %12 oranlarında düştü.

Lider kripto para Bitcoin, bugün %8 düşüşle 36.300 Dolar fiyatına geriledi.

blank

Kripto Para Piyasası Genelinde Bir Düşüş Yaşandı

Bitcoin fiyatı, ABD Başkanı Biden’ın gelecek yıl için 6 trilyon Dolarlık bir harcama planı önermesinin ardından 40.000 Dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başarmıştı. Ancak Bitcoin’deki bu başarı uzun vadeli olmadı.

Birkaç istisnanın dışında, piyasa değerine göre ilk 100 kripto para arasında yer alan tüm coinler, son 24 saat içinde yaklaşık %10 değer kaybetti.

Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para olan Ethereum, son bir günde %10.21 ve son bir haftada %8.60 değer kaybetti. ETH, şu anda 2.500 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bir diğer önde gelen kripto para Binance Coin (BNB) ise dünden bu yana %11 değer kaybederek 329 Dolar fiyatına geriledi. BNB, geçtiğimiz hafta içinde yaklaşık %15’lik bir düşüş yaşadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Cardano, blockchain’in uzun zamandır beklenen akıllı sözleşme platformu için testnet’i başlatmasına rağmen, piyasadaki düşüş eğiliminde kaçamadı ve son 24 saatte %11.36’lık bir değer kaybı yaşadı.

Uzun süredir SEC davasıyla mücadele eden XRP ise son bir günde %12 değer kaybederek piyasa değerine göre yedinci en büyük kripto para konumuna geriledi. 41 milyar Dolarlık piyasa değerine sahip olan Dogecoin, XRP’nin yerini almayı başardı.

Piyasa Neden Değer Kaybediyor?

Kripto para piyasasındaki düşüşün temel nedeninin ne olduğu henüz bilinmiyor. Potansiyel sebepler arasında ise; Binance Akıllı Zinciri tabanlı merkezi olmayan borsa Burger Swap’ın dün gece 7.2 milyon Dolarlık bir hacker saldırısı ile karşılaşması ve Japonya Merkez Bankası başkanının Bitcoin’e yönelik yaptığı eleştiriler öne çıkıyor.

Geçtiğimiz haftalarda kripto piyasasında yaşanan tarihi düşüşün sebepleri çok daha açıktı. Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin çevresel etkilerini eleştirmesi ve Çin’den art arda gelen düzenleyici haberler, Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto piyasasının değer kaybetmesine neden olmuştu. Bu süreçte Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.000 Dolar’dan 30.000 Dolar’a kadar gerilemişti.

Ancak bugünkü piyasa çöküşünün nedenleri şimdilik belirsizliğini koruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend