Piyasanın Büyük Bölümü Çöküş Yaşarken Bu Kripto Para %25 Değer Kazandı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Kripto para piyasası, tekrardan bir çöküş havasına girdi. Ancak merkezi olmayan depolama projesi Filecoin, %25’lik bir fiyat artışı yaşayarak çöküşe karşı tek başına direniyor.

blank

Haberin Özeti

  • Kripto para piyasasında ciddi bir düşüş yaşanıyor.
  • Son 24 saatte Bitcoin %6, Ethereum %8 değer kaybetti.
  • Filecoin ise %25 artış yaşayarak kullanıcılarını memnun etti.

Filecoin şu anda yaklaşık 90 Dolarlık bir fiyat seviyesinde hareket ediyor; bu, 18 Mayıs’tan bu yana token için kaydedilen en yüksek fiyat. Veri sitesi Nomics’e göre, kripto para geçtiğimiz saatlerde 75 Dolardan 96 Dolara kadar yükseldi.

blank

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin’de Büyük Kayıplar

6.9 milyar Dolarlık şaşırtıcı piyasa değerine rağmen Filecoin, hâlâ daha 1 Nisan’da kaydettiği 237 Dolarlık rekor seviyesinin bir hayli gerisinde seyrediyor.

Öte yandan Filecoin %25 oranında artış yaşarken kripto para piyasasının geri kalanına düşüş eğilimi hakim: Son 24 saatte lider kripto para Bitcoin %6, en büyük altcoin olarak nitelendirilen Ethereum %8 ve son ayların gözde tokeni Dogecoin %15’lik düşüş yaşadı.

Kripto para piyasasındaki son düşüşü başlatan temel etkenin, Elon Musk’ın attığı bir tweet olduğu düşünülüyor. Musk, gece saatlerinde, kırık kalp emojisini kullanarak Bitcoin hashtag’i paylaştı ve piyasadaki düşüş de böyle başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde de Bitcoin’in çevresel etkisini gerekçe göstererek şirketi Tesla’da bundan böyle ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini duyurmuştu. Musk’ın bu duyurusunun ardından da ciddi bir kripto çöküşü yaşanmıştı.

Filecoin Fiyatı Neden Artıyor?

Öte yandan Musk’ın açıklamaları Bitcoin madenciliği ile ilgili tartışmaları da alevlendirdi. Bu noktada, önce Cardano gibi hisse ispatı fikir birliği mekanizmasını kullanan kripto paralar fiyat artışı yaşadı. Son olarak, merkezi olmayan bir depolama projesi şeklinde çalışan ve Bitcoin’e göre çok daha az enerji tüketen Filecoin’deki artışın da bu tartışmalar ışığında gerçekleştiği belirtildi.

Filecoin, Bitcoin’den daha az enerji yoğun olabilir; ancak yüksek sayıda sabit diske ihtiyaç duyması benzer projeler için bazı sorunlar yarattı. Filecoin’e benzer bir ağ olarak tasarlanan Chia, Asya’da büyük bir SSD kıtlığına neden oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend