Pizza Hut Venezuela, Bitcoin’le Yapılan Ödemeleri Kabul Etme Kararı Aldı

ABD merkezli ünlü bir pizza zinciri olan Pizza Hut, Venezuela’daki tüm mağazalarında kripto para birimi ödemelerini kabul etmeye başladı. 

Kripto hizmetleri firması CryptoBuyer tarafından 27 Kasım’da paylaşılan bir tweet’e göre, Güney Amerika ülkesindeki Pizza Hut mağazalarının bundan böyle yiyecek ve içecekler için kriptoyu bir ödeme şekli olarak kabul edeceği açıklandı. Yeni başlayan bu hareket kapsamında 20.000’den fazla mağaza ve işletmenin, kripto ödemelerini kolaylaştıracağı ve kriptonun Venezuela’da benimsenmesini sağlamak için Mega Soft ile ortaklık kuran kripto firmasını takip edecekleri belirtildi. 

Pizza zincirinin Venezuela operasyonları Genel Müdürü Richard ElKhouri, yerel haber kuruluşu ElAxioma ile yaptığı röportajda, Pizza’ın Hut günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerden ve günlük ihtiyaçlar için yeni yaklaşımlar içeren tüm ilerlemeden ayrı düşünülemeyeceğini belirterek markanın, bünyesinde gençleri, modern yetişkinleri ve teknolojik açıdan bilgili insanları barındırdığını ifade etti. 

Müşterilerin, kripto hizmet firması CryptoBuyer’ı kullanarak restoran zincirinde Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Dash (DASH), Binance Coin (BNB), Binance USD (BUSD), Ether (ETH), Tether (USDT), Dai (DAI) ve yerel token XPT ile pizza satın alabilecekleri açıklandı. Pizza Hut’ın ülkede başkent Caracas’ın yanı sıra MaracayMaracaibo ve Barquisimeto şehirlerinde de şubelerinin bulunduğu kaydedildi. 

Panama merkezli bir hizmet firması olan Cryptobuyer, Orta ve Güney Amerika’da Bitcoin ATM’lerini de çalıştıran “bir kripto para tüccar ağı geçidinin başlangıcı” olarak nitelendirildi. Firma hali hazırda Burger King gibi ABD merkezli fast food zincirleri, Caracas’taki Tamanaco Intercontinental Hotel ve ülkedeki en büyük perakende mağaza zinciri Traki gibi popüler şirketlerine kripto ödemelerini açmıştı. 

Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kullanılışında ABD fast food zincirleri başı çekiyor

Kripto para birimini kullanan ilk belgelenmiş ticari satın alma, iki pizza siparişi olduğu için Bitcoin’in başlangıcının Amerikan temel gıdaları ile el ele gitmesi dikkat çekti.

22 Mayıs 2010’da bir Bitcoin Talk forumu kullanıcısı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir Papa Johns mağazasından kendisine iki turta gönderilmesi için şu anda yaklaşık 181 milyon dolar değerinde olan 10.000 BTC ödemiş ve bu ilk belgelenmiş ticari Bitcoin satın alımı, programcı Laszlo Hanyecz tarafından tamamlamıştı. 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  Venezuela'da Tüm Bitcoin Madenciliğini Devlet Yetkilileri Yönetecek

Bir Cevap Yazın