Plasenta ile Göbek Bağı Arasındaki Fark

Son güncelleme: 5 ay önce

Kadınlar için, doğum yapmak hayatta yaşanabilecek en harika şeylerden biridir. İstatistiksel araştırmalara göre, dakikada tam 255 yeni bebek doğuyor. Gerçekten de, iki insanın vücut hücresinin birleşmesinden yeni bir hayatın nasıl gelişebildiği ilginç bir konudur. Bebeğin annesinin rahminde bulunduğu dönemde muhtemelen şu soruyu sorabiliriz: “Bebek orada nasıl hayatta kalıyor?”

Plasenta ile Göbek Bağı Arasındaki Fark
Fetus ve göbek bağı.

Aslında, annenin rahminde bebeğin hayatta kalmasını sağlamaktan yalnızca iki şey sorumludur; plasenta ve göbek bağı.

Plasenta, annenin kan kaynağının yardımıyla, besleyici maddelerin, gaz alışverişi ve atık eliminasyonunu kolaylaştırmak için büyüyen cenini uterus duvarına bağlayan bir organdır (normal bir yumruk kadar). Memelilerde umblikal kordon (göbek bağı) fetüsü plasentaya bağlar.

Plasenta, ana kan dolaşımındaki oksijeni ve besin maddelerini emerek, göbek bağı yoluyla bebeğe aktaran, süngerimsi et kütlesidir. Öte yandan, bazen “doğum kordonu” olarak adlandırılan göbek kordonu ya da göbek bağı, fetüsleri taşıyan damarlar vb. kümesidir.

Doğum sırasında plasenta, doğum sırasında ortaya çıkan kimyasal değişiklikler nedeniyle rahim tarafından salınır ve göbek bağı koparılarak anneden uzaklaştırılır. Bebeğin yemeğinin nereden geldiğini şimdi anlamış olduk. Öte yandan, bir bebek doğduğunda, göbek kordonu ya da göbek bağı bebeğin göbeğine bağlıdır ve kesilerek serbest bırakılması gerekir. Göbek kordonu, plasentaya ve bebeğin göbeğine bağlı bir tüptür diyebiliriz.

Göbek deliğiniz, doğumdan hemen sonra plasentanızdan kopmuş olan göbek bağının kalıntılarıdır. Plasenta ve kordon çıkarılır ve göbeğinizden çıkan kütük gövdesi büzülür ve birkaç gün sonra düşer, şu an sahip olduğunuz göbek deliği şeklini alır.

Hayat gerçekten harika bir şey ve sadece küçük hücrelerden oluşan bu iki şeyin yeni bir yaşam getirebileceğini ve destekleyebileceğini kim akıl ederdi ki?

  Anne Sütü ile Mama Arasındaki Fark

Plasenta ile Göbek Bağı Arasındaki Fark

Plasenta ile göbek bağı arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Plasenta, bebeğin besinlerinin bulunduğu yerdir; göbek bağı ya da göbek kordonu ise bebek ile plasenta arasındaki bağlantıyı oluşturur.
  • Bebeğin doğumundan sonra plasenta atılırken, göbek bağının bir kısmı hala bebekte kalır, ancak o da yakında kaybolur.

Plasenta ile göbek bağı arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum yazınız.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın