Pleasr DAO, Snowden’in NFT’sine Neden 5.4 Milyon Dolar Verdiğini Açıkladı

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 hafta önce

PleasrDAO, yalnızca NFT satın almak için kurulan bir yapı değil; ayrıca merkezi olmayan sanat sahipliği ile niş bir platform oluşturmayı hedefliyor.

Haberin Özeti

  • PleasrDAO, Snowden’in NFT’sine 5.4 milyon Dolarlık ödeme yaparak satın aldı.
  • Çünkü platformun üyeleri de tıpkı Snowden gibi “şeffaflığı” destekliyor.
  • DAO, NFT sanat eserleri satın almaya, merkezi olmayan finansmana yatırım yapmaya ve misyonunu ilerletmek için sistemini çalıştırmaya devam edecek.

Bir grup NFT sanat koleksiyoneri, merkezi olmayan bir dijital sanat imparatorluğu yaratmak için akıllı sözleşmelerin gücünden yararlanıyor. En son satın aldıkları büyük eser ise, eski istihbaratçı Edward Snowden tarafından basılan bir NFT: Değeri 5.4 milyon Dolar.

PleasrDAO Nedir?

Satın alım işleminin arkasındaki merkezi olmayan otonom organizasyondan (DAO) pplpleasr adlı Tayvanlı bir kullanıcı sorumludur. Organizasyonun isminin PleasrDAO olduğu ve geçen ay bir grup anonim alıcının 525.000 Dolara bir NFT satın almak için akıllı sözleşmeleri kullanmaya başlamasıyla oluştuğu dile getiriliyor. O zamandan beri DAO, merkezi olmayan sanat koleksiyonculuğu için bir deney haline geldi.

Üyelerinin çoğu hiç tanışmamış olsa da PleasrDAO’nun bir felsefesi var. Pplpleasr bunu, “ademi merkeziyetçilik ve topluma fayda sağlamak için DAO’yu kullanma tutkusu” olarak tanımlıyor.

“Şeffaflığı Destekliyoruz”

Pplpleasr, Snowden NFT’sinin satın alınmasını ise şu şekilde açıklıyor: “PleasrDAO Snowden NFT’sini satın aldı; çünkü 2013 yılında NSA’nın gözetim programına başkaldırmış olan Snowden, bize göre oyunun şeffaflık kurallarını değiştirdi. Bu, DAO üyelerinin desteklediği bir ideal.”

PleasrDAO’nun bir başka üyesi Mario Conti ise, “Snowden, benim tanımladığım cypherpunk ethos’u temsil ediyor: Herkes için şeffaflık. Blockchain de size bunu vaat ediyor.” ifadelerini kullandı. Snowden NFT satışından elde edilen gelir, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Basın Özgürlüğü Vakfı’na bağışlanacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend