Polis, Darknet Baskınında Milyonlarca Kripto, Nakit Para ve Uyuşturucu Ele Geçirdi

0
232

Amerikan Adalet Bakanlığı, darknet pazarı baskınında dünya çapında 179 kişinin tutuklandığı DisrupTor operasyonunun sonuçlarını açıkladı.

Binance indirim kodu

Kolluk kuvvetleri, 6.5 milyon dolarlık kripto ve nakit paranın yanı sıra, 500 kilogram uyuşturucu ve 63 ateşli silah ele geçirdi. Üstelik bu tüm operasyonun sadece ufak bir parçası.

Binance indirim kodu

Ele geçirilen verilerin ardından uyuşturucu satıcıları gözaltına alındı. Operasyonda 6.5 milyon dolar kripto ve nakit, 63 silah, 274 kilogramı Amerika’dan olmak üzere, toplam 500 kg uyuşturucu ele geçirildi. Yetkililer, 2 Kanadalı dahil olmak üzere, 123 Kuzey Amerikalıyı, Avrupa’da 58 kişiyi ve Almanya’da 42 kişiyi tutukladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tutuklanan bu kişiler, AlphaBay, Empire ve DeepSea da dahil olmak üzere çeşitli darknet pazarlarında uyuşturucu satıyorlardı. Adalet Bakanlığı tarafından listelenen bazı darknet pazarları o zamandan beri kapatılmış durumda.

Soruşturmalar devam ederken, tutuklananların birçoğu suçlu bulundu. Sunland-Tujunga’dan Teresa McGrath ve Los Angeles şehir merkezinden Mark Chavez, uyuşturucu kaçakçılığından suçlu bulundu ve her ikisi de en az 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Başsavcı Yardımcısı Jeffrey Rosen yaptığı açıklamada, “Darknet’te fentanil satan suçlular, DisrupTor operasyonundan ibret alsın” dedi. Yedi ülkede 179 suçlunun tutuklanması ve uyuşturucu stokları ile paralarının da ele geçirilmesiyle, siber ortamda uyuşturucu ticaretine izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Darknet pazarları üzerine araştırmalar yapan anonim bir gazeteci olan DarkDotFail, Amerikan Adalet Bakanlığı’nın yapılan operasyonu abarttığını söyleyerek, “Uluslararası kolluk kuvvetleri dokuz ay boyunca bir Trump mitinginde bulunandan daha az ateşli silah ele geçirmek için koordine edildi, ele geçen para HSBC’nin bir günde akladığından daha az” dedi.

Hedefte Tor kullanıcıları mı var?

Ayrıca darknet pazarlarının, her şeyden önce, büyük resimde çok küçük bir parça olduğunu söyleyerek, “Piyasa geliri, küresel uyuşturucu ekonomisinde önemsiz bir rakamdır. Hükümetler neden Tor kullanıcılarını avlamak için bu kadar çok enerji harcıyor?” diye sordu.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı 18.800 Doları Aştı

Blockchain analiz firması Chainalysis’ten gelen piyasa verileri, sadece geçen hafta darknet pazarlarından yaklaşık 4 milyon dolarlık Bitcoin geldiğini gösteriyor. Buna ek olarak, darknet hizmetleri ve kullanıcıları 512.892 Bitcoin veya başka ifadeyle 5 milyar dolar tutuyor. Bu, baskında ele geçirilen miktardan 1000 kat daha fazla.

DarkDotfail Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Yakalananların çoğunun sipariş için kullandıkları adres bilgilerini şifrelemediğini, dolayısıyla bu baskının yetkililer tarafından büyük bir ‘operasyon’ olarak adlandırılamayacak kadar basit kaldığını” belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?