8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Polkadot, Ağın Ölçeklenebilirliğini Artıracak Parachain Özelliğini Başlattı: Parachain Nedir?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Polkadot blok zinciri, ağın ölçeklenebilirliğini artırmayı amaçlayan Parachain özelliğini başlattı. İlk 5 parachain, hafta sonu blok zincirinde yayına girdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bu hafta sonu Polkadot, ağın ölçeklenebilirliğini artırmak için çizdiği yol haritasında yeni bir dönüm noktasına ulaştı.
  • Blok zinciri, ağın ölçeklenebilirliğini artırmayı amaçlayan Parachain özelliğini başlattı.
  • İlk 5 parachain, hafta sonu blok zincirinde yayına girdi.

Bu hafta sonu Polkadot, ağın ölçeklenebilirliğini artırmak için çizdiği yol haritasında yeni bir dönüm noktasına ulaştı.

Binance indirim kodu

Polkadot’un Parachain Özelliği Nedir?

Acala Network, Moonbeam, Parallel Finance, Astar ve Clover tarafından yönetilen ilk 5 parachain, Polkadot ağında yayına girdi. Parachain, blok zincirinin üzerinde çalışan bir tür bireysel ve özerk blok zinciridir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Polkadot, işlemlerin aynı ekosistemdeki diğer tüm akıllı sözleşmelerle rekabet etmemesi için verimliliği artırmayı hedefliyor. Parachainler bu anlamda ağdaki tıkanıklığı azaltmak için Katman 2 ölçeklendirme çözümlerine güvenme ihtiyacını da azaltacak. Basit bir deyişle, en sevdiğiniz merkezi olmayan uygulamanızın kendine ait bir blok zinciri varmış gibi olacak.

Bu nedenle Polkadot ağı, bir “Katman 0” protokolü olarak tanımlanır: Parachainler ise ortak bir omurga üzerinde paralel olarak çalışan gerçek Katman 1 blok zincirleri (Bitcoin veya Ethereum gibi) olacaktır.

Başlangıçta, blok zinciri 100 parachain için destek sunacağını açıkladı. Tahsisler, 96 haftaya kadar bir slot garanti edecek olan müzayedeler yoluyla gerçekleştirilecek. Bir sonraki müzayede ise 23 Aralık 2021’de yapılacak ve ağ üzerinde 6 yeni parachain tahsis edilecek.

DOT Fiyatında Son Durum

Parachainlerin resmi lansmanı, topluluk tarafından coşkuyla takip edilen bir gelişim çabasının doruk noktası olarak görülüyor. Blok zincirinin geliştiricileri, Mayıs ayında Kusama test ağında ilk parachain’in başarılı bir şekilde başlatıldığını duyurduktan kısa bir süre sonra DOT, Coinbase’de listelenmiş ve oluşan DOT fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar taşımıştı.

İlgili Haber:  Wall Street Ani Bir Hisse Senedi Satışıyla Sarsılırken Kripto Piyasaları İstikrarlı Görünüyor

Ancak DOT son haberlere şimdilik beklendiği kadar “yüksek” bir tepki vermemiş gibi görünüyor. DOT, son 24 saatte yaşadığı %1.67’lik fiyat artışı ile şu dakikalarda 24.65 Dolar seviyesinden işlem görüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar