Polkadot Bir Anda Nasıl En Popüler 10 Kripto Paradan Biri Oldu

Son güncelleme: 4 ay önce

Polkadot platformunun kripto para birimi DOT sıfırdan gelerek bir anda en popüler 10 kripto para listesine girmeyi başardı. DOT şu an CoinmarketCap’te 7. sırada. Peki ama bu nasıl oldu?

Haberin Özeti

  • Polkadot platformunun tokeni DOT, piyasa değeri bazında sıfırdan gelerek top 10 kripto para listesinde yedi numaraya yükseldi.
  • DOT’un dolaşımdaki arzı geçen ay 10 kat şişirilerek arttırıldı. Re-denominasyon adı verilen bu işlemle eski 1 adet DOT yeni 100 adet DOT’a eşdeğer hale getirildi. (1 eski DOT = 100 yeni DOT)
  • Uzmanlara göre arzının arttırılması, DOT’un hızlı yükselişinin arkasındaki tek faktör değil.

Eş zamanlı faal olabilen (interoperability) blok zincir projesi Polkadot, bundan üç hafta önceye kadar ilk 100 kripto para birimi listesinde bile değildi; şimdi ise 3.7 milyar doları aşan piyasa değeriyle yedinci sıraya yükselmiş durumda. Bu, meteorik bir yükseliş ve bu yükseliş kısmen de olsa “yeniden değerleme” (Re-denominasyon) denen bir şeye bağlı.

21 Ağustos’ta, topluluk oylamasından sonra, DOT yeniden değerlemeye tabii tutuldu. Bu şu demek; tokenin dolaşımdaki arzı 10 kat arttırıldı. Yani 1 adet eski DOT, 100 adet yeni DOT’a karşılık geldi. Örneğin 21 Ağustos’tan önce elinizde 1 tane DOT varsa, 21 Ağustos’tan sonra elinizde birden 100 tane DOT oluverdi. Yatırımcılar bunu fırsat görerek arzın arttırılmasından önce bol miktarda DOT satın aldılar. Dolayısıyla arzın arttırılmasıyla birlikte ellerinde DOT miktarı birden katlandı. Bunun sonucunda, 10 milyondan 1 milyara yükseldi.

Yani diğer bir ifadeyle, eski 1 adet DOT, yeni 100 adet DOT’a bölünmüş oldu.

Bölünme, yatırımcıların şirketteki toplam varlıklarının değerini değiştirmedi. Bununla birlikte, bu olayın, token’ın değerindeki artıştan en azından kısmen sorumlu olduğu yönünde spekülasyonlara yol açtı.

  Ethereum Ne Olursa Pazar Hakimiyetini Kaybedebilir?

Token bölünmesi ile hisse senedi bölünmesi aynı şey

Kripto paralardan çok önce benzer bir konsept hisse senetlerinde mevcut. Şirketler kendi hisselerini bölerek çoğaltabiliyorlar. Hisse bölünmesine ayrıca bedelsiz sermaye arttırımı da deniyor. Hisse bölünmesinde toplam değer değişmez. Örneğin elinizde 100 TL’lik bir hisse olsun. Bu hisseyi 5’e bölerseniz, bölünmeden sonra oluşan her bir hissenin değeri 20 TL olur.

Hisse bölünmesinin birincil nedeni, hisse senetlerinin küçük yatırımcılar için daha uygun görünmesini sağlamak ve hisse senedi likiditesini artırmaktır. Polkadot topluluğunun tokeni bölme isteği de benzer motivasyona sahipti.

DOT’u devalüe etme kararı, tokenin hesaplanmasını kolaylaştırmak ve dolayısıyla satın almayı -platformun yaratıcısı Gavin Wood’un sözleriyle- “daha ergonomik” hale getirmek için alındı.

Süreç, Temmuz ayında topluluğun %86’sının hemfikir olduğu bir oylama ile karara bağlandı.

Topluluk, tokenin yeniden devalüe edilmesi için “özel” bir tarih seçti. Bu özel tarih elektrikli araç üreticisi Tesla’nın hisse senedi bölünmesini açıkladığı güne denk geldi. Tesla da benzer şekilde hisse bölünmesinin ardından fiyatında %12 artış görmüştü.

Ancak DOT daha da dramatik artışlar gördü. Token, devalüasyondan önce 2.92$ iken, 1 Eylül itibariyle 6.84$’ a kadar yükseldi. Şu anda ise fiyatı 4.37$ civarında duruyor.

Ancak analistler, DOT’un hızlı yükselişinin arkasındaki tek faktörün devalüasyon olmadığını söylüyor.

Polkadot’un üç yıllık serüveni

DOT aslında çok da yeni bir token değil. Proje 2017’de başlatıldı ve üç yıldan fazla bir süredir geliştiriliyor. Son aylarda, devalüe edilmesinin yanı sıra, Polkadot ana ağı (mainnet) Mayıs ayında hayata geçirildi.

Aslında, tartışmalı bir şekilde, proje tarihindeki en önemli olay, sahiplerin tokenlerini transfer etmelerine izin veren başka bir topluluk oylamasıydı. Bundan önce, token transferi çok zordu ve yalnızca “tezgah üstü” borsalar ve IOU’lar aracılığıyla mümkündü.

  Enerji Sektörü Sınırlamalarına Almanya’dan Blok Zinciri Çözümü

Devredilebilirlik oyu sayesinde borsalar DOT’u listelemeye başladı. Binance ve Kraken bunu çok hızlı bir şekilde yaptı. Hatta bu “alelacele listeleme” projenin baş gelişticisi tarafından şiddetle eleştirildi. Çünkü Polkadot’un 21 Ağustos’ta devalüe olması planlanmıştı. Binance ve Kraken bu tarihten 3 gün önce yeni DOT’u borsalarında listelediler.

Tokenin devredilebilirlik özelliği etkinleştirildiğinde, DOT’un piyasa değeri sıçradı ve devalüe edilmesinden önce bile onu ilk on kripto para birimi listesine sokmaya yetti. Devalüe edildikten sonra listede 5 numaraya oturdu ve bir süre sonra şu an mevcut konumu olan 7. sıraya geriledi.

Bir tokenin piyasa değeri, fiyatının dolaşımdaki arz ile çarpılmasıyla belirlenir. Ancak yeniden değerleme ile, bir tokenin dolaşımdaki arzı artarken, piyasa değeri değişmeden kalır. Böylece, daha önce yalnızca bir tokeni olan bir DOT yatırımcısı artık 100 yeni DOT’a sahip olacaktır. Tedavüldeki hisse sayısı artarken, toplam değer aynı kalır.

Polkadot için prognoz

DOT’un işlem hacmi geçtiğimiz haftalarda artarak 27 Ağustos’ta 1.4 milyar doları aştı.

Devredilebilirlik özelliğinin etkinleştirilmesinin ve devalüe edilmesinin oldukça kafa karışıklığına neden olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bunların hiç biri projeyi yakından takip eden topluluğun motivasyonunu bozmadı.

Polkadot topluluğunun Ethereum’a rakip olacak bir ekosistem inşa etme tutkusu artık herkes tarafından biliniyor. Yedinci sırada sabit mi kalacaklar yoksa daha yukarılara mı çıkacaklar bunu zaman gösterecek.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın