9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Ethereum Rakibi Polkadot, Bir Günde %25 Fiyat Artışı Kaydetti: İşte Nedeni

Önemli Gelişmeler

Polkadot (DOT), bu haftaya damga vuran kripto paralardan biri oldu.

blank

Haberin Özeti

  • DOT fiyatı, geride bıraktığımız 24 saatte %25 oranında ve hafta genelinde de %36 oranında yükseldi.
  • Polkadot ağında “parachain” özelliğinin başlatılması, kripto paranın fiyatını yükselten temel etken oldu.

Bu Sonbaharın başlarından bu yana “Ethereum katili” dendiğinde akla genellikle iki kripto para geliyordu: Cardano ve Solana. Ancak son günlerde bu tanımı hak etmek için oldukça güçlü bir mücadele veren başka bir kripto para daha var: Polkadot (DOT).

blank

Polkadot Neden Yükseliyor?

DOT fiyatı, geride bıraktığımız 24 saatte %25 oranında ve hafta genelinde de %36 oranında yükseldi ve bugün bir ara 42 Dolar fiyatını aşmayı başardı. CoinGecko verilerine göre bu, DOT’un tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 49.35 Dolara ulaştığı Mayıs ayından bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. DOT, şu dakikalarda ise 41.50 Dolar fiyatında seyrediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Parity Technologies’in (Polkadot’un arkasındaki mühendislik ekibi) beş yıllık geliştirme sürecinin ardından, projenin dün “Parachains” adını verdiği yeni özelliğini başlatmaya hazır olduğunu duyurması, bu anlamda fiyat yükselişinin de temel tetikleyici etkeni olarak görülüyor.

Parachain Nedir?

Parachainler, ana ağın yanında çalışan ve onu, güvenlik, işlemleri doğrulamak gibi çeşitli amaçlar için kullanan blok zincirleridir. Polkadot, parachain özelliği ile birlikte ağın işleyebileceği işlem sayısını artırmak ve blok zinciri işlevselliğini geliştirmek amacıyla bir hamle yapıyor gibi görünüyor.

Parity Technologies’in halkla ilişkiler başkanı Peter Mauric konu ile ilgili verdiği demeçte, “Polkadot’ta parachainlerin kullanıma sunulmasına yönelik bugünkü konsey kararı, endüstri için ileriye doğru atılmış büyük bir adım.” dedi.

Polkadot, her ikisi de Parity’de önemli geliştirme rolleri oynayan Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood ve Robert Habermeier’in projesidir. 2019 yılına kadar Parity, hâlâ Ethereum ve Polkadot’u birlikte yürütmeye çalışıyordu. Ancak yıllarca en büyük ikinci Ethereum istemcisini çalıştırdıktan sonra firma, kod tabanını merkezi olmayan özerk bir organizasyona devretmeyi ve dikkatini tam zamanlı olarak Polkadot’a çevirmeyi tercih etti.

İlgili Haber:  Bitcoin Cüzdanı Breez, Blockchain Üzerinde Podcast Yayını Özelliğini Duyurdu

Mayıs ayında Polkadot, kendine ait bir “KSM” tokeni olan bir tür test ağı Kusama’da parachain’leri kullanıma sundu. Ancak bu test sürecinden sonraki birkaç gün içinde DOT’un fiyatı %30 civarında geriledi. DOT sahipleri, bugünkü fiyat artışının ve parachainlerin ana ağda kullanımının istikrarlı olmasını umuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend