30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Polkadot, Blockchain Endüstrisinde Bir Dönüm Noktasına Öncülük Ediyor: Parachain

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Polkadot’un deneysel ağı Kusama’da, projenin yol haritasındaki bir sonraki dönüm noktasını teşkil eden ilk Parachain kullanıma sunuldu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Parachainler, halihazırda Polkadot’un deneysel ağı Kusama’da yayınlandı.
  • Polkadot’un kurucusu Gavin Wood’a göre bu, projenin nihai vizyonunu gerçekleştirme konusunda oldukça önemli bir dönüm noktası.

Polkadot için bir çeşit test ağı olan Kusama’da, blockchain için bir dönüm noktası olarak tanımlanabilecek ilk parachain yayınlandı. Polkadot yaratıcısı ve Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood, projenin ana ağ lansmanının son aşamasına girdiğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Parachain Nedir?

Parachainler, Polkadot ile bağlanan ve tek bir birleşik ağ içinde paralel olarak çalışan farklı blok zincirlerini ifade eder. Her zincir, bir hisse ispatı fikir birliği algoritmasına sahiptir. Paralel olarak çalışan blockchainler, ağın temel bir özelliği ve onu yüzlerce diğer blockchain rakibinden ayıracak temel farklılık olarak değerlendirilebilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Söz konusu parachainler, dün, Polkadot için bir test ağı görevi gören Kusama’da kullanıma sunuldu. Yani bu özellik, artık Polkadot’ta yayına girmek için son hazırlıklarını yapıyor.

Geçen yaz aylarında başlatılan Kusama, Polkadot’da tam olarak kullanıma sunulmadan önce yeni özellikler için canlı bir test ortamı olarak hizmet vermek üzere tasarlanmış bir yardımcı ağdır.

Polkadot Vizyonu Gerçeğe Dönüşecek

Polkadot kurucusu Wood’a göre, parachain özelliğinin tam anlamıyla kullanıma sunulması ile birlikte Polkadot vizyonu da gerçeğe dönüşmüş olacak.

Web3 Foundation ve Parity Technologies tarafından geliştirilen ve Mayıs 2020’de piyasaya sürülen Polkadot, birlikte çalışabilir blok zincirlerinden oluşan bir internet yaratma vizyonu taşıyor. Polkadot ağı, tamamen hisse ispatı fikir birliği mekanizması temelinde faaliyet gösteriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar