10.5 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Polygon, Axie Infinity ve Decentraland: Kripto Oyun Piyasasında Son Durum

Önemli Gelişmeler

DappRadar’ın son raporu, oyun dApp’lerinin blockchain endüstrisinin temel direklerinden biri haline geldiğini gösteriyor.

blank

Haberin Özeti

  • DappRadar’ın son raporu, oyun dApp’lerinin blockchain endüstrisinin temel direklerinden biri haline geldiğini gösteriyor.
  • Rapora göre Polygon blok zinciri, son haftalarda kripto tabanlı oyun dünyasının yıldızlarından biri haline geldi.
  • Aynı süreçte Axie Infinity, Decentraland ve The Sandbox gibi kripto tabanlı oyunların popülaritesinde ve yerel token fiyatlarında artış yaşandı.

Blockchain endüstrisinin Ekim ayındaki genel etkinliğinin yarısından fazlası oyun dApp’lerinden geldi. DappRadar’ın geçen ay blok zinciri tabanlı oyunların etkinliğini ve kullanıcı sayısını analiz eden “Blockchain Oyun Sektörünün Durumu: Ekim 2021” başlıklı raporu da bu durumu kanıtlıyor.

blank

Rapora göre, günde ortalama 2 milyondan fazla benzersiz aktif cüzdan (UAW) kaydeden oyun endüstrisindeki devasa büyüme, artan kripto para fiyatları ve metaverse alanına gösterilen ilgi ile de desteklendi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Blockchain Tabanlı Oyunlar Hiç Bu Kadar Popüler Olmamıştı: Polygon Örneği

DeFi’nin son birkaç ayda gördüğü popülarite artışı, blockchain oyunlarına kıyasla yavaş yavaş güç kaybediyor. DappRadar’ın son raporuna göre, oyunlara bağlı benzersiz aktif cüzdanların (UAW) sayısı, Eylül ayında başlayan hakimiyetini sürdürerek blok zinciri endüstri toplamının %55’ini temsil ediyor.

Kullanım trendi oyun imkanı sunan hemen hemen tüm blockchainlere yayılırken, en büyük büyümeyi ise Polygon ağı gösterdi. Aynı zamanda bir Katman-2 çözümü olan Polygon, oyunlara bağlı UAW’sini aylık bazda (MoM) %242 ve Ağustos ayına kıyasla da %982 oranında artırdı.

Bu büyümenin çoğu, Animoca Brands’in bir yan kuruluşu tarafından başlatılan mobil oyna-kazan oyunu Arc8 sayesinde kaydedildi. Oyun, Polygon’u temel altyapısı olarak kullanan projelerle blok zincirinin yakında DeFi’ye bağımlı olmaktan kurtulacağını iddia ediyor.

İlgili Haber:  Bitcoin 40.000'in Kripto Piyasası 1 Trilyonun Üzerinde

Axie Infinity, Decentraland ve Diğerleri

Rapordan elde edilen bir diğer önemli bulgu ise Axie Infinity, The Sandbox ve Decentraland gibi sanal dünya oyunlarının, oyun dApp ekosisteminin gerçek “güç merkezleri” olmaya hazırlandığı idi. Söz konusu oyunların yerel kripto paraları da (AXS, SAND, MANA gibi) platformlarda önemli bir etkinlik artışı olmamasına rağmen; Facebook’un metaverse planlarını duyurmasının ardından önemli bir fiyat kazanımı yaşadı.

Raporda, sanal dünya uygulamalarının Ekim ayında toplamda 21.8 milyon Doların üzerinde işlem hacmi oluşturduğu ve bunun, Eylül rakamlarına göre %31’lik bir artış anlamına geldiği vurgulandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend