POP ile IMAP Arasındaki Fark

Son güncelleme: 5 ay önce

Bir bilgisayara erişimi olan herkes muhtemelen bir e-postaya sahiptir. Özellikle çok seyahat eden kişilere iletişimin temel bir parçası haline gelmiştir. Fakat çoğumuz, e-postalarımıza erişmek için kullandığımız programın arka sahnesinde neler olduğunu bilmeyiz. E-posta göndermek ve almak için tek bir protokol kullanmak yerine, kullanılan 2 protokol vardır; biri göndermek için, diğeri de almak içindir. Şu ana kadar e-posta göndermek için kullanılan tek protokol yalnızca SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü) olmuştur, bu yüzden bununla ilgili başka hiçbir seçeneğimiz yok. Ama alıcı tarafta, seçim yapabileceğiniz iki protokolümüz var. Birincisi POP (Postane Protokolü) ve daha yeni olan IMAP (İnternet İleti Erişim Protokolü).

POP, Postane Protokolünü temsil eder ve uzak bir e-posta sunucusuna erişmenin basit bir yolu olarak tasarlanmıştır. En yeni sürümü POP3’tür ve neredeyse tüm e-posta istemcileri ve sunucuları tarafından desteklenmektedir.

 

POP, e-postalarınızı sağlayıcınızın posta sunucusundan indirip ardından buradan silmeyi işaretleyerek çalışır. Bu, bu e-posta istemcisindeki, o bilgisayardaki yalnızca bu e-posta mesajlarını okuyabileceğiniz anlamına gelir. Daha önce indirilen e-postalara başka herhangi bir cihazdan veya başka herhangi bir e-posta istemcisinden veya web postası aracılığıyla erişemezsiniz.

IMAP, Internet İleti Erişim Protokolünün (Internet Message Access Protocol) kısaltmasıdır ve POP sınırlamalarını ortadan kaldırmak için özel olarak tasarlanmıştır.

IMAP, e-postalarınıza istediğiniz herhangi bir istemciden, herhangi bir cihazdan ve web postası girişini istediğiniz zaman sileceğiniz zamana kadar erişmenizi sağlar. Sağlayıcınızın sunucusuna nasıl eriştiğiniz önemli değildir, aynı e-postaları hep görürsünüz.

E-postanız yerel sağlayıcıda değil sağlayıcı sunucusunda depolandığı için IMAP kullanırken e-posta depolama alanı sınırlamaları yapabilirsiniz.

POP ikisinin en eskisidir ve çok uzun süredir kullanılmaktadır ve e-postalarımızı almak için oldukça güvenlidir. IMAP, daha yeni olmasına rağmen, e-postaları almak için çok iyi bir protokol olarak kanıtlanmıştır. Aynı işleve sahip olmakla birlikte, sözü geçen işlevin uygulanması iki uygulamada büyük farklılıklar göstermektedir. POP bir posta sunucusuna eriştiğinde, tüm e-postaları indirir ve sunucunun içeriğini siler ve tüm mesajları yerel olarak saklar. Öte yandan, IMAP bunu yapmaz; yalnızca sunucudaki tüm e-postaları okur ve kullanıcının okumak istediğini indirir. Ayrıca sunucudaki herhangi bir şeyi silmemektedir. İlk başta etkileri belirgin olmayabilir, ancak e-postanızı kontrol etmek için birden fazla bilgisayar veya cihaz kullandığınızda, e-postayı iş bilgisayarınıza indirdikten sonra POP ile artık ev bilgisayarınızda artık görünür olmayacaktır. Çünkü zaten silinmişti. IMAP ile bu olmaz.

IMAP’in bir başka mükemmel özelliği ise idle (boşta kalma) modudur. Posta sunucusuna giriş yapmaz giriş yaptıktan sonra bağlantı kesilmeyecektir. Bu, posta programınız aracılığıyla gerçek zamanlı mesaj bildirimi sağlar. POP ile yalnızca e-postayı okur ve bağlantıyı keser, nelerin değiştiğini görmek için birkaç saat sonra gelen kutunuzu tekrar kontrol etmeniz gerekir.

POP hala yaygın olarak kullanılsa da, IMAP protokolüne geçmeye başlamanızın daha avantajlı olacağını düşünebilirsiniz. Sağladığı özellikler, e-postaları yalnızca biraz daha kolay işlemektedir.

POP ile IMAP Arasındaki Fark

POP ile IMAP arasındaki fark özetlenecek olursa; POP ve IMAP, e-postalara erişmek için kullanılan iki farklı protokol (yöntem)’dir.

E-postalarınızı bir iş dizüstü bilgisayarı, bir ev bilgisayarı veya bir tablet, akıllı telefon veya başka bir mobil cihaz gibi birden çok cihazdan kontrol etmeniz gerektiğinde ikisi arasında daha iyi bir seçenek ve önerilen seçenek: IMAP’tir. IMAP’li herhangi bir cihazdan senkronize edilen (güncellenen) hesabınıza dokunabilirsiniz.

POP3, bir sunucudan tek bir bilgisayara e-posta indirir, ardından sunucudan siler. İletileriniz tek bir bilgisayara veya aygıta indirilir ve sonra sunucudan silinirse, postalarınızı başka bir bilgisayardan kontrol etmeye çalışırsanız, postanın eksik veya gelen kutunuzdan kaybolduğunu görürsünüz.

İşte POP3 ile IMAP arasındaki farklar.

POP3 – Post Office Protocol IMAP – Internet Messaging Access Protocol
E-postanızı kontrol etmek için yalnızca bir bilgisayar kullanabilirsiniz (başka cihaz yok). E-postanızı kontrol etmek için birden fazla bilgisayar ve cihaz kullanabilirsiniz.
Postalarınız kullandığınız bilgisayarda saklanır. Postalarınız sunucuda saklanır.
Gönderilen e-postalar yerel olarak posta sunucusunda değil bilgisayarınızda saklanır. Gönderilen posta sunucuda kalır, böylece herhangi bir cihazdan görebilirsiniz..

POP ile IMAP Arasındaki Fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakınız.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın