Porselen ve seramik çinicilikte, çömlek ve yapı işlerinde çok kullanılır. Porselen ve seramiğin bu kadar popüler olmasının sebebi estetik olmalarından gelir.

 

Seramik, killi toprağın ısıtılması ve sertleştirilmesi işlemlerinden elde edilen inorganik bir malzemedir. Halk arasında “pişmiş toprak” olarak bilinir. Porselen de killi topraktan elde edilir fakat seramiğe göre çok daha yüksek sıcaklıkta sertleştirilir. Porselen genelde 1400 derece ve üzeri sıcaklıkta yapılır.

Seramik mat ve donuktur, porselen ise açık, şeffaf ve yarı saydamdır. Porselenin çok güzel ve yumuşak bir yüzeyi vardır ve ayrıca porselenin malzemesi seramikten daha incedir. Bu incelik porselene seramiğe nazaran daha bir incelik ve estetik katar. Porselenin anahtar kelimesi “pürüzsüzlük”‘tür. Porselen ayrıca seramikten daha beyaz ve açık renklidir.

Porselen çok daha yoğun ve kesiftir. Porselen soğuğa ve neme seramikten daha fazla dayanıklıdır. Porselen seramiğe kıyasla solmaya ve pörsümeye daha dayanıklıdır. Çok soğuk havalarda porselenin çatlama olasılığı seramiğe göre daha düşüktür. Seramik dayanıklılık noktasında porselenden daha zayıftır.

Porselen kelimesi İtalyanca Porcelland’ten gelir. Anlamı ise yarı saydam, şeffaf yüzey demektir. Seramik kelimesi ise Yunanca Keramikos’tan gelir ve anlamı çiniciliktir.

Porselenin üç çeşidi vardır: sert macunlu porselen, yumuşak macunlu porselen ve kemik porselen.
Seramiğin ise dört çeşidir vardır: yapı seramikleri, susuz seramik, beyaz seramik ve teknik seramik.

Porselen ve Seramik Arasındaki Fark

Porselen ve seramik arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Seramik, killi toprağın ısıtılması ve sertleştirilmesi işlemlerinden elde edilen inorganik bir malzemedir. Porselen de killi topraktan elde edilir fakat seramiğe göre çok daha yüksek sıcaklıkta sertleştirilir.
  • Seramik mat ve donuktur, porselen ise açık, şeffaf ve yarı saydamdır.
  • Porselen seramikten daha estetik bir görünüşe sahiptir.
  • Porselenin yüzeyi seramikten daha yumuşak ve pürüzsüzdür.
  • Porselen malzemesi seramikten daha hafiftir ve açık renklidir.
  • Porselen seramiğe göre soğuğa ve solmaya daha dayanıklıdır.
  • Seramik porselenden daha gözenekli, deliklidir genelde.
  • Porselen kelimesi İtalyanca Porcelland’ten gelir. Anlamı ise yarı saydam, şeffaf yüzey demektir. Seramik kelimesi ise Yunanca Keramikos’tan gelir ve anlamı çiniciliktir.

Gördüğünüz gibi her ne kadar birbirlerine yakın materyaller gibi gözükse bile seramik ile porselen arasında çok fazla fark bulunmaktadır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here