27 Ocak 2022, Perşembe
-0.9 C
İstanbul

İngiliz Yetkililer, Premier Lig Ekipleri ile Kripto Para Şirketleri Arasındaki Anlaşmalar İçin Soruşturma Başlattı

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Kripto paralar iyiden iyiye ana akım haline gelmeye başladı. Ancak dijital para birimlerinin son zamanlarda kazandığı popülariteye temkinli yaklaşanlar da var.

Binance indirim kodu

İngiliz Premier Lig de, kripto paralara şüphe ile yaklaşıyor. Dünyanın en büyük liglerinden biri olan Premier Lig’in bu endişelerinin altında, çok sayıda üst düzey lig ekibinin giderek artan sayıda kripto para anlaşması yapması yatıyor.

Binance indirim kodu

Premier Lig Yetkilileri Olaya El Atıyor

İddialara göre PL, futbol kulüpleri ile kripto para şirketleri arasında artan bağlantıları soruşturacak. Buna rağmen PL’nin, bu tür ortaklık anlaşmalarını denetleme yetkisi bulunmuyor. PL’nin bu kararı, Manchester City’nin, gerçekleşeceğini duyurduğu kripto para anlaşmasını iptal etmesinden sonra geldi. Manchester City’nin işbirliği planladığı şirketin gerçekte var olup olmadığı bile şüpheliydi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

İlginç bir şekilde Premier Lig, non fungible token (NFT) ve dijital para birimlerinin piyasaya sürülmesi için bir kripto para platformu ile ortaklık düşündüğünü kabul etmişti. NFT patlaması tüm dünyayı kasıp kavururken bununla birlikte Metaverse kavramı da son zamanların gözde konularından birini oluşturuyor. Premier Lig, fiziksel olarak var olmayan bir hatıra ürününü piyasaya sürmeyi planlıyor.

Kripto para şirketleriyle söz konusu işbirliği anlaşmaları birçok taraftarı da rahatsız ediyor. Premier Lig’deki 20 futbol takımından 17’sinin bu tür bir anlaşması bulunuyor.

Bu ortaklıkların çoğu, bir fan tokeni karşılığında taraftarların kulübün verdiği kararlar üzerinde söz sahibi olmasını kapsıyor. Bu, aslında bakılırsa, sadece online anketler düzenlemekten çok daha farklı bir yöne doğru değişim anlamına geliyor. Piyasadaki belirsizlik nedeniyle taraftarlar, çok yüksek volalite değerleri nedeniyle zarar görebilmesinin yanında sahte anlaşmaların da kurbanı olabiliyor.

Çok sayıda futbol kulübü farklı kripto para şirketleri ile anlaşmalar yapsa da bazıları ise bu çılgınlıktan uzak durmayı tercih etti. Örneğin Aston Villa Supporters Trust, taraftarların bu şekilde yalnızca ekstra gelir elde edilmek için kullanılmasına karşı olduğunu açıklamıştı.

İlgili Haber:  İngiltere Mali Düzenleyicisi FCA, Genç Yatırımcıları Kripto Paranın Riskleri Konusunda Uyarıyor

Benzer şekilde Leeds United Supporters Trust da, kulübün Socios ile bir anlaşma imzalayacağını öğrenmesinin ardından bu durumdan memnun olmadığını bildirmişti. Altı kez Avrupa şampiyonu olan Liverpool ise, geçmişte web sitesinde yayınladığı bir yazıda taraftar tokeni furyasına dair eleştirilerde bulunmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend