9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

Profesyonel Bitcoin Tüccarlarının Aşırı İyimserliğini Yansıtan 4 Temel Gösterge

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’i takip eden çoğu yatırımcının, yakın zamanda Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerinin ve opsiyon piyasalarının, Bitcoin fiyatı üzerindeki artan etkisini duymuş olması bekleniyor. OKEx ve Huobi borsalarında likidasyonların neden olduğu fiyat dalgalanmaları için de aynı şey söyleniyor.

Binance indirim kodu

Türev piyasalarının artık Bitcoin fiyat dalgalanmalarında çok daha büyük bir rol oynadığı düşünüldüğünde profesyonel tüccarların piyasalardaki aktiviteyi ölçmek için kullandıkları bazı temel ölçümleri gözden geçirmek giderek daha gerekli hale geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Vadeli işlemleri ve opsiyon sözleşmelerini gözden geçirmek oldukça karmaşık olabilirken, ortalama bir perakende tüccarı için de vadeli işlem primini, fonlama oranını, opsiyon eğrisini ve satış oranını nasıl doğru bir şekilde yorumlayacağını bilmenin önemli olduğu belirtiliyor.

Vadeli işlem primi

Vadeli işlem primi, geleneksel piyasalardaki uzun vadeli işlem sözleşmelerinin mevcut noktada ne kadar pahalı olduğunu ölçüyor. Bu prim, yatırımcı iyimserliğinin göreceli bir yansıması olarak düşünülürken sabit takvim vadeli işlemleri, normal spot borsalara göre hafif bir primle işlem yapma eğiliminde oluyor.

2 aylık vadeli işlemlerin, sağlıklı piyasalarda %0.8 ile %2.3 arasında bir primle işlem yapması gerekiyor ve bu aralığın üzerindeki herhangi bir sayı “aşırı iyimserliği” gösteriyor. Öte yandan, vadeli işlem priminin olmaması ise düşüş anlamına geliyor.

Geçen haftaki gelişmeler sonucunda göstergenin %2’ye ulaştığı 24 Kasım tarihinde Bitcoin fiyatının 19.434 dolara yükseldiği görülüyor.

Prim şu anda %1.1 seviyesinde olmasına rağmen daha önemli olan noktanın, %14’lük fiyat düşüşüne rağmen göstergenin %0.8’in üzerinde kalması olduğu söyleniyor. Genel olarak, yatırımcılar bu seviyeyi yükseliş olarak görüyor ve bugün Bitcoin fiyatının 19.900 doların üzerinde yeni bir yükseliş sağladığı görülebiliyor.

Sürekli vadeli işlem fonlama oranı

Ters takas olarak da bilinen kalıcı sözleşmelerde, genellikle her sekiz saatte bir uygulanan yerleşik bir ücret bulunuyor. Finansman oranları, kur riski dengesizliği olmamasını sağlıyor. Hem alıcıların hem de satıcıların açık pozisyonları her zaman eşleşse de kaldıraç değişebiliyor.

Alıcılar (uzun vadeliler) daha fazla kaldıraç talep edenler konumuna geçtiğinde fonlama oranı pozitif olduğu için bu alıcılar, ücretleri ödeyenler oluyor. Bu sorunun, özellikle uzun vadeliler için daha fazla talep olduğunda, boğa koşusu dönemlerinde geçerli olduğu görülüyor.

Haftada %2’nin üzerindeki sürdürülebilir oranlar, aşırı iyimserlik anlamına geliyor. Bu seviye, piyasa yükselişleri sırasında kabul edilebilir olarak değerlendirilse de BTC fiyatı yatay bir trendde veya düşüş trendindeyse sorunlu olarak yorumlanıyor.

Bu gibi durumlarda alıcılardan gelen yüksek kaldıraç, sürpriz fiyat düşüşleri sırasında büyük likidasyon potansiyelini gösteriyor.

Son boğa koşusuna rağmen haftalık fonlama oranının %2’nin altında kalmayı nasıl başardığına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu veriler, tüccarların iyimser hissetmesine rağmen alıcıların aşırı kaldırılmadığını gösteriyor. Benzer şekilde, 26 Kasım’daki 1.400 dolarlık fiyat düşüşü sırasında da göstergenin sağlıklı bir nötr seviyeyi korumayı başardığı kaydediliyor.

İlgili Haber:  New York Merkezli Kripto Para Borsası Gemini, Üç Yeni Token Listeleyecek

Opsiyon eğrisi 

Vadeli işlem sözleşmelerinden farklı olarak opsiyonlar iki bölüme ayrılıyor. Satın alma opsiyonları, alıcının son kullanma tarihinde sabit bir fiyattan BTC almasını sağlarken senedin satıcısı BTC satışını yapmakla yükümlü oluyor. 

%25’lik delta eğimi, yan yana eşdeğer al ve sat opsiyonlarını karşılaştırıyor. Eğim, fiyat artışlarına karşı koruma daha pahalıysa alış opsiyonlarını kullanarak negatif aralığa geçiyor. Yatırımcılar düşüş eğilimi gösterdiğinde ise tam tersi bir durum geçerli oluyor ve satış opsiyonlarının primle işlem görmesine neden olarak eğimin olumlu yönde değişmesine neden oluyor. 

-%15 (hafif yükseliş) ile +%15 (biraz düşüş) arasındaki salınımlar tipik olarak değerlendiriliyor ve bekleniyor. Herhangi bir pazarın çoğu zaman sabit kalması veya sıfıra yakın olması alışılmadık bir durum olarak görülüyor. 

Bu nedenle tüccarların, piyasa yapıcılarının her iki tarafta da risk almak istemediklerini gösterebilme potansiyeli taşıyan daha aşırı durumları izlemesi gerekiyor. 

5 Kasım’dan beri opsiyon yatırımcılarının kendilerini yukarı yönlü bir pozisyona sokmak istemedikleri görüldüğü için tüccarların bunu çok yükselişli bir durum olarak görmesi bekleniyor. 

Alım-satım opsiyonlarının oranı 

Daha fazla faaliyetin satış opsiyonundan mı yoksa alış opsiyonundan mı geçtiğini ölçerek genel piyasa duyarlılığı ölçülebiliyor. Genel olarak, alım opsiyonları yükseliş stratejileri için kullanılırken, düşüş eğilimleri için satış opsiyonları kullanılıyor. 

0.70’lik bir alım-satım oranı, satış opsiyonlarının açık pozisyon oranının yükseliş alımlarını %30 geciktirdiğini ve bu nedenle yükseliş olduğunu gösteriyor. 

Buna karşılık 1.20 göstergesi, satış opsiyonlarını %20 oranında destekliyor ve bu da düşüş eğilimi olarak değerlendirilebiliyor. Unutulmaması gereken noktanın, göstergenin tüm takvim ayları da dahil olmak üzere tüm BTC opsiyon piyasasını bir araya getirmesi olduğu hatırlatılıyor. 

Piyasada halihazırda mevcut olan durumlara benzer şartlarda, alım-satım oranı 6 aylık ortalama 0.90’ın çok altında olmasına rağmen, BTC 19.000 doları aştığı için yatırımcıların aşağı yönlü koruma talep etmeleri doğal görülüyor. Mevcut 0.64 seviyesi, profesyonel tüccarların karamsarlık eksikliği olduğunu gösteriyor. 

Özellikle BTC fiyatı 16.200 doları yeniden test etmek amacıyla düştüğü için piyasanın biraz travmatik bir geri çekilme yaşadığı düşünüldüğünde genel olarak bu dört temel gösterge sabit kalıyor. 

Fiyatın tekrar 19.500 doların üzerine çıkmasıyla neredeyse her yatırımcı, Bitcoin’in bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyesini kırmak için yeterli güce sahip olup olmadığını bilmek istiyor. Türev ticareti perspektifinden bakıldığında BTC’nin önünde hiçbir engelin bulunmadığı görülüyor. 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar