8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Profesyonel Tüccarlar Bugünkü %8’lik Ethereum Fiyat Düşüşünden Neredeyse Hiç Korkmadılar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

17 Aralık’ta, Ether (ETH) fiyatı Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyesi olan 677 dolara yükseldi ve bu en yüksek altcoin’in fiyatı, Bitcoin’in (BTC) 21.000 doların üzerindeki hızlı hareketi tarafından yönlendirildi. CME’nin ETH vadeli işlem lansman duyurusunun bu doğrultuda kendi rolünü oynaması da mümkün göründü.

Binance indirim kodu

Sağlam temeller ve olumlu haber akışı, Ether’in geçtiğimiz birkaç gün boyunca 640 doların üzerinde kalabilmesine yardımcı oldu ve bugünkü düşüşe rağmen bu temeller varlığını göstermeye devam etti. Eth2 hissesinin kilitli toplam değerde 1 milyar doları aşması, şu anda bu tokenleri kullanmak mümkün olmadığı için büyük oyuncuların uzun vadeli taahhütte bulunduğu şeklinde yorumlandı.

Binance indirim kodu

Son patlamanın geçici bir heyecanı mı yoksa potansiyel olarak yeni bir fiyat seviyesini mi yansıttığını anlamak için Ethereum ağındaki kullanım ölçümlerinin belirlenmesi gerektiği kaydedildi. Buna başlamak için en doğru yerin ise işlemleri ve transfer değerini analiz etmek olduğu belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Grafikler 15 Aralık’ta gerçekleşen kısa süreli düşüşün ardından göstergenin ne kadar güçlü bir şekilde toparlandığını gösterdi. Günlük 2 milyar doların üzerinde devam eden seviye, önceki iki aya göre sağlıklı bir iyileşmeye işaret etti.

Bu nedenle 640 doları geçiş, Ethereum blok zinciri aktivitesi ile uyumluydu.

Borsadan para çekme işlemlerine devam edildi

Borsalardan para çekme işlemlerinin artmasının, bahisler, kazanç çiftçiliği ve soğuk depoya para gönderen alıcılar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceği düşünülüyor. Genellikle sabit bir net mevduat akışı, kısa vadede satış yapma isteğini gösteriyor.

16-18 Aralık arasında, borsalar 232.000 Ether mevduatı ile karşılaşırken 14 gün süren trend tersine çevriliyor. Bu iki hafta boyunca para çekme işlemleri mevduatının 470.000 aşması, Ether’in fiyatı 600 doların üzerine çıktığında satış baskısı olduğuna işaret ediyor.

19 Aralık’ın 14 Ekim’den beri en büyük çıkış olan 293.000 Ethereumluk net çekime işaret ettiğini belirtmekte fayda görülüyor. Bu nedenle, yatırımcıların 600 doların üzerinde kar elde etmek için aceleyle gerçekleştirdikleri ilk hareketlerinin dağılmış olabileceği düşünülüyor.

İkinci bir mevduat dalgasının borsaları vurup vurmayacağını belirlemek için henüz çok erken olsa da şu ana kadarki göstergeler, tüccarların mevcut fiyat seviyelerinde birikim yapmaya istekli olduğunu ortaya koyuyor.

Vadeli işlem primi zirve yaptı ancak sonrasında normalleşme başladı

Profesyonel tüccarlar, belirlenen bitiş tarihleri olan uzun vadeli işlem sözleşmelerine hakim olma eğiliminde oluyor. Bir tüccar, vadeli işlemler ile normal spot piyasa arasındaki gider farkını ölçerek piyasadaki yükseliş seviyesini belirleyebiliyor.

Üç aylık vadeli işlemlerin, normal spot borsalara kıyasla genellikle %1.5 veya daha yüksek bir primle işlem yapması gerekiyor. Bu gösterge azaldığında veya negatif olduğunda bu, grafiklerde endişe verici bir kırmızı bayrak olarak kendini gösteriyor. Bu durum “geriye doğru gitmek” olarak biliniyor ve piyasanın düşüşe geçtiği tespitini ortaya koyuyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Stratejistlerin Belirlediği Kilit Seviye Olan 40.000 Dolar Eşiğini Geçemiyor

19 Aralık’ta %5.8’lik zirve gösteren grafikler, daha sonra Ether’in 650 dolar civarında stabilize olurken %5’e ayarlandığını gösteriyor. %3.5’un üzerindeki sürekli seviyeler, aşırı olmaktan uzak olmasına rağmen iyimserliği ifade ediyor.

Yine de %4’ün üzerindeki mevcut oran, %17’lik yıllık prime eşit oluyor ve önceki aylarda görülen seviyelerden önemli ölçüde yüksek kalıyor. Bu durum, 19 Aralık’ta görülen zayıflığa rağmen profesyonel tüccarların Ether’in yükseliş potansiyeline hala güvendikleri şeklinde yorumlanıyor.

Spot hacim iyileşiyor

Vadeli işlem sözleşmelerini izlemeye ek olarak kârlı tüccarlar spot piyasadaki hacmi de izliyor. Düşük hacimlerde kırılma direnci seviyeleri biraz ilgi çekici bulunuyor çünkü genellikle düşük hacimler güven eksikliğini gösterdiği için önemli fiyat değişikliklerine sağlam ticaret hacminin eşlik etmesi gerektiği düşünülüyor.

17 Aralık hariç tutulsa bile geçen hafta 3.2 milyar dolarlık etkileyici hacim, ortalamanın oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor. Daha sonra bir miktar hacim birikimi beklenmesine rağmen hacim artışları genellikle yeni yüksek fiyatlara eşlik ediyor.

Mevcut haftalık 1.5 milyar dolarlık günlük ortalama ses sinyal gücü, makul bir akışın 600 dolarlık direnç kırılmasını desteklediğine şüphe bırakmıyor.

Vadeli işlemlerin al/sat oranı

Daha fazla faaliyetin satın alma vadeli işlemlerinden mi yoksa satış vadeli işlemlerinden mi geçtiğini ölçerek genel piyasa duyarlılığı ölçülebiliyor. Genel olarak yükseliş stratejileri için alım vadeli işlemleri kullanılırken düşüş eğilimleri için satış vadeli işlemleri kullanılıyor.

0.70’lik bir alım-satım oranı, satış vadeli işlemlerinin açık faiz oranının yükseliş çağrısında %30 daha fazla geciktiğini ve bu nedenle yükseliş olduğunu gösteriyor.

11 Aralık’tan bu yana, yatırımcılar satın alma vadeli işlemlerinde daha yüksek hacimde işlem görüyor. Bu, iki hafta süren daha düşüş eğiliminden sonra trendin tersine döndüğüne işaret ediyor.

Ether’in 11 Aralık’tan bu yana %20 arttığı düşünüldüğünde bu veriler çok cesaret verici olsa da yatırımcıların daha nötrden düşüşe karşı vadeli işlem stratejileri satın aldıklarına dair bir işaret bulunmuyor. Ether’in 17 Aralık’ta 677 dolarlık yüksek seviyesini test etmesinin ardından bazı zayıflık belirtilerine rağmen yukarıda tartışılan beş göstergenin her biri yükseliş seviyesini koruyor.

Ether, 21 Aralık’ta 600 doların altındaki düşüşünü hızla atlatmayı başardığında yatırımcıların, yükseliş trendinin kırılmadığına dair daha fazla güven kazandıkları görülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar