Profesyonel Tüccarların BTC’nin Yükselişte Olduğuna İnanmalarını Sağlayan 3 Fiyat Göstergesi

Önemli Gelişmeler

Bu haftanın 11.000 dolarlık düşüşü sadece 32 saat içinde gerçekleşti ve bu, Bitcoin (BTC) fiyatı için kesinlikle önemli bir dönüm noktası oldu. Pek çok ana akım medya kuruluşu, düzeltmeyi yeni bir ayı piyasasının başlangıcı olarak algılamış olsa da veriler bu düşünceyi desteklemedi.

blank

Bitcoin fiyatı, 30.300 dolarlık desteği yeniden test etmek için düşmüş gibi %26.5 oranında düzeltme yaşadı ancak o zamandan beri 160 milyar dolarlık rekor bir türev hacmi ortasında önemli bir güç gösterdi.

blank

BTC, 41.950 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselirken spot borsalar 9 Ocak’ta sadece üç gün önce belirlenen önceki rekor seviyelerini geride bıraktı. 11 Ocak’ta görülen 27.7 milyar dolarlık inanılmaz hacim, bir önceki zirveden %60 daha yüksekti.

Tek başına Binance borsasında 9 milyar dolarlık BTC ticareti gerçekleşti ve bunun, Aralık 2020’de görülen sektör ortalamasının iki katından fazla olduğu görüldü.

12 Mart 2020’de gerçekleşen gün içi %50’lik korkunç düşüş, spot borsalarda 8 milyar dolarlık hacimle sonuçlanmıştı. İşleri perspektife koymak için başka bir şekilde ifade etmek gerekirse Ether (ETH) 11 Ocak’ta 16 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleştirdi.

Son düşüş fiyat hareketine ve bu haftaki 1.5 milyar dolarlık uzun likidasyonlara rağmen Bitcoin 30.300 dolarlık dipten %13’ün üzerinde bir oranla geri dönmeyi başardı.

Fiyat, dün erken saatlerde görülen 36.000 dolar seviyesini koruyamasa da yatırımcılar nispeten sakin kalmayı sürdürdü ve işlem hacimleri daha fazla düzeltmeye işaret etmedi.

GBTC’nin hâlâ dikkate değer bir primi var

Bu olay bazı alıcıları korkutmuş olsa da resmin tamamını görmenin çok sağlıklı bir işaret olacağı kaydedildi.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktörün, Grayscale’in Bitcoin Trust (GBTC) fonlarının aralık ayında 72.950 BTC eklemesi ancak 24 Aralık’ta yeni hisse ihracını askıya alması olduğu belirtildi. Bu arada, Bitcoin 23.200 dolardan 42.000 dolarlık zirvesine yükselerek neredeyse iki katına çıktı.

Fon yöneticisi, çoğu kripto güveni için düzenli faaliyetine devam etti ve başlatılan kurumsal girişin BTC’nin yükseliş fiyat hareketine atfedilip atfedilemeyeceği sorusunu gündeme getirdi. Kurumsal yatırımcı ilgisi ve talebi mevcudiyetini korumaya devam ederken Bitcoin fiyatı %26.5 düşmesine rağmen GBTC primi %14’ün üzerinde kaldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Sabit takvim vadeli primleri sabit tutuldu

Profesyonel tüccarların, belirlenen bitiş tarihleri olan uzun vadeli işlem sözleşmelerine hakim olma eğiliminde olduğu bilinirken bir tüccarın, normal spot piyasaya göre vadeli işlemlerin ne kadar pahalı olduğunu ölçerek piyasanın ne kadar yükselişe sahip olduğunu belirleyebileceği kaydedildi.

3 aylık sabit takvim vadeli işlemlerinin, normal spot borsalara kıyasla genellikle %1.5 veya daha yüksek bir primle işlem yapması gerektiği bilindiği için bu gösterge azaldığında veya negatif olduğunda, bu endişe verici bir kırmızı bayrak olarak değerlendirilirdi ve geriye dönüklük olarak da bilinen böyle bir durum, piyasanın düşüşe geçtiğini gösterdiği şeklinde yorumlanırdı.

Grafikler fırtına boyunca vadeli işlem priminin %3.5’in üzerindeki seviyelere tutunduğunu ortaya koydu. Yıllık %14.5’lik bir seviyeye eşit olan bu performans, profesyonel tüccarların iyimser bir tavır sergilediği şeklinde değerlendirildi.

Vadeli işlem eğrisi yükseliş seviyelerinde

Al-sat oranının gözden geçirilmesi, son düşüş fiyat hareketinin Bitcoin’in profesyonel yatırımcılar arasındaki yükseliş durumunu kirletip kirletmediğini belirlemeye yardımcı olurken mevcut eğri seviyesinin, vadeli işlem fiyatlandırmasına dayalı gerçek zamanlı bir korku ve açgözlülük göstergesi sağladığı kaydedildi.

Alım (nötr/yükseliş) vadeli işlemleri eşdeğer satışlardan daha maliyetli olduğunda eğri göstergeleri negatife kayarken %10’luk bir seviyenin, alım seçeneklerinin daha düşük/nötr satış seçeneklerine göre bir primle işlem gördüğünü gösterdiği belirtildi. Öte yandan, negatif bir eğrinin, düşüşü gösteren daha yüksek bir aşağı yönlü koruma maliyetine dönüştüğü ifade edildi.

Mevcut tablo, vadeli işlem piyasasında olumsuz hissiyatın ne kadar çabuk tersine döndüğünü gösterdi. Artan dalgalanma nedeniyle her iki yönde de keskin bir şekilde değiştikten sonra gösterge, bugün itibariyle 10’a geri döndü ve vadeli işlem fiyatlandırmasındaki ılımlı yükselişi yansıtmaya başladı.

Bitcoin, 30.000 dolarlık desteği sıkıca tuttu ve boğalar bu dipte yeni pozisyonlar ekleyerek güvenlerini gösterdi. Mevcut durum, şu anda piyasada tükenme belirtileri veya türev göstergelerden endişe verici sinyaller gelmediği şeklinde yorumlandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı, Elon Musk’ın Tweetinden Sonra Yükselişe Geçti

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, ilk "Dogecoin trilyoneri" mi olacak? Piyasa, Musk'ın tweetine olumlu tepki veriyor. Haberin Özeti Dogecoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend