Proof of Work ile Proof of Stake Arasındaki Fark

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Kripto para dünyasını takip ediyorsanız, özellikle madencilik konusuyla ilgili olarak Proof of Work (İş Kanıtı veya İş İspatı veya Emek İspatı) ve Proof of Stake (Hisse Kanıtı) terimlerini duymuşsunuzdur.

blank

Bu makalede, kripto para birimleri için kullanılan bu iki konsensüs algoritmasının farklarını, artılarını ve eksilerini anlamak için PoW ve PoS’un temel kavramlarını analiz edeceğiz. Yani Proof of Work ile Proof of Stake arasındaki fark nedir, ne değildir öğrenmiş olacağız.

Proof of Work (PoW) Nedir?

PoW bir konsensüs algoritmasıdır. Ortak bir fikir birliğine varmak için kullanılır. Bir örnek olarak Bitcoin’i ele alalım, ancak bahsedeceğimiz her şey PoW protokolü kullanılarak mine edilmiş (çıkarılmış) herhangi bir coin için de geçerlidir.

Madencilik Süreci, dünya çapında gerçekleşen Bitcoin işlemlerini onaylamak için kullanılır. Tüm önceki işlemler, blockchain‘e yazılır ve blockchain’e yazılan her şeyin doğru olduğundan emin olmak için belirli bir işlemin belirli bir zamanda gerçekleştiğini onaylayan merkezi olmayan bir sisteme ihtiyaç duyar.

PoW, öncelikli olarak ağdaki siber saldırıları engellemek ve önüne geçmek için tasarlanmış bir protokoldür (aslında, birilerinin saldırıdan elde edeceklerinden çok daha aşırı bir maliyete sahiptir) ve aynı zamanda üçüncü bir tarafın güvenine ihtiyaç duymayan dağıtık bir mutabakata olanak sağlar.

Dağıtık bir mutabakata sahip olmak, online para göndermek veya almak için üçüncü tarafların güven ve katılımına ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelir. Yalnızca işlemin blockchain’e yazıldığından emin olarak başarılı olduğunu doğrulamanız gerekir.

Madencilik

Özellikle, madencilik adı verilen bir süreçte blok zincirinde yeni bir işlemi kaydetmek için gerekli olan son derece zor matematik problemlerini çözmek için PoW’a ihtiyaç duyulmaktadır.

Bitcoin işlemi gerçekleştiğinde, aslında, olan şey şudur:

  • Doğrulanmamış işlemlerin tümü “blok” olarak adlandırılan şeyde “bir araya getirilir“;
  • Madenciler, bu işlemlerin meşru olduğunu kontrol ederler. Bunu yapabilmek için karmaşık bir matematik problemini çözmek zorundadırlar;
  • Bir “blok” problemini çözebilen ilk madenci, protokolün madencileri teşvik için sunduğu ödül ile ödüllendirilir;
  • İşlemler sonunda açık blockchain‘e yazılır.

Bir çözüm bulmak temel olarak bir oyundur. Problemi ilk çözen ödülü kazanır. Madenciler, bu çözümleri işlemek için gerçek kaynakları kullandıkları için sistemde hile yapamazlar.

Madencilik için yüksek oranda elektrik enerjisi ve ASIC denilen özel makinelere ihtiyaç duyulur.

Proof of Work (PoW) konsensüsünde problemin doğduğu yer: yukarıda bahsettiğimiz kaynakların, çeşitli potansiyel çözümleri hesaplayan bilgisayar gruplarını çalıştırmak için çok fazla enerji gerektirmesidir.

Ekolojik bir bakış açısından, bu ideal bir durum değildir ve yenilenebilir kaynaklar kullanılmadıkça madencilerin yüksek enerji maliyetlerine sahip olmalarına ve çevreye zararlı olmalarına yol açar.

Ortalama bir kişinin alabileceği miktardan daha fazla miktarda hesaplama gücüne ihtiyaç duymanız gerçeği, madenciler topluluğunun daha küçük ve daha özel hale geldiği anlamına gelir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu kuramsal olarak kripto para birimlerinin altında yatan ademi merkeziyetçiliğin temel fikrine karşıdır, ancak aslında aşağıdaki grafiğe bakıldığında farklı madencilik havuzlarının olduğunu ve tek bir tanesinin hesaplama gücünün %51’inden fazlasını elinde bulundurmadığını görüyoruz.

Proof of Stake (PoS) Nedir?

PoS da PoW gibi işlemleri doğrulamak için kullanılan bir konsensüs algoritmasıdır, bu yüzden amacı PoW ile aynıdır, ancak sonuç farklı bir şekilde elde edilir.

Proof of Stake ya da Türkçe ifadeyle Hisse Kanıtı, işlem bloklarını kontrol etmek için paralarının bir kısmını bir blok üzerine koyan madenciler tarafından yürütülür.

Madenciler, sahip oldukları coinlerin miktarına, sahip oldukları süreye ve diğer faktörlere bağlı olarak algoritma tarafından deterministik olarak seçilmektedir.

Coinler ayrıca başlangıçta da üretilir ve sayıları asla değişmez ve bir blok oluşturduğunda, madenciler blokta yazılan tüm işlemlerden ücret alırlar.

Sadece belirlenmiş bir kripto para biriminin kullanılabilir belirli bir yüzdesine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir ve karşılığında komisyon alırsınız.

PoS, PoW sisteminden daha hızlı ve daha verimlidir, çünkü teknik olarak herkes madenci olabilir. Bir madencinin onaylayabileceği blok yüzdesine göre doğrusal bir ölçek sunar. Çünkü konsensüs sahip olunan kripto para birimi kotasına dayanmaktadır. Bu yüzden Hisse Kanıtı olarak adlandırılmıştır.

Ethereum gibi büyük platformlar, işlemleri onaylamak için bu protokolü benimseyen bir sisteme geçmeye karar vermiş gözüküyorlar.

Özet

İnternetin geleceğini tanımlayacak olan protokollerin ve algoritmaların teknolojik yarışı – ki bu da merkezsizleştirilmiş bir gelecek olacak- henüz başlangıç dönemini yaşamaktadır. Bugün kimin başarılı olacağına karar vermek için henüz erken çünkü ortaya atılan çözümler sürekli gelişmeye devam ediyor.

Proof of Work ile Proof of Stake arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum ekleyiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Rekor Kıran Solana (SOL) Fiyatı İçin Bundan Sonra Ne Beklenebilir?

Solana’nın SOL tokeni gerçekten de oldukça ilginç bir gün geçirdi. Zirve değerine ulaşan SOL fiyatı bunun ardından gerileme yaşadı. Solana...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend