28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

Proof of Work ile Proof of Stake Arasındaki Fark

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto para dünyasını takip ediyorsanız, özellikle madencilik konusuyla ilgili olarak Proof of Work (İş Kanıtı veya İş İspatı veya Emek İspatı) ve Proof of Stake (Hisse Kanıtı) terimlerini duymuşsunuzdur.

Binance indirim kodu

Bu makalede, kripto para birimleri için kullanılan bu iki konsensüs algoritmasının farklarını, artılarını ve eksilerini anlamak için PoW ve PoS’un temel kavramlarını analiz edeceğiz. Yani Proof of Work ile Proof of Stake arasındaki fark nedir, ne değildir öğrenmiş olacağız.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Proof of Work (PoW) Nedir?

PoW bir konsensüs algoritmasıdır. Ortak bir fikir birliğine varmak için kullanılır. Bir örnek olarak Bitcoin’i ele alalım, ancak bahsedeceğimiz her şey PoW protokolü kullanılarak mine edilmiş (çıkarılmış) herhangi bir coin için de geçerlidir.

Madencilik Süreci, dünya çapında gerçekleşen Bitcoin işlemlerini onaylamak için kullanılır. Tüm önceki işlemler, blockchain‘e yazılır ve blockchain’e yazılan her şeyin doğru olduğundan emin olmak için belirli bir işlemin belirli bir zamanda gerçekleştiğini onaylayan merkezi olmayan bir sisteme ihtiyaç duyar.

PoW, öncelikli olarak ağdaki siber saldırıları engellemek ve önüne geçmek için tasarlanmış bir protokoldür (aslında, birilerinin saldırıdan elde edeceklerinden çok daha aşırı bir maliyete sahiptir) ve aynı zamanda üçüncü bir tarafın güvenine ihtiyaç duymayan dağıtık bir mutabakata olanak sağlar.

Dağıtık bir mutabakata sahip olmak, online para göndermek veya almak için üçüncü tarafların güven ve katılımına ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelir. Yalnızca işlemin blockchain’e yazıldığından emin olarak başarılı olduğunu doğrulamanız gerekir.

Madencilik

Özellikle, madencilik adı verilen bir süreçte blok zincirinde yeni bir işlemi kaydetmek için gerekli olan son derece zor matematik problemlerini çözmek için PoW’a ihtiyaç duyulmaktadır.

Bitcoin işlemi gerçekleştiğinde, aslında, olan şey şudur:

  • Doğrulanmamış işlemlerin tümü “blok” olarak adlandırılan şeyde “bir araya getirilir“;
  • Madenciler, bu işlemlerin meşru olduğunu kontrol ederler. Bunu yapabilmek için karmaşık bir matematik problemini çözmek zorundadırlar;
  • Bir “blok” problemini çözebilen ilk madenci, protokolün madencileri teşvik için sunduğu ödül ile ödüllendirilir;
  • İşlemler sonunda açık blockchain‘e yazılır.

Bir çözüm bulmak temel olarak bir oyundur. Problemi ilk çözen ödülü kazanır. Madenciler, bu çözümleri işlemek için gerçek kaynakları kullandıkları için sistemde hile yapamazlar.

Madencilik için yüksek oranda elektrik enerjisi ve ASIC denilen özel makinelere ihtiyaç duyulur.

İlgili Haber:  Bu Hafta Bitcoin'le İlgili Takip Edilmesi Gereken 5 Gelişme

Proof of Work (PoW) konsensüsünde problemin doğduğu yer: yukarıda bahsettiğimiz kaynakların, çeşitli potansiyel çözümleri hesaplayan bilgisayar gruplarını çalıştırmak için çok fazla enerji gerektirmesidir.

Ekolojik bir bakış açısından, bu ideal bir durum değildir ve yenilenebilir kaynaklar kullanılmadıkça madencilerin yüksek enerji maliyetlerine sahip olmalarına ve çevreye zararlı olmalarına yol açar.

Ortalama bir kişinin alabileceği miktardan daha fazla miktarda hesaplama gücüne ihtiyaç duymanız gerçeği, madenciler topluluğunun daha küçük ve daha özel hale geldiği anlamına gelir.

Bu kuramsal olarak kripto para birimlerinin altında yatan ademi merkeziyetçiliğin temel fikrine karşıdır, ancak aslında aşağıdaki grafiğe bakıldığında farklı madencilik havuzlarının olduğunu ve tek bir tanesinin hesaplama gücünün %51’inden fazlasını elinde bulundurmadığını görüyoruz.

Proof of Stake (PoS) Nedir?

PoS da PoW gibi işlemleri doğrulamak için kullanılan bir konsensüs algoritmasıdır, bu yüzden amacı PoW ile aynıdır, ancak sonuç farklı bir şekilde elde edilir.

Proof of Stake ya da Türkçe ifadeyle Hisse Kanıtı, işlem bloklarını kontrol etmek için paralarının bir kısmını bir blok üzerine koyan madenciler tarafından yürütülür.

Madenciler, sahip oldukları coinlerin miktarına, sahip oldukları süreye ve diğer faktörlere bağlı olarak algoritma tarafından deterministik olarak seçilmektedir.

Coinler ayrıca başlangıçta da üretilir ve sayıları asla değişmez ve bir blok oluşturduğunda, madenciler blokta yazılan tüm işlemlerden ücret alırlar.

Sadece belirlenmiş bir kripto para biriminin kullanılabilir belirli bir yüzdesine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir ve karşılığında komisyon alırsınız.

PoS, PoW sisteminden daha hızlı ve daha verimlidir, çünkü teknik olarak herkes madenci olabilir. Bir madencinin onaylayabileceği blok yüzdesine göre doğrusal bir ölçek sunar. Çünkü konsensüs sahip olunan kripto para birimi kotasına dayanmaktadır. Bu yüzden Hisse Kanıtı olarak adlandırılmıştır.

Ethereum gibi büyük platformlar, işlemleri onaylamak için bu protokolü benimseyen bir sisteme geçmeye karar vermiş gözüküyorlar.

Özet

İnternetin geleceğini tanımlayacak olan protokollerin ve algoritmaların teknolojik yarışı – ki bu da merkezsizleştirilmiş bir gelecek olacak- henüz başlangıç dönemini yaşamaktadır. Bugün kimin başarılı olacağına karar vermek için henüz erken çünkü ortaya atılan çözümler sürekli gelişmeye devam ediyor.

Proof of Work ile Proof of Stake arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum ekleyiniz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar