2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin’in Hafta Sonu 17.000 Dolara Düşmesinin Nedeni Bulundu!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto piyasasında geçtiğimiz hafta çok önemli bir gelişme yaşandı.

Binance indirim kodu

ABD’nin ilk Bitcoin borsa yatırım fonu Purpose Bitcoin ETF’den, geçen hafta 500 milyon dolarlık rekor bir günlük çıkış yaşandı. Bu şu demek; bu fondan geçen Cuma yaklaşık 24.510 adet Bitcoin çıkışı oldu. Dolayısıyla şimdi kripto meraklıları ve yatırımcılar bu yüklü çıkışın nedenini merak ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Verilere göre, Purpose Bitcoin ETF’den yapılan çekimler, ilgili ETF’nin yönettiği varlıkların yaklaşık %51’ini oluşturuyordu.

Purpose Investments COO’su Vlad Tasevski yaptığı açıklamada bu yaşanan yüklü miktardaki çıkışın “yatırımcıların piyasa hakkındaki görüşlerinin bir yansıması” olduğunu söyledi. Tasevski ayrıca, ETF’nin doğası gereği, kendilerinin bu alım satımları kimin yaptığı konusunda doğrudan bilgileri olmadığını da sözlerine ekledi. “Bilsek bile, genellikle müşterilerimizin yaptıkları işlemler hakkında yorum yapmayız” dedi.

ETF’ten yapılan satışlar, kripto piyasasının hafta sonu bile devam eden yoğun bir satış baskısı altında olduğu bir zamanda geldi.

Bitcoin Cumartesi günü %15 kadar düşerek 17.599 dolara kadar düştü, bu 2020 sonundan bu yana en düşük seviye. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, Kasım ayındaki rekor seviyesinden yaklaşık %70 düşmüş durumda.

Purpose Bitcoin ETF’si, Şubat 2021’de hayata geçmişti.

Purpose Bitcoin ETF'sindeki toplam BTC grafiği. Purpose Bitcoin ETF’sindeki toplam BTC grafiği.

Analistler fonlardan bu şekilde gerçekleşen devasa çıkışlara büyük olasılıkla likidasyonların neden olduğunu söylüyorlar. Yatırımcılar fiyatların düşmesiyle birlikte likidasyona uğramamak için ellerindeki Bitcoinleri satmak zorunda kalıyorlar.

ETF’den çıkan 24.510 Bitcoin’in satışı hafta sonu Bitcoin’in 17.000 dolara kadar düşmesine neden olmuş olabilir.

Bitcoin vadeli işlemleri ve spot ETF’ler, Bitcoin’i elinde tutmaya istekli olmayan ancak portföylerinde bu riskli varlıklara yer vermek isteyen yatırımcılar arasında son yıllarda popüler oldu. Bu tür fonlar, kripto paraların fiyatlarındaki düşüşle beraber sert bir şekilde etkilendi.

İlgili Haber:  Grayscale Popüler Bitcoin Trust'ını ETF’ye Çevireceğini Doğruladı

Ek not olarak, Bitcoin ETP’lerinden 21 Haziran itibariyle 18.315 Bitcoin çıkışı yaşandığını da belirtmemiz gerekir.

[Editör notu: Bitcoin EFT ile Bitcoin ETP aynı şey değildir. Exchange Traded Product’ın kısaltması olan ETP, Bitcoin fiyatını takip eder. Exchange Traded Fund’ın kısaltması olan ETF ise, Bitcoin veya Bitcoin’in fiyatıyla ilgili varlıklardan oluşan borsada işlem gören bir fondur.]

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, fiyat oynaklığı ve piyasa manipülasyonu riskini gerekçe göstererek, fiziksel olarak desteklenen bir ETF taleplerini defalarca reddetti ve halen reddetmeye devam ediyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar