8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Qredo, Kripto Saklama Hizmetinden Bir DAO’ya Dönüşmeye Hazırlanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere merkezli Qredo, kripto saklama hizmetlerini sonlandırmayı planlıyor. Bunu yapmak için şirket, merkezi olmayan bir otonom organizasyona (DAO) dönüşmeye hazırlanıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto saklama hizmetini merkeziyetten uzaklaştırmak isteyen şirket Qredo, bunun için düzenlenen bir finansman turunda 11 milyon Dolar topladı.
  • Şirketin destekleyicileri arasında pek çok blockchain fonu ve Celsius gibi teknolojiye aşina firmalar yer alıyor.
  • Şirket, bu sürecin sonucunda tamamen ademi merkeziyetçi bir hale gelmeyi amaçlıyor.

Birisi özel anahtarınızı çalarsa veya kripto para borsasındaki şifrenizi kırarsa, sahip olduğunuz tüm kripto varlığına erişebilir. Londra merkezli Qredo’nun CEO’su Anthony Foy, bu sürekli tehdit halinin, kurumsal yatırımcıları kripto paraya büyük meblağlarda yatırım yapmaktan alıkoyduğunu söylüyor.

Binance indirim kodu

Kripto Saklama Hizmeti Nedir?

Foy, konu ile ilgili verdiği demeçte, “Mevcut gözetim ve kripto saklama modelleri temelden bozuldu. Kurumlar, genellikle birden çok çalışan arasında paylaşılan perakende cüzdan çözümleri, savunmasız merkezi veritabanları veya soğuk depolama sistemleri arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Ancak bu çözümler amaca uygun değil.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Foy, kendi şirketinin, büyük yatırımcılara kriptoda daha güvenli hizmet sağlayabilecek bir teknoloji geliştirdiğini iddia ediyor. Şirket, bu amaç için düzenlenen ve Celsius, Wintermute, Deribit ve bir grup blockchain sermaye fonunun destek sağladığı finansman turunda 11 milyon Dolar topladı.

Qredo, Fidelity destekli Fireblocks gibi şirketlerin kurumsal yatırımcılara büyük miktarlarda kripto alım satım hizmeti sağladığı teknoloji olan MPC’nin merkezi olmayan bir sürümünü sunmayı planlıyor.

MPC, “çok partili hesaplama” anlamına gelir. Buradaki temel düşünce, paralarını MPC ile güvence altına alan kişilerin özel anahtarlar veya borsa şifreleri konusunda endişelenmelerine gerek olmamasıdır; çünkü MPC tüm bunları onlar adına kontrol eder.

İlgili Haber:  Kripto Ponzi Operatörü Başarısız Kaçış Denemesinin Ardından Tutuklandı

DAO Nasıl Çalışır?

Fireblocks, bu teknoloji ile güvence altına alınan kripto transferlerinde şimdiden 30 milyar Doları aştığını açıkladı. Ancak Foy, Qredo’nun rekabet konusunda üstünlüğe sahip olduğunu düşünüyor.

Foy’a göre bu üstünlüklerden ilki: Qredo’nun tüm sistemi merkezden uzaklaştırmak istemesidir. Fireblocks’un MPC teknolojisi şu anda endüstri standardına göre merkezileştirilmiştir. Buna karşılık, Qredo’nun MPC düğümleri merkezi olmayan bir ağa dağıtılır ve protokol de nihayetinde bir DAO (merkezi olmayan otonom organizasyon) aracılığıyla yönetilir. Burada doğrulayıcılardan oluşan bir topluluk, sistemdeki operasyonları denetler.

Qredo, ayrıca, tüm bunları Katman 2 teknolojisinde gerçekleştiriyor; bu da pratik olarak işlemlerin dünyanın dört bir yanına dağıtılmış 4 veri merkezindeki 32 düğümde işlendiği anlamına geliyor. Bu, şu anda kripto endüstrisini oldukça rahatsız eden büyük işlem ücretlerinin düşeceği anlamına geliyor.

Öte yandan Foy, “Tamamen merkezi olmayan bir ağa geçiş, çok riskli ve sorunlu bir deneyim olabilir. Bu nedenle tüm önlemleri alıyoruz.” diyerek ihtiyatlı bir süreç yönettiklerinin altını çizdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar