Quad Core ile Dual Core Arasındaki Fark

Son güncelleme: 8 ay önce

Anahtar fark: Dual core ile quad core arasındaki en büyük fark dual core çift çekirdekli, quad core dört çekirdekli işlemcidir.

Bilgisayar teknolojisinin her geçen gün gelişmesi ile işlemci gücü de gelişimine devam ediyor. Teknoloji firmaları bilgisayarları daha hızlı yapabilmek için yeni teknolojileri araştırıyorlar. Son geldiğimiz noktada çift çekirdekli ve dört çekirdekli işlemciler piyasada mevcut halde. Bu işlemcilere multi core işlemci yani çok çekirdekli işlemci de denir.

Quad Core ile Dual Core Arasındaki Fark

Çift çekirdekli işlemci ile dört çekirdekli işlemci arasındaki farkı anlayabilmek için öncelikle CPU dediğimiz şeyin ne olduğuna bakalım. CPU (Central Processing Unit) ya da Türkçe adıyla merkezi işlem birimi (Türkçe kısaltması MİB veya Orijinal, terminoloji kısaltması CPU) bir bilgisayarın en önemli parçasıdır. Çalıştırılmakta olan yazılımın içinde bulunan komutları işler. İşlemci terimi genelde MİB için kullanılır. Mikroişlemci ise tek bir yonga içine yerleştirilmiş bir MİB’dir. Genelde, günümüzde MİB’ler mikroişlemci şeklindedir.

Çift çekirdekli bir işlemci iki çekirdekten oluşan bir merkezi işlem birimidir. Dolayısıyla iki işlemci gücüne sahiptir ve cache’leri ile cahce kontrolörleri aynı çip üzerindedir. Bundan dolayı çift çekirdekli işlemciler multitasking denilen çok görevlilik yani aynı anda birden fazla iş yapmaya çok uygundur. Her bir çekirdeğin kendi cache’i vardır. Bu yüzden işletim sistemi farklı görevleri paralel bir şekilde çalıştırma kapasitesine ve kaynağına sahip olur.

Dual core ya da çift çekirdek jenerik bir isimdir. İki çekirdeğe sahip her işlemciye dual core denir. Fakat Intel’in pazardaki baskınlığı ve tekeli nedeniyle dual core Intel ile anılır olmuştur. Intel Pentium Dual Core mesela buna güzel bir örnektir. Intel’in pazardaki en büyük rakibi AMD‘nin de dual core işlemcileri vardır.

  Intel Core i3, i5 ve i7 Arasındaki Fark

Quad-core yani dört çekirdekli işlemciler ise çift çekirdekli işlemcilerden sonra gelen yeni nesildir. Quad core işlemcide 4 adet çekirdek vardır. Dört çekirdekli işlemcilerde 1 ve 2. çekirdekler aynı memory cache’i paylaşır, 3 ve 4. çekirdekler ise tek bir cache kullanır. 1 nolu çekirdeğin 3 nolu çekirdek ile iletişime geçebilmesi ancak dış bir FSB arayüzü (Front-side bus) ile mümkündür. Hem Intel hem AMD’nin 4 çekirdekli işlemcileri satışa sunulmuştur.

Kısıtlamalar

Quad core daha hızlı ve daha iyi bir teknoloji olsa bile bazı kısıtlamaları vardır. Dört çekirdekli işlemcilerin gerçek performansı her zaman dış problemlerle bağlantılıdır. Örneğin sıcaklık. Her bir çekirdek çalışırken çok fazla ısı üretir dolayısıyla liquid cooling adı verilen sıvı soğutma gibi çok iyi bir soğutma mekanizmasının olması gerekir fakat bu soğutma mekanizmasının uygulaması zordur. Diğer bir sorun da işlemciyi dört çekirdeğe yükseltmek tek başına yeterli olmayabilir. Aynı zamanda diğer donanımları da dört çekirdekli işlemci ile uyumlu hale getirmek gerekebilir.

Her ne kadar dört çekirdekli işlemcilerin kısıtlamaları çok az olsa da yakında bunların da çözüleceği düşünülüyor. Destekleyen yazılım ve donanımlarla performans çok daha iyi olacaktır. Bunun yanısıra bir sonraki nesil çoklu işlemciler de yolda. Örneğin hexa-core işlemcilerin 6 çekirdek, octa-core’ların da 8 çekirdek içereceğini biliyoruz.

Quad Core ile Dual Core arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bırakın.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın