Duyuru, ConsenSys tarafından geliştirilen Ethereum 2.0 istemcisi Teku’nun denetimini takiben gerçekleştirildi.

Haberin Özeti

  • Akıllı sözleşme denetim şirketi Quantstamp’a göre Ethereum 2.0 neredeyse piyasaya sürülmeye hazır hale geldi.
  • Quantstamp, ConsenSys tarafından geliştirilen Ethereum 2.0 istemcisi Teku’nun denetimini tamamladı.
  • Ethereum topluluğu, Ethereum 2.0’ın 2020’nin sonuna doğru piyasaya sürülmesini umuyordu.

Akıllı sözleşme denetleme şirketi Quantstamp, Ethereum 2.0’ın neredeyse piyasaya sürülmeye hazır olduğunu belirtti. Duyuru, Quantstamp’ın ConsenSys tarafından geliştirilen Ethereum 2.0 istemcisi Teku’nun denetimini takiben yapıldı.

Quantstamp CEO’su Richard Ma, yaptığı açıklamada “Ethereum 2.0, çok yakın gelecekte Phase 0’ı sunma yolunda” dedi.

2020’nin sonundan önce Ethereum 2.0’ın Phase 0’ını sunmak, Ethereum topluluğunun uzun süredir devam eden bir hedefi olarak biliniyor. Ethereum 2.0 araştırmacısı Justin Drake, Temmuz ayında attığı tweette “Topluluk 2020’de Phase 0 oluşumunu istiyor – bir gün bile geç kalmak istemiyorlar. Hedef belirlendi; sonucu görelim.” demişti.

Teku Denetimi

Quantstamp ekibi kendisi için yapılan çağrılara kulak vermiş görünüyor. Ma, “Müşteri ekipleri, Ethereum 2.0’ın temelinin teslimata hazır olduğundan emin olmak ve denetim firmalarıyla koordine etmek, test etmek ve çalıştırmak için saatler harcadı.” dedi.

Teku denetimi, fikir birliği kurallarının uygulanmasını, ödüller ve cezalar için gereken kodları ve kontrollerin sürdürülmesini içeriyordu.

Quantstamp, denetim sonrası kod tabanının “en yüksek kalitede” olduğuna dikkat çekerek birkaç bulgu yayınladı.

Elde edilen bulgular arasında; düğümleri DDoS saldırılarına açık bırakmış olabilecek sınırsız bir mesajlaşma kuyruğu, istemcilerin senkronize olmamasına neden olabilecek hatalar ve eksik doğrulama mantığı yer aldığı ifade edildi.

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0, Ethereum ağında uzun süredir planlanan bir güncellemedir; sistemi bir hisse kanıtı mekanizmasına geçirerek ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini arttırmayı amaçlamaktadır. Bir dizi testnet lansmanının ardından – Topaz, Medalla, Spadina ve Zkinken – Ethereum 2.0’ın tam olarak piyasaya sürülmesi üç aşamada gerçekleşecek: Phase 0, 1 ve 2.

İlgili Haber:  Ether Fiyatının 2020 İçerisinde 500 Doların Üzerine Çıkması İçin 3 Neden

Phase 0 ile gerçekleşecek süreç Beacon Chain, Zinken ve Spadina test ağlarında değerlendirildi. Beacon Chain’in başlatıldığında, mevcut Ethereum blockchain ile paralel olarak var olacağı belirtildi.

Beacon Chain piyasaya sürüldüğünde, dikkatler Ethereum 2.0 lansmanının Phase 1 sürecine kayacak. Phase 1, Ethereum’un saniye başına işlem oranını ölçeklendirmek amacıyla ağın entegrasyonunu test edecek.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın