Radyo veri sistemi yakın zamanda ilgi alanıma giren bir konu oldu. Arabalara çok meraklı bir insan değilim. Halen de çok meraklı olduğumu söyleyemem. Bu yaşıma kadar da hiç ilgi duymadım. Ama artık zorunluluk haline geldiği için bundan 6 ay önce ilk arabamı aldım. İlk dikkatimi çeken şey radyo ekranında kayan yazılar oldu. O esnada çalan şarkıyı ve şarkıcının adını yazıyordu. Çok şaşırmıştım. Zira arabamın internet ile herhangi bir bağlantısı yoktu. Peki bu şarkı, şarkıcı, radyo istasyon bilgileri nasıl bu ekranda gösteriliyordu? Her arabaya binişimde bu bilgilerin radyo ekranında internet bağlantısı olmadan nasıl gösterildiği konusunu araştıracağım diyordum ve her defasında unutuyordum. İşte bugün bu araştırmayı yaptım ve aydınlandım. Meğer araba radyolarında ekranda şarkı, şarkıcı bilgilerini gösteren sistemin adı RDS yani Radio Data System (Radyo Veri Sistemi) imiş. Araştırmalarımın özetini aşağıda kısaca yazacağım. Benim gibi aklına takılan başka birileri olursa onlar için de bir kaynak olmuş olur.

 

Radyo veri sistemi (RDS) aslında az miktardaki dijital veriyi geleneksel FM radyo yayınlarına gömmede kullanılan bir iletişim protokol standardı. RDS zaman, istasyon ve yayın bilgisi gibi aktarılan bazı bilgi türlerini standardize eder.

 

RDS bir Avrupa standardıdır. ABD’deki resmi adı RBDS‘dir yani Radio Broadcast Data System. Her iki standart arasında çok az bir fark vardır.

RDs ile 57-kHz alttaşıyıcıda saniyede 1,187.5 bit veri taşınır.

Veri hata düzeltme (error correction) ile birlikte gönderilir.

Arabamda Radyo Veri Sistemi var mı?

Peki aracınızda RDS olup olmadığını nasıl anlarsınız? Cevabı çok basit: aracın kullanım kılavuzuna bakarak. RDS içeren bir ifade ya da sembol var ise büyük ihtimal bu teknoloji vardır. Zaten artık çoğu araçta bu teknoloji var.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here