10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Rapor: Bitcoin ve Monero, ABD’deki Aşırı Sağ Hareketlerin Bağış Kaynağı Haline Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD’de son olarak yayınlanan bir rapora göre Bitcoin ve Monero, aşırı sağ hareketlerin temel bağış kaynağı haline geldi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD’de son olarak yayınlanan bir rapora göre Bitcoin ve Monero, aşırı sağ hareketlerin temel bağış kaynağı haline geldi.
  • ABD’deki aşırı sağ hareketler, destekçileri “anonim” kalabildiği ve işlemler sansürlenemediği için Bitcoin ve Monero bağışlarından büyük miktarda servet elde etti.

ABD’deki aşırı sağ hareketler, destekçileri “anonim” kalabildiği ve işlemler sansürlenemediği için kripto para bağışlarından büyük miktarda servet elde etti.

Binance indirim kodu

Aşırı Sağ, Bitcoin ve Monero

Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi (SPLC), aşırı sağ hareketler ve kripto para ilişkisine dair kapsamlı bir rapor yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

9 Aralık tarihli raporunda SPLC, aşırı sağcıların ve “beyaz üstünlükçülerin” kripto paraları nasıl kullandığına dair bulgularını paylaştı ve birçoğunun kripto para bağışlarından “on milyonlarca Dolar” servet elde ettiğini belirtti.

“Kripto Para, Beyaz Üstünlükçü Harekette Nasıl Devrim Yaptı?” başlıklı rapor, aşırı sağ hareketler ile ilişkili 600’den fazla kripto para adresini yakından inceledi.

Raporda, “Bu organizasyon ve kişilerin kripto parayı kullanmalarının en temel nedeni, işlemleri gizlemek istemeleri.” ifadesi kullanıldı.

ABD’de aşırı sağ hareketin önde gelen isimlerinden Stefan Molyneaux, 8 yıldır Bitcoin’de bağış kabul ediyor. SPLC, Molyneaux’ya bağlanan ilk Bitcoin cüzdanının 25 Ocak 2013 tarihinde kaydedildiğini ve destekçilerinin 2013’ten bu yana toplam 1250 BTC bağışladığını belirtti.

Bu anlamda Molyneaux, kripto para bağışlarından şimdiye kadar tahmini 3.28 milyon Dolar gelir elde etti.

“Bu Bulgular Tüm Kripto Para Endüstrisine Mâl Edilmemeli”

“Karl Thorburn” takma adını kullanan bir başka aşırı sağ hareket üyesi Greg Johnson ise kripto paradan 800.000 Doların üzerinde gelir elde etti. Johnson, tartışmalı “CounterCurrents” web sitesinin kurucusu olarak biliniyor.

İlgili Haber:  Altcoinler Yükselirken Bitcoin Fiyatı 35.000 Dolara Yakın Direnç Buluyor

Bir kripto para eleştirmeni ve yazar olan David Gerard ise konu ile ilgili “İlk bakışta bu aşırılık yanlılarının kripto paradan kazandıkları para miktarı endişe verici olabilir; ancak bunları, tüm kripto para endüstrisi ile ilişkilendirmek de doğru olmaz.” ifadelerini kullandı.

Son olarak SPLC raporunda, Bitcoin’in yanında bir gizlilik odaklı kripto para olan Monero ile de bağış yapılma oranının bir hayli yüksek olduğu belirtildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar