29 Ocak 2022, Cumartesi
7.6 C
İstanbul

Rapor: Bitcoin ve Monero, ABD’deki Aşırı Sağ Hareketlerin Bağış Kaynağı Haline Geldi

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

ABD’de son olarak yayınlanan bir rapora göre Bitcoin ve Monero, aşırı sağ hareketlerin temel bağış kaynağı haline geldi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD’de son olarak yayınlanan bir rapora göre Bitcoin ve Monero, aşırı sağ hareketlerin temel bağış kaynağı haline geldi.
  • ABD’deki aşırı sağ hareketler, destekçileri “anonim” kalabildiği ve işlemler sansürlenemediği için Bitcoin ve Monero bağışlarından büyük miktarda servet elde etti.

ABD’deki aşırı sağ hareketler, destekçileri “anonim” kalabildiği ve işlemler sansürlenemediği için kripto para bağışlarından büyük miktarda servet elde etti.

Binance indirim kodu

Aşırı Sağ, Bitcoin ve Monero

Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi (SPLC), aşırı sağ hareketler ve kripto para ilişkisine dair kapsamlı bir rapor yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

9 Aralık tarihli raporunda SPLC, aşırı sağcıların ve “beyaz üstünlükçülerin” kripto paraları nasıl kullandığına dair bulgularını paylaştı ve birçoğunun kripto para bağışlarından “on milyonlarca Dolar” servet elde ettiğini belirtti.

“Kripto Para, Beyaz Üstünlükçü Harekette Nasıl Devrim Yaptı?” başlıklı rapor, aşırı sağ hareketler ile ilişkili 600’den fazla kripto para adresini yakından inceledi.

Raporda, “Bu organizasyon ve kişilerin kripto parayı kullanmalarının en temel nedeni, işlemleri gizlemek istemeleri.” ifadesi kullanıldı.

ABD’de aşırı sağ hareketin önde gelen isimlerinden Stefan Molyneaux, 8 yıldır Bitcoin’de bağış kabul ediyor. SPLC, Molyneaux’ya bağlanan ilk Bitcoin cüzdanının 25 Ocak 2013 tarihinde kaydedildiğini ve destekçilerinin 2013’ten bu yana toplam 1250 BTC bağışladığını belirtti.

Bu anlamda Molyneaux, kripto para bağışlarından şimdiye kadar tahmini 3.28 milyon Dolar gelir elde etti.

“Bu Bulgular Tüm Kripto Para Endüstrisine Mâl Edilmemeli”

“Karl Thorburn” takma adını kullanan bir başka aşırı sağ hareket üyesi Greg Johnson ise kripto paradan 800.000 Doların üzerinde gelir elde etti. Johnson, tartışmalı “CounterCurrents” web sitesinin kurucusu olarak biliniyor.

İlgili Haber:  Yeni Bir Sansürlü Madencilik Havuzunun Lansmanı Kripto Tüccarlarını Endişelendiriyor

Bir kripto para eleştirmeni ve yazar olan David Gerard ise konu ile ilgili “İlk bakışta bu aşırılık yanlılarının kripto paradan kazandıkları para miktarı endişe verici olabilir; ancak bunları, tüm kripto para endüstrisi ile ilişkilendirmek de doğru olmaz.” ifadelerini kullandı.

Son olarak SPLC raporunda, Bitcoin’in yanında bir gizlilik odaklı kripto para olan Monero ile de bağış yapılma oranının bir hayli yüksek olduğu belirtildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend