28 Ağustos 2022, Pazar
30.1 C
İstanbul

Rapor: Bitcoin Madenciliği Karbon Emisyonu “Önemsiz” Seviyelerde

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin madenciliğinin çevre için iyi bir şey olduğunu iddia etmek zor. Ancak dijital varlık yatırım şirketi CoinShares tarafından yeni yapılan bir araştırma, özellikle küresel finansal sistemle karşılaştırıldığında, Bitcoin’in karbon emisyonu üzerindeki etkisinin minimum olduğunu gösteriyor.

Binance indirim kodu

Yayınlanan raporda, Bitcoin madenciliği geçen sene 41 megaton CO2 emisyonuna sebep oldu. Bu rakam 2020’de 36 megatondu. Bu rakam kulağa çok gibi gelse de, global karbon emisyonunun %0.08’inden daha az ve rapora göre “önemsiz” denilebilecek bir oran. ABD’nin geçen seneki karbon emisyonu ise tek başına 5830 megaton civarında.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Çevreciler Bitcoin’i enerji harcamaları nedeniyle hep eleştirirler ve genelde ağdaki elektrik tüketimi hep farklı bir ülkeninkiyle karşılaştırılır.

Bitcoin madencileri, kriptografik bulmacaları kırmak ve BTC kazanmak için rekabet eder.  Bitcoin ağı bu rekabetten dolayı kasıtlı olarak çok fazla enerji gerektirir. Bunun nedeni ise ağı birçok farklı kullanıcıya dağıtarak blok zincirinin güvenli kalmasını sağlamaktır.

Bitcoin’e yapılan eleştiri kripto alanındaki diğer gelişmelere ve diğer altcoinlere de sıçramış durumda. NFT’ler, sanal sanat ve dijital koleksiyonlar gibi varlıklara bağlı blok zinciri tabanlı mülkiyet tapuları son zamanlardaki bir diğer hedef. Çoğu NFT, Bitcoin’e benzer bir madencilik süreci kullanan Ethereum blok zincirinde yayınlanırken, diğerleri, madencilik gerektirmeyen ve çok daha düşük enerji kullanan Solana gibi “hisse kanıtı” ağlarında basılıyor.

Yayınlanan raporda, Bitcoin’in enerji tüketimi üzerindeki korkunun abartılı olduğu ve enerji kullanımının “çok yanlış anlaşıldığı” belirtiliyor. Rapor, çevresel maliyeti küçük ama gerekliliği yüksek olan “Bitcoin toplum için büyük bir faydadır” inancını yeniden vurguluyor.

İlgili Haber:  Jack Dorsey'e Göre Bitcoin Çevreci Enerji Kaynaklarının Kullanımını Teşvik Ediyor

Zaten ağ bir süre sonra BTC oluşturmayı durdurmak için tasarlandığından madenciliğin kullanacağı güç tüketiminin azalacağı düşünülüyor.

Rapora göre, Kazakistan, ABD’nin Montana ve Kentucky eyaletleri ve Kanada’nın Alberta eyaleti, Bitcoin madenciliği karbon emisyonunun %43’ünden sorumlu, ancak ağın toplam gücünün yalnızca %26’sını oluşturuyorlar.

İsveç ve Quebec ve Manitoba eyaletleri gibi diğer bölgeler, Bitcoin hash oranının tahmini %5.2’ini oluşturmalarına rağmen ürettikleri karbon emisyonları önemsiz seviyelerde.

Raporda son söz olarak, Bitcoin emisyonunun, onun faydaları karşısında gölgede kaldığı belirtiliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar