28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Rapor: Devletlerin Bitcoin, Kripto Paralar ve Blockchain’e Olan İlgisi Artıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Blockchain analiz firması Chainalysis’e göre, Bitcoin ve kripto para kullanımı, bu yıl dünya çapında kolluk kuvvetlerinin ve devlet kurumlarının ilgisini çekti.

Binance indirim kodu

New York merkezli şirket, 2020 üçüncü çeyreği için yıllık bazda yinelenen gelirin ikiye katlandığını bildirdi. Bu, çoğunlukla, Bitcoin ve kripto yasadışı kullanımına engel olmak isteyen “kamu sektörü kurumlarından gelen araştırmacı blockchain teknolojisi talebinin artması” nedeniyle ikiye katlandı.

Binance indirim kodu

Gronager’in açıklamaları

Hükümet ilgisi, gizlilik tokeni monero’nun izini sürmek için tartışmalı bir IRS sözleşmesini içeriyor. Chainalysis CEO’su Michael Gronager, bu tür gizlilik tokenlerinin sınırlı bir geleceği olduğunu uyarıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Telefonda konuşan bitcoin ve kripto para biriminin “finansın geleceğini” temsil ettiğini düşünen Gronager, “Kamu sektöründe gördüğümüz büyüme beni heyecanlandırıyor” dedi.

“Kamu sektörünün özel sektörün büyümesine nasıl yardımcı olacağına dair çok fazla iyimserlik var. Hükümet, yaptığımız işin büyümesinde önemli bir role sahip ve önümüzdeki birkaç yıl içinde bu devam edecek. Bunun yanı sıra özel sektörün da büyümesine yardımcı oluyoruz.”

Artan hükümet taraflı ve düzenleyici denetim, çoğu kripto para birimlerini hükümetin aşırı erişimini önlemek için bir araç olarak gören bitcoin ve kripto para birimi topluluğu arasında karışık bir tepki aldı.

Bununla birlikte, ilk olarak 2011 yılında bitcoin ve kripto para alanında çalışmaya başlayan Gronager, Chainalysis gibi şirketlerin, yasa uygulayıcıları ve devlet düzenleyicileriyle birlikte çalışarak yeni ortaya çıkan kripto endüstrisinin gelişmesine yardımcı olacağından emin.

Gronager, kripto paranın “makro eğilimi” olarak adlandırdığı şeyin daha güvenilir ve daha az korkulduğuna işaret ederek, “Bitcoin ve kriptonun burada kalacağı daha net hale geldi” dedi.

Bu yıl merkezi olmayan finansın (DeFi) ortaya çıkışını ve popülerleşmesini bitcoin ve kripto para teknolojisinin en son evrimi olarak gören Gronager, blockchain’in “daha önce var olandan daha iyi bir sistem” oluşturmaya yardımcı olmasını bekliyor.

İlgili Haber:  SEC, Steven Seagal ile Bağlantılı Bir Kripto Projesine Dava Açtı

Gronager, son büyük ölçekli Twitter hackini, kanun yaptırımlarına yardımcı olmak için bitcoin ve kripto para birimi analitiğinin nasıl kullanılabileceğinin bir örneği olarak adlandırarak, “Kriptonun uyum ve düzenleyici gözetimi sağlayabileceğine dair bir anlayış var” dedi. Twitter saldırısının failleri, birçok tanınmış Twitter hesabını ele geçirdikten birkaç hafta sonra yakalandı.

Bu arada, şirketin IRS gibi devlet kurumlarıyla çalışması, IRS ile gizlilik tokeni Monero’yu “kırmak” için yapılan son sözleşmeyle Chainalysis’e karşı bir tepkiye yol açtı.

“Gizlilik madeni paraları çok ilginç bir teknolojidir,” diyor Gronager. Bitcoin’e benzer şekilde çalışan ancak takibi daha zor olan monero ve zcash gibi gizlilik tokenlerinin başarılı olmak için yeterli güce sahip olmadığını düşünüyor.

“Suç sendikalarını içeren kullanım durumlarına bakarsanız, likiditeye ve benimsemeye ihtiyacınız var ve onu kullanmak için çok sayıda insana ihtiyacınız var. Bu, likiditesi olduğundan bitcoin için işe yarıyor. Monero ve zcash niş amaçlar olduğundan büyük ölçekte suç faaliyeti için kullanılamaz. Gizlilik paraları olacak ve gizlilik özellikleri olacak, ancak bunlar niş ürünler. Uzun vadede bu çok endişelenmemiz gereken bir şey değil.”

Chainalysis’ten diğer haberler

Chainalysis, Temmuz ayında, Ribbit Capital ve Sound Ventures’ın kamu sektöründen gelen talebi karşılamak için yaptığı yatırımla Seri B turunu 49 milyon dolara çıkarmak için 13 milyon dolar daha artırdığını duyurdu. Şirket geçen ay Tokyo ve Singapur’da iki yeni ofis açtığını duyurdu.

Chainalysis, geçen hafta ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin ortaya çıkışını uyardığı için yıllık gelirindeki büyük artışını bildirdi ve başsavcı William Barr’ın Siber-Dijital Görev Gücü, ABD’nin ulusal güvenliği için büyüyen bir tehdit olarak nitelendirdi: “Yaklaşmakta olan bir fırtınanın ilk yağmur damlaları.”

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar