25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Rapor: Geçtiğimiz Yıl Kripto Para Dolandırıcılığında 14 Milyar Dolar Kaybedildi!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Blockchain analiz firması Chainalysis’in son raporuna göre, 2021 yılında kripto para dolandırıcılığında toplam 14 milyar Dolar kaybedildi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Blockchain analiz firması Chainalysis’in son raporuna göre, 2021 yılında kripto para dolandırıcılığında toplam 14 milyar Dolar kaybedildi.
  • Bu, bir önceki yıl olan 2020’deki 7.8 milyar Dolar seviyesine nazaran 2021’de %79 oranında bir artış yaşandığı anlamına geliyor.
  • Yine de suç faaliyetleri gün geçtikçe endüstrinin çok daha küçük bir parçası haline geliyor.

Kripto para dolandırıcıları geçen yıl 14 milyar Dolarlık fonu ele geçirdi. Yine de suç faaliyetleri gün geçtikçe endüstrinin çok daha küçük bir parçası haline geliyor.

Binance indirim kodu

Kripto Para Dolandırıcılığında 14 Milyar Dolarlık Kayıp

Blockchain analiz firması Chainalysis’in Perşembe günü yayınladığı yıllık “Crypto Crime” raporuna göre, 2021’de kripto para ile ilgili suç faaliyetlerinin değeri 14 milyar Dolar olarak kaydedildi. Bu, bir önceki yıl olan 2020’deki 7.8 milyar Dolar seviyesine nazaran 2021’de %79 oranında bir artış yaşandığı anlamına geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Ancak bu suç aktivitesi, yıl boyunca kaydedilen toplam 15.8 trilyon Dolarlık kripto para işlem hacminin sadece %0.15’ini temsil ediyor. Bu, piyasada şimdiye kadarki en düşük yüzde.

“Suç Faaliyetleri, Kripto Endüstrisinin Küçük Bir Parçası”

Karşılaştırma için; Chainalysis verilerine göre, tüm kripto para işlem hacminin içindeki yasa dışı işlemlerin payı 2019’da %3.37 ve 2020’de %0.62 idi.

Chainalysis raporda konu ile ilgili, “Bu hızlı benimseme göz önüne alındığında, daha fazla siber suçlunun kripto parayı kullanması şaşırtıcı değil. Ancak artışın sadece %79 olması – genel kabulden neredeyse daha düşük bir oran – en büyük sürpriz olabilir… Suç faaliyetleri, gün geçtikçe kripto para ekosisteminin daha küçük bir parçası haline geliyor.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend