10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.9 C
İstanbul

Rapor: Geçtiğimiz Yıl Kripto Para Dolandırıcılığında 14 Milyar Dolar Kaybedildi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Blockchain analiz firması Chainalysis’in son raporuna göre, 2021 yılında kripto para dolandırıcılığında toplam 14 milyar Dolar kaybedildi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Blockchain analiz firması Chainalysis’in son raporuna göre, 2021 yılında kripto para dolandırıcılığında toplam 14 milyar Dolar kaybedildi.
  • Bu, bir önceki yıl olan 2020’deki 7.8 milyar Dolar seviyesine nazaran 2021’de %79 oranında bir artış yaşandığı anlamına geliyor.
  • Yine de suç faaliyetleri gün geçtikçe endüstrinin çok daha küçük bir parçası haline geliyor.

Kripto para dolandırıcıları geçen yıl 14 milyar Dolarlık fonu ele geçirdi. Yine de suç faaliyetleri gün geçtikçe endüstrinin çok daha küçük bir parçası haline geliyor.

Binance indirim kodu

Kripto Para Dolandırıcılığında 14 Milyar Dolarlık Kayıp

Blockchain analiz firması Chainalysis’in Perşembe günü yayınladığı yıllık “Crypto Crime” raporuna göre, 2021’de kripto para ile ilgili suç faaliyetlerinin değeri 14 milyar Dolar olarak kaydedildi. Bu, bir önceki yıl olan 2020’deki 7.8 milyar Dolar seviyesine nazaran 2021’de %79 oranında bir artış yaşandığı anlamına geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak bu suç aktivitesi, yıl boyunca kaydedilen toplam 15.8 trilyon Dolarlık kripto para işlem hacminin sadece %0.15’ini temsil ediyor. Bu, piyasada şimdiye kadarki en düşük yüzde.

“Suç Faaliyetleri, Kripto Endüstrisinin Küçük Bir Parçası”

Karşılaştırma için; Chainalysis verilerine göre, tüm kripto para işlem hacminin içindeki yasa dışı işlemlerin payı 2019’da %3.37 ve 2020’de %0.62 idi.

Chainalysis raporda konu ile ilgili, “Bu hızlı benimseme göz önüne alındığında, daha fazla siber suçlunun kripto parayı kullanması şaşırtıcı değil. Ancak artışın sadece %79 olması – genel kabulden neredeyse daha düşük bir oran – en büyük sürpriz olabilir… Suç faaliyetleri, gün geçtikçe kripto para ekosisteminin daha küçük bir parçası haline geliyor.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar