Kurumsal blockchainler üzerine yapılan bir Cambridge araştırması, kurumsal blockchain projelerinin finansal hizmetlerin hakimiyetinde olduğunu ve son derece merkezileştirildiğini tespit etti.

Haberin Özeti

  • Kurumsal blockchainlerle ilgili bir Cambridge raporu, üretim sürecindeki projelerin %43’ünün finansal hizmet şirketlerinde olduğunu belirtti.
  • Ankete katılanların %72’si maliyetleri ve genel giderleri azaltmak için blockchain sistemleri kurduklarını dile getirdi.
  • Kurumsal blockchainlerin %80’inden fazlasının oldukça merkezileştirilmiş olduğu tespit edildi.

Geçtiğimiz ayın sonlarında yayınlanan 2. Küresel Kurumsal Blockchain Karşılaştırma Çalışması, Temmuz 2018 ile Haziran 2019 arasında 59 farklı ülkedeki 200’den fazla yerleşik işletme, merkez bankası ve diğer kamu sektörü kurumlarından çeşitli anket verilerini derledi.

Anketin bir bölümü kurumsal blockchain projelerine odaklandı. Bunlar, Ethereum gibi blockchainlere benzeyen ancak daha hassas verileri işlemek ve kurumsal ölçekli uygulamaları desteklemek için oluşturulmuş merkezi olmayan bilgi defterleri olarak belirtildi.

67 canlı kurumsal blockchain ağını analiz eden Cambridge, çeşitli finansal projelerin üretimdeki projelerin %43’ünü oluşturduğunu tespit etti.

Üstelik blockchainlerin oldukça yavaş inşa edildiği de saptandı. Araştırmacılar, projelerin kullanıma geçmesinin ortalama 25 ay sürdüğünü ve daha büyük ağlarda ise bu sürenin dört yılı aşabildiğini keşfettiler.

Son Derece Merkezileştirilmiş

Kurumsal blockchainler, kamu malı muadillerinden çok daha merkezidir. Bu, blockchaini güvence altına alan binlerce anonim düğüm ve madencinin yerine, bir veya birkaç düğümün mevcut ağ üzerinde anlaştığı anlamına gelir.

Blockchainlerin üzerinde daha fazla kontrol ve gizlilik sağlayan “izinli blockchainler”, bazı üyeler tarafından blockchaine yönlendirilen verilerin ticari sır olarak kabul edildiği endüstrilerde son derece önemlidir.

Örneğin, tedarik zinciri sevkiyatlarını veya ithalat süreçleri koordine etmek için blockchain sistemi oluşturan işletmeler, lojistik verilerini bitişik endüstrilere ve makro düzeydeki ekonomik analistlere satabilir.

Projelerin Çoğu Tek Biz Hizmet Kullanıyor

Cambridge araştırmacıları, kurumsal blockchain projelerinin %80’inden fazlasının, düğümler ve madenciler gibi donanımlarının çoğunu barındırmak için tek bir blockchain hizmeti kullandığını saptadı.

İlgili Haber:  Açık Blockchain ile Özel Blockchain Arasındaki Fark

Ancak platformlar, projelerini oluşturmak için genellikle halihazırda denenmiş ve test edilmiş teknolojilere güveniyor. Bu anlamda projelerin %48’i, kurumsal kullanım için tasarlanmış bir tür özelleştirilebilir blockchain çerçevesi olan IBM’in Hyperledger Fabric’e güveniyor.

Cambridge tarafından yayınlanan rapor, pazar liderlerinin, sektörlerindeki diğer şirketlerin de katılması umuduyla kurumsal blockchain projelerinin %70’inden fazlasını bizzat kendi girişimleri ile başlattığını ve geliştirdiğini tespit etti. Aynı sektördeki işletme grupları olan endüstri konsorsiyumları, kurumsal blockchain projelerinin %22’sini başlatmış görünüyor. %5’ten biraz fazlası ise devlet kurumları tarafından başlatıldı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın