ZUBR tarafından yayınlanan bir raporda, Bitcoin vadeli işlemleriyle uğraşan kurumsal yatırımcıların, nakit eşdeğeri yerine dijital varlığı almayı daha fazla tercih ettiğinin altı çizildi.

Haberin Özeti

  • ZUBR, kurumsal yatırımcıların nakit olarak ödenen vadeli işlemler yerine gerçek Bitcoin istediklerini kanıtlayan bir rapor yayınladı.
  • Yatırımcılar ayrıca uzun vadede Bitcoin’de kalmakla ilgileniyor ve piyasalardaki dalgalanma nedeniyle vazgeçmiyorlar.
  • Rapora göre geçtiğimiz yıl Bitcoin vadeli işlem hacmi 4 trilyon doları aştı.
  • Kripto para birimi türevleri borsası ZUBR tarafından yayınlanan bir rapor, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i nakit olarak ödenmiş vadeli işlemler yerine “fiziksel” formda tutmaya yöneldiğini gösteriyor. Rapora göre, bu tür yatırımcılar aynı zamanda en büyük kripto para biriminin piyasa değerinin dalgalanmasından da etkilenmiyor ve uzun vadede Bitcoin varlıklarını ellerinde tutmayı düşünüyor.

Geçen hafta yayınlanan “Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin Vadeli İşlem Piyasalarında ‘Hodlers’ Çeviriyor” başlıklı raporda, kurumsal yatırımcıların (hedge fonlar gibi başkaları adına para yatıran kurumların) Bitcoin türevlerine dahil olmak için düzenlenmiş borsalara güvendikleri sonucu vurgulanıyor.

Türevler, değerini bir dayanak varlıktan alan ve alım satımı yapılabilen menkul kıymetler veya sözleşmeler olarak tanımlanıyor. Bu araçlar, kurumsal yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır ve Bitcoin türevlerinin varlığı, daha fazla yatırımcıyı kripto para birimi dünyasına çekme konusunda yardımcı olabilir.

Bitcoin türevleri dünyasında, “fiziksel biçim”, dolar ve euro gibi bir nakit cinsinden ödeme yapılması yerine, Bitcoin’in kendisinin direkt olarak yatırımcıya teslim edileceği anlamına gelir.

ZUBR Ceo’su Ilgar Alekperov, geçtiğimiz hafta yayınlanan raporla ilgili, “Bankalar ve hedge fonlar gibi kurumların düzenlenmiş borsalarda faaliyet yürütmek için artan bir talebi olduğu açık” şeklinde konuştu. Alekperov, “Tamamen düzenlenmiş bir pazar, hem kurumları hem de perakende yatırımcıları güvende tutmanın yanı sıra, etkili ve tutarlı bir hizmet de sağlar.” dedi.

İlgili Haber:  Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemlerde Kendi Rekorunu Kırdı

Örnek Olarak Bakkt Kullanıldı

İstatistikler de bu açıklamaları doğruluyor. Rapora göre geçtiğimiz yıl Bitcoin vadeli işlem hacmi 4 trilyon doları aştı. Bitcoin yatırımına olan ilgideki artış esas olarak Chicago Mercantile Exchange (CME) ve Intercontinental Exchange tarafından işletilen bir kripto türev şirketi olan Bakkt’da görüldü.

Rapor, genel itibariyle, fiziksel olarak yerleşik Bitcoin türevlerine olan ilginin özellikle son yıllarda daha önemli hale geldiğini belirtiyor. Bakkt’ı örnek olarak kullanan ZUBR, 2020’nin başında nakit ödemeli vadeli işlemlerin Bakkt’ın toplam işlem hacminin %50’sinden fazlasını oluşturduğunu söylüyor. Ağustos ayına kadar ise söz konusu borsadaki fiziksel olarak yerleşik vadeli işlemlerin %72 oranına ulaştığı kaydediliyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın