9 Ağustos 2022, Salı
24.5 C
İstanbul

Rapor: Tesla’nın Bitcoin Stratejisi İşe Yarıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bundan tam 1 sene önce Tesla 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın almıştı.

Binance indirim kodu

Salı günü yani yarın Tesla’nın 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin aldığını ilk açıklamasının üzerinden bir yıl geçmiş olacak. Bu haber piyasalarda şok etkisi yaratmış ve tweetleri ile milyar dolarlık fiyat dalgalanmaları yaratabilen Elon Musk’ı kriptonun en etkili isimlerinden biri yapmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Şimdi, bir yıl sonra sormakta fayda var: Tesla’nın kripto piyasaları üzerindeki etkisi bir yana, Bitcoin alımı şirket için iyi oldu mu?

Kısa cevap “evet”. Pazartesi günü Tesla, tüm halka açık şirketlerin SEC’e raporlaması zorunlu olan ayrıntılı bir yıllık rapor yayınladı.

Raporda, 31 Aralık itibariyle Tesla’nın geçen yılın başlarında satın aldığı Bitcoin’in bir kısmını satarak 128 milyon dolar kâr elde ettiği, ancak pozisyonunda da 101 milyon dolarlık bir zarar kaydettiği belirtiliyor.

İlk bakışta, bu, Tesla’nın Bitcoin alımında gösterdiği cesaretin şirkete 27 milyon dolarlık net kâr kazandırdığını gösteriyor. Ancak kripto varlıkları çevreleyen ilginç muhasebe kuralları nedeniyle, hikaye biraz karmaşık.

Spesifik olarak, bu muhasebe kuralları, Bitcoin fiyatı satın alma fiyatının altına düşerse, fiyat tekrar yükselse bile şirketlerin sözde bir değer düşüklüğü zararı kaydetmesi gerektiği anlamına gelir. Bu arada, fiyat tavan yapsa bile, bir şirket Bitcoin’i satmadıkça kazanç bildiremez.

Geçen yayınladığımız başka bir haberde “satılmamış” veya stake edilmiş kripto paraların vergilendirilemeyeceğine dair ABD mahkeme kararını yayınlamıştık.

Tüm bu yukarıda bahsettiğimiz muhasebe kuralları gereği, özellikle fiyatların yükseldiği 2021 gibi bir yılda, bir şirketin kripto varlıklarının gerçek değerini ortaya koymak zordur. Ancak Tesla raporda, Bitcoin’inin gerçeğe uygun değerinin 31 Aralık itibariyle yaklaşık 2 milyar dolar olduğunu belirtti ve 500 milyon dolarlık kazanç elde ettiğini bildirdi.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Hızlı Yükselişinin Küresel Dolar Ekonomisi Üzerinde Çok Az Etkisi Olacak

İşte rapordan, Tesla’nın yalnızca Bitcoin varlıklarının değerini belirtmekle kalmayan, aynı zamanda şirketin bir yıl önce tanıtılan yeni politikasına bağlı kaldığını ve bilançosuna nakit dışı varlıklar (kripto gibi) eklemeye devam ettiğini öne süren önemli bir paragraf:

Yatırım stratejimizi, ABD hükümetine ve diğer pazarlanabilir menkul kıymetlere, dijital varlıklara yatırım yapmak ve finansman sağlamak gibi likidite ve risk hedeflerimizi karşılayacak şekilde uyarlamaya devam ediyoruz. 2021’in ilk çeyreğinde, bitcoin’e toplam 1.5 milyar dolar yatırım yaptık. 31 Aralık 2021 itibariyle bitcoin varlıklarımızın piyasa değeri 1.99 milyar dolardı. Dijital varlıkların uzun vadeli potansiyeline hem yatırım hem de nakde likit bir alternatif olarak inanıyoruz.

Bu 1.99 milyar dolarlık rakam, fiyatın yaklaşık 46.000 dolar olduğu 31 Aralık’taki Bitcoin değerini yansıtıyor, bu nedenle Tesla’nın bugünkü kazancı, mevcut 43.000 dolarlık fiyattan hesapladığımızda biraz daha düşük kalıyor. Ancak yine de orijinal satın alma fiyatının oldukça üzerinde.

Bazı Tesla hissedarları, Musk’ın kriptoyla uğraşmayı bırakıp bunun yerine şirketin ana işi olan arabalara odaklanmasını tercih ediyor. Ancak salt finansal açıdan bakıldığında, yıllık rapor, Bitcoin alımlarının genel bir kazanç kapısı olduğunu gösteriyor. Bu da, muhtemelen kriptonun Tesla’nın geleceğinin kalıcı bir parçası olacağı anlamına geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar