New York merkezli kripto yatırım şirketi CoinFund, NFT tabanlı (eşsiz token) dijital sanat pazarı Rarible’a detayları açıklanmayan bir yatırım yaptı. Rarible tarafından 8 Eylül tarihinde yapılan bir duyuruya göre; satış öncesi turda elde edilen bu fonlar, “topluluk tarafından yönetilen” bir NFT pazarı geliştirmek için kullanılacak.

Not: Non-Fungible Token (NFT) Türkçe ifadeyle “değiştirilemeyen, eşsiz” token demektir. NFT’ler eşsiz, nadir ve bölünemeyen tokenlerdir.

Rarible platformu bu yılın başlarında piyasaya sürüldü ve bu hafta RARI yönetim tokenini çıkarmaya başladı. RARI, 24 saat önce Uniswap’ta listelenmesinden bu yana fiyatını ikiye katladı.

Rarible; non-fungible token (NFT) adı verilen “eşsiz token” sektörünün, 2020’de sermaye değerinde %50 büyüme yaşayarak 315 milyon dolarlık bir piyasa haline geleceğini tahmin ediyor.

CoinFund; yatırımı duyurduğu blog gönderisinde, “tüm online dijital içeriğin blokzincir üzerinde olacağını ve NFT (eşsiz token) şeklinde bir blok zincirine yerleştirilebilen online dijital içeriğin şaşırtıcı çeşitliliğini” vurguladı.

Fikri mülkiyet hakları blok zinciri üzerinde NFT olarak temsil edilirken, trilyonlarca dijital içerik ikincil pazarlara taşınacak. Bu, muazzam “likit olmayan” değerin kilidini açacak ve blok zincirindeki en büyük varlık sınıfı haline gelecektir.

İlgili Haber:  Binance, Blockchain Oyun Platformu Sandbox Üzerinde Sanal Arsa Satın Aldı

CoinFund, NFT’leri “tokenize edilmiş dijital içeriğin kendisi olarak” ele almanın indirgemeci bir yaklaşım olduğunu ve değiştirilemeyen tokenleri her türlü dijital içerik için fikri mülkiyet haklarının likit ifadeleri olarak tanımladığını belirtiyor.

Örneğin firma, Mona Lisa’nın fotoğrafını çekmek ile bu şahesere gerçekten sahip olmak arasındaki farkın, elinde sade Mona Lisa fotoğrafı olan birinin onu görüntülemek için yıllık 10.2 milyon dolarlık giriş ücreti talep edemeyeceği gerçeği olduğunu vurguluyor.

NFT’ler yeni ve hacimli bir finansal varlık sınıfı haline gelmek üzereler. Bu yeni varlıkları satmak, açık artırmaya sunmak ve onlarla alım satım yapabilmek için platformlara ihtiyacımız var.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here