Ray Dalio Bitcoin Kullanıcılarını Uyardı

Dünya çapında bitcoin ve kripto para birimlerine olan ilgi artarken milyarder Ray Dalio, bitcoin'in yasaklanma riskine değindi.

Bitcoin, bu yıl, dünyanın en büyük bankalarından ve büyük bireysel yatırımcılardan aldığı destekle, nişinden biraz ayrıldı.

Bitcoin, enflasyona karşı potansiyel bir korunma olarak itibarını artırdı. Bitcoin fiyatı, 2017’nin sonundaki en yüksek seviyesi olan 20.000$ ‘a dokunma mesafesine geldi. Ancak veriler, Bitcoin’in son rallisinin üç yıl öncesine göre çok farklı olduğunu gösteriyor.

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in eş başkanı Ray Dalio, büyümeye devam ederse ve “malzeme” olmaya başlarsa hükümetlerin bitcoin’i “yasaklayacağı” konusunda uyardı.

Kişisel serveti yaklaşık 17 milyar dolar olan Dalio, “Hükümetler bunu uygulamak için sahip oldukları dişleri kullanacaklar. Bitcoin ile işlem yapamazsınız, derler” dedi Yahoo Finance’e bu ayın başlarında verdiği bir röportajda.

“Öyleyse, neredeyse, işlem yapabilmek için bir suçlu mu olacağım?” diye sordu Dalio. Bitcoin tutmayı tercih edeceğini de ekledi.

Dalio, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin devam eden dalgalanmalarına ve bunları harcamak için sınırlı seçeneklere işaret etti. “Dijital para birimlerinin insanların umdukları şekilde başarılı olacağını düşünmüyorum” dedi.

Ödeme devi PayPal kısa süre önce bitcoin için destek açıkladı. PayPal, potansiyel olarak bitcoin ve kripto pazarını milyonlara açarken, bitcoin fiyatı çılgınca dalgalanmaya devam ediyor.

ABD doları dahil fiat para birimlerini bekleyen Dalio, “Teorik olarak, bitcoin iyidir. Ancak üç temel şey bir para biriminin etkili bir değişim aracı olması, servetin depolanması ve hükümetlerin bunu kontrol etmek istemesidir” dedi. Euro ve Çin’in renminbisinin giderek dijitalleşeceğini de ekledi.

Çin, dijital yuanını şimdiden piyasaya sürmeye başladı. Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, ECB’nin “dijital bir euro çıkarmaya hazır olması gerektiğini” söyledi. Bazıları, bu yeni dijital para birimlerinin, insanlar giderek daha fazla çevrimiçi işlem yaptıkça bitcoin ve kripto para biriminin benimsenmesini hızlandırmasını bekliyor.

  Satoshi Bitcoin'in Arz Limitini Neden 21 Milyon Olarak Seçti?

Ray Dalio’ya gelen cevaplar

Dalio’nun yorumları, Bitcoin ve kripto para topluluğu tarafından Twitter’da küçümseme ve alay konusu ile karşılandı.

New York merkezli bitcoin ve kripto borsası Gemini’yi 2014 yılında ikiz kardeşi Cameron ile kuran Tyler Winklevoss, “Hükümetler bitcoin’i yasaklamayı deneyebilir, ancak durduramaz” diye tweet attı.

Global Macro Investor ve Real Vision Group’un CEO’su Raoul Pal, “Herhangi bir yerde sermaye kontrolü hiç işe yaramadı ve altın her zaman işe yaradı,” diye tweet attı. “Bitcoin aynı olacak.”

Dalio’nun yorumları, yaz boyunca bitcoin ve benzeri “hükümetin etkisinin ötesinde sanal para birimleri” uyarısında bulunan efsanevi yatırımcı Jim Rogers’ın hayatta kalmasına izin verilmeyeceğini söylüyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın