20 Ağustos 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Bitfinex’ten Bitcoin Çalmakla Suçlanan “Razzlekhan” Kefaletle Serbest Bırakıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Razzlekhan takma adlı Heather Morgan geçtiğimiz günlerde ABD’li yetkililerce 2016 yılındaki Bitfinex hackinden dolayı tutuklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Heather Reyhan Morgan’ın Türk olabileceği gündeme gelmişti.

Binance indirim kodu

Dün ABD mahkemesi, 2016 Bitfinex hackinden sonra milyarlarca dolar değerinde Bitcoin aklamakla suçlanan çiftten Heather Morgan’ın serbest bırakılmasına karar verdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Morgan’ın kocası Ilya Lichtenstein ise tutuklu yargılanacak.

Mahkeme kararı, Morgan ve Lichtenstein’ın avukatlarının her iki tarafın da kefaletle serbest kalması yönündeki taleplerinin ardından geldi.

Sanık tarafı

Çiftin avukatlarına göre, Morgan ve Lichtenstein’ın dört ana nedenden dolayı kefaletle serbest bırakılması gerekiyordu.

Çiftin avukatlarının iddiasına göre bunlardan ilki, taraflardan hiçbirinin kaçma riski taşımadığı. Avukatları, Heather Morgan ve kocası Lichtenstein’ın her ikisinin de New York Manhattan’daki evlerinde yaşadıkları için kaçabilecekleri yönündeki endişelerin yersiz olduğunu söyledi.

Çiftin avukatları ayrıca, çiftin tutuklanmasının, kendilerine yöneltilen suçlamalara karşı kendilerini savunma hakkına “zarar vereceğini” savunuyor.

Üçüncüsü, Morgan, 31 Ocak 2022’de bir meme ameliyatı geçirdiği için halen iyileşme sürecinde. Avukatları, ilgili tıbbi sorunların “kaçma riskini azaltacağını” ve bunun sonucunda hapsedilmesinin “ağır bir risk oluşturduğunu” savunuyor.

Son olarak, çiftin avukatları, çift hakkında açılan davada çok önemli boşluklar olduğu gerekçesiyle kaçmak için bir nedenleri olmadığını belirttiler.

Davacı tarafı

Savcılar, sırayla, çiftin kefaletle serbest bırakılmasına karşı birkaç argüman sıraladı.

Savcılar, hem Morgan hem de Lichtenstein’ın kaçmayacaklarına ilişkin iddiaya, sanıkların hükümetin kendilerine karşı ne kadar çok kanıtı olduğunun farkında olmadıklarını dile getirdiler. Yani sanıklar kendileri hakkında toplanan kanıtların farkında olmuş olsalar kaçabilirler.

Savcılar ayrıca sanıkların, yüz milyonlarca dolarlık kripto paraya erişimlerinin olmasının gözaltında kalmaları için bir neden olduğunu söyledi.

İlgili Haber:  Kim Jong-un'un Kripto Para Borsalarını Hedefleyen 6.000’den Fazla Hacker’ı Var 

Buna, ABD’li yetkililerin el koyduğu 4 milyar dolardan biraz fazla değerde 94.000’den fazla Bitcoin’in dışında kalan fonların dahil olduğu belirtildi.

Savcılar, “İnternet bağlantısıyla dünyanın her yerinden erişilebilen, ellerindeki yüz milyonlarca dolarlık kripto para varlığıyla, sanıklar yurtdışına kaçışı kolayca finanse edebilirler” diye ekledi.

İddia makamı ayrıca Lichtenstein için 5 milyon dolar ve Morgan için 3 milyon dolar artı ev hapsi şeklinde önerilen kefalet koşullarının sanıkların mahkemeye geri dönmesini garanti etmeyeceğini de ekledi.

Savcılar, “Önerilen kefalet bedelleri, sanıklar kaçmayı seçerlerse kullanabilecekleri fonların değerine göre gölgede kalıyor” dedi.

Mahkeme nihayetinde, dava konusu fonların halen Lichtenstein’ın kontrolünde olduğu gerekçesiyle onun kefaletle serbest bırakılmayacağına karar verdi.

Öte yandan Morgan’ın Bitfinex’ten çalınan fonlara erişim olasılığının daha düşük olduğu için ve kocasından daha az kaçma riski bulunduğundan kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar