5 Ekim 2022, Çarşamba
17.6 C
İstanbul

Reddit Kullanıcısı, Kripto Piyasası Felaket Tellalı Michael Burry’nin Foyasını Ortaya Çıkardı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Reddit’teki Wall Street Bets forumunda bir kullanıcı, kısa bir süre önce kripto para piyasalarında büyük çöküş yaşanacağını iddia edip Twitter hesabını silen Michael Burry’nin kötümser tahminlerinin ne sıklıkla doğru çıktığını analiz etti.

Binance indirim kodu

Daha önce 2.000’li yılların ortalarında ABD’deki emlak krizini doğru tahmin ederek krizden önce milyarlarca dolarlık short pozisyonu açan Burry, “The Big Short” kitabı ve filmi ile ölümsüzleştirilmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

O tarihlerden bu yana Burry birçok kötümser tahminde bulundu. 2017 yılında küresel finans isteminin çökeceğini iddia eden Burry ayrıca kısa bir süre önce de piyasanın tüm tarih boyunca oluşan en büyük balonlardan birine sahne olacağını iddia etmişti.

Reddit Kullanıcısı, Burry’nin Tahminlerini Analiz Etti

İsminin “Noble” olduğunu aktaran “u/nobjos” adındaki Reddit kullanıcısı Reddit üzerinde Burry’nin şimdiye kadarki tahminlerinin kaçının tutup kaçının tutmadığını analiz etti. Paylaştığı postu ilk olarak kendi bloğunda yayınlayan kullanıcı, Wall Street Bets forumu üzerinde 5.000’in üzerinde upvote aldı.

Noble gözlemlerini şöyle aktardı: “Bir süredir gözlemlediğim kadarıyla, Burry’i konu alan her haber ve ayrıca kendi Tweet’leri her daim yolda olan bir çöküşten bahsediyor. Daha geçtiğimiz hafta ‘tüm çöküşlerin en büyüğü’ olarak adlandırdığı bir olaydan bahsetti ve bunun nedeni olarak da son zamanlarda Reddit’te birlik olunarak fiyatları yükseltilen borsa hisseleri ve kripto paraların ülkelerin boyutlarına yaklaşması olduğunu iddia etti. Benim bu analizdeki amacım Michael Burry’nin, her daim çöküşten bahsettiği için gerçekten bir çöküş olduğunda şans eseri bir şekilde bu durumu tahmin ettiği mi yoksa gerçekten de tahminlerinin birçoğunun doğru çıktığını anlamaktı.

Noble son 15 yılda Burry’nin bir tahmin yaptığı tüm haber kaynaklarını taradı. Bunun ardından bu tarihleri, S&P 500’ün gelirlerini bir aylık, bir çeyreklik ve Burry’nin tahmininden bugüne kadar olacak şekilde sınıflandırdı. Eğer Burry tahminini yaptığında belirli bir şirketin hissesinden bahsediyorsa Noble bu şirketin hisse senedi fiyatını baz aldı.

İlgili Haber:  Uzmanlara Göre Bitcoin 2022'de 200.000 Dolara Çıkabilir

“Burry’nin Tahminlerinin Büyük Çoğunluğu Tutmamış”

Sonuçta ise S&P 500, Burry’nin “küresel finans çöküşü” hakkında 2017 yılında kehanette bulunmasının ardından %93 değer kazanırken 2019 yılında ise ETF’lerin ekonomi alanındaki balonlardan biri olacağını söylemesinin ardından ise %50’lik bir yükseliş gösterdi. Tesla hisseleri ise Burry’nin son tahminlerinden sonra düştü.

Noble sözlerini, Burry’nin 2008 yılından sonra emin olarak tuttu diyebileceğimiz tek tahminin Bitcoin ile alakalı olduğunu söyleyerek bitirdi. Burry 2021 yılının Mart ayında Bitcoin için “spekülatif bir balon” tabirini kullanmıştı ve bu tarihten bu yana BTC %30 değer kaybetti. Ancak Noble Burry’nin bu tahmininin gelecek birkaç yıl içerisinde nasıl sonuçlanabileceğini bilmek için yeterli veri olmadığını da hatırlattı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar