Reklam ve pazarlama bazı açılardan aynı olabilse de, bu iki terim arasında belirgin bir farklılık var. Her ikisinin de temel amacı bir ürün veya hizmet için tüketici bilincini artırmak, sadık müşteriler oluşturmak ve satışları artırmaktır.

Reklam ve Pazarlama Arasındaki Fark

Reklam, belirli bir ürün veya hizmetle ilgili ücretli bir iletişim veya promosyon olup, özellikle marka bilincini geliştirir. Temel amacı, daha fazla satış yaratmaktır.

 

Pazarlama diğer taraftan, fikirlerin formülasyonu ve satıcı ve alıcıyı birbirine yakınlaştırmayı, ürünün veya hizmetin geliştirilmesi, markalanması ve tasarlanması, hedef müşteriler üzerinde araştırma yapılması, piyasaya bir fikir getirmek için bir servis veya hizmet sunmaktır. Bir başından sonuna kadar bir süreçtir. Pazarlama işinizi kurabilmeniz için genel bir araçtır.

Gördüğünüz gibi, reklamcılık tüm pazarlama sürecinin sadece bir parçasıdır. Televizyon, reklam panoları vb. aracılığıyla hangi medyayı kullanacağınızı analiz etme gibi stratejileri planlamayı gerektirir. Ayrıca, her bir reklamın zamanını, süresini ve sıklığını ayarlamayı da içerir. Esas olarak, hedef müşterilere belirli bir ürün veya hizmet hakkında bilgi vermektir. Hedef kitleye, ürün satın almaya ikna edilmesinin yararları ve avantajları olduğunu söyler.

Pazarlama bütün sürecin kendisidir. Ürünün tasarımı ve faydaları, ürünün fiyatlaması ve beklenen performansı, medya planlaması (reklamcılık dahil) ve ürünün halkla ilişkilendirilmesi için stratejiler, ürünle ilgili müşteri yardım sistemleri ve reklamlar ile ilgili çeşitli çalışmaları içeren ilerici bir iyileştirme sürecidir. Hatta çok daha fazlasıdır.
Reklamcılıkta, hedef kitlen ürünü satın aldığında, amacına ulaşmış olursun.

Bununla birlikte, pazarlamayla birlikte müşterinin bir ürüne veya hizmete karşı davranışını anlamaya çalışan piyasa araştırması gibi bütün süreçte daha fazla bileşen yer alır; hedef müşterilerin alışkanlıklarına uyacak şekilde ürün veya hizmeti tasarlamak. Bir diğeri, ürününüzün veya hizmetinizin müşterilerinizin önüne nasıl konulacağı reklam ve stratejilerini içeren ve marka tanıma yoluyla satış yapmaya başlayan medya planlamasıdır. Diğer bileşenler doğrudan pazarlamanın yanı sıra e-posta pazarlaması ve halkla ilişkilerdir.

Gördüğünüz gibi, reklamcılık pazarlamanın yalnızca bir bileşenidir.

Reklam ve pazarlama arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de ekleyecekleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here