Rekor GBTC İndirimi 100 Bin Dolarlık Bitcoin Fiyat Artışını Tetikleyebilir

Kurumlardan gelen klasik bir sinyalin tarihsel eğilimini tekrar etmesi durumunda Bitcoin (BTC) için 100.000 dolarlık bir boğa koşusu geçerli olabilir.

Bloomberg Intelligence’ın kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, 4 Mart’taki bir tweetinde Bitcoin için bir sonraki adımda ne olacağı konusunda ipucu arayanların Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) bakması gerektiğini söyledi.

“Negatif prim 100.000 dolara yürüyüş sinyali verebilir”

Bitcoin 43.000 dolara düştükten sonra tüm zamanların en yüksek seviyelerinin altında kalmaya devam ederken GBTC’deki sözde “prim” negatif çıktı.

Bu, GBTC hisselerinin sözde net varlık fiyatının altında işlem gördüğü ve kurumsal alıcıların indirimli olarak satın alabilecekleri anlamına geliyor. Geçtiğimiz zamanlarda, bu tür olaylar hem nadir olarak görüldü hem de sonraki fiyatların yükselişine işaret etti.

BTC/USD’yi 3.600 dolardan 58.300 dolara getiren boğa döngüsünün başlangıcı olan Mart 2020’de de negatif bir prim gözlemlenmişti.

McGlone, Grayscale Bitcoin Trust indiriminin, mart ayında 100.000 dolara yükselebileceğini belirterek tarihin ve kriptonun ne kadar geliştiği baz alındığında Bitcoin’in ABD tarafından düzenlenen borsalarda görülen şubat ayı sonu fiyat eşitsizliklerinin, sağlamlaştırıcı bir fiyat temeline işaret ettiğini vurguladı.

Bugün itibariyle GBTC primi %13 ile 2017’deki başlangıcından bu yana herhangi bir noktada olduğundan daha düşük bir seviyede kaldı.

Ancak geçen yılın aksine performansı etkileyen başka faktörlerin söz konusu olabileceği kaydedildi. GBTC’nin, yakın gelecekte piyasada daha büyük ihtimalle görünme olasılığı ile birlikte vekil borsada işlem gören fonlar olan borsa ticaret fonları ile rekabet halinde olmasının yanı sıra pazar üstünlüğü için savaşmak zorunda olduğu belirtildi.

Grayscale’in ocak ayından itibaren yeni teklifler yayınlandıktan sonra yönetim ücretlerini düşürmesi bekleniyor.

Makro analiz firması Bianco Research’ün kurucusu Jim Bianco, Grayscale’in (GBTC) piyasa değerinin 30 milyar dolar, ABD Bitcoin Amaçlı ETF’nin ise (BTCC/CN) 454 milyon Kanada doları olduğunu belirterek bu fonun 6 gündür işlem gördüğüne dikkat çekti.

  Raoul Pal'e Göre Bitcoin 1 Milyon Dolara Emin Adımlarla Yürüyor

30 milyar dolarlık bir GBTC’nin hiçbir şekilde net varlık ücretini negatif kaydetmeye yetecek kadar satış görmeyeceğine inanan Bianco, bu nedenle BTCC’ye yalnızca 400 milyon dolarlık Kanada dolarının akacağını ve önceki indirim dönemlerini 2 ile 4 kat arasında değişen fiyat artışlarının izlediğini sözlerine ekledi.

Grayscale ve rakipleri altını geride bıraktı

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, McGlone’a altın çıkışlarının tek başına kripto para için “olgun” bir fırsat sunduğunu söyleyerek daha fazla kazanım potansiyeli hakkındaki coşkunun Bitcoin ekosistemine nüfuz etmeye devam ettiğine dikkat çekti.

25 Şubat’ta gerçekleşen Bloomberg Yatırım Zirvesi sırasında konuşan Sonnenshein, Bitcoin’in gerçekten patladığı ve tüm zamanların en yüksek fiyatlarından bazılarına ulaştığı bir zamanda, Q4 2020’nin altın yatırım ürünlerinden kaydedilen en büyük çıkışlardan bazılarını görmesinin tesadüf olmadığına dair çok az şüphesi olduğunu açıkladı.

Bitcoin’in dijital bir altın veya dijital bir değer deposu olduğu yönündeki anlatının, şu anda yatırım topluluğu etrafında oldukça yaygın bir kabul gördüğünü belirten CEO, bu nedenle de Grayscale ürünlerinin popülaritesi veya sadece dijital varlıklara maruz kalma yeteneği düşünüldüğünde bunun, gerçekten ne kadar pazar talebinin olduğunu temsil ettiğini düşündüğünü ifade etti.

Sonnenshein ayrıca, bu sefer manzaranın 2017 ve ilk kurumsal Bitcoin ürünlerinin piyasaya sürülmesiyle çok az ortak noktası olduğunu yineledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın