2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Resesyon Korkusuyla Birlikte Bitcoin Tekrar 20.000 Seviyelerine Geriledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin kilit seviye olan 20.000 dolar civarında dolaşıyor.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz günlerde 17.000 dolar seviyelerine kadar inen Bitcoin daha sonra bir miktar toparlanmış ve 21.000 dolara kadar çıkmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ancak makro ölçekli belirsizlikler, artan faiz oranları, yüksek enflasyon ve en son olarak da resesyon korkusu Bitcoin’i tekrar 20.000 dolar seviyelerine indirdi. Bitcoin dün ve bugün düşüşe devam etti ve global çapta ekonomik durgunluk endişelerinin artmasıyla birlikte değer kaybetmeyi sürdürdü. Elbette düşen sadece Bitcoin ve kripto piyasası değil, hisse senetleri de büyük kayıplar yaşıyor.

Bitcoin son 24 saatte %5 değer kaybederken, Ethereum %7 değer kaybetti. Şunu not etmeden geçmeyelim, son zamanlarda Ethereum’daki düşüşler her zaman bir tık Bitcoin’den fazla oluyor. Yani Ethereum Bitcoin’den daha fazla değer kaybediyor.

Bu arada bir diğer ilginç gelişme de Shiba Inu tarafında yaşandı. Piyasalardaki momentumunun azalmasına rağmen Shiba Inu, son 24 saat içinde %15 artarak ufak çaplı bir ralli yaptı.

Analistler Bitcoin’in 17.000 dolar civarlarında bir dip yaptığını ama bunun gerçek dip olmadığını söylüyor. Bitcoin’in 17.000 altına düşmemesi için Haziran ayını en az 23.000 doların üzerinde kapatması gerekiyor.

Kripto para birimleri aylardır hisse senetleriyle aynı yönde hareket ediyor ve Çarşamba günü yaşanan düşüş de yine hisse senetleriyle birlikte gerçekleşti. Ekonomik gerilemeden dolayı yatırımcılar riskli varlıklardan bir bir çıkıyor.

Bitcoin nasıl Mayıs ayında 30.000 dolar civarında konsolide olduysa, şimdi de 20.000 dolar civarında konsolide oluyor. Eğer böyle giderse muhtemelen Haziran ayını 20.000 seviyelerinde kapatacağız ve Temmuz ortaları gibi 15.000’e doğru bir yolculuk olabilir.

Analistler spekülatif yatırımcıların bir sonraki alım fırsatı olabilecek 15.000 dolar seviyelerini beklediğini belirtiyor.

İlgili Haber:  Kripto Piyasasındaki Kara Bulutlar Dağılırken Bitcoin 50.000 Doların Üzerine Çıktı

Piyasalar ne zaman düzelecek?

Bu sorunun cevabını net verebiliyor olsak muhtemelen burada değil, Miami Beach’te içeceklerimizi yudumluyor olurduk.

Ancak şunu söyleyebiliriz; piyasaların tekrar boğaya dönebilmesi için makroekonomik koşulların iyileşmesi ve Fed’in para politikasına yönelik agresif yaklaşımını yumuşatması gerekiyor. Faiz arttırımı devam ettikçe ayı piyasasının devam edebileceğini söyleyebiliriz.

Dip nerede olacak peki? 2018’de 3000 dolar civarlarına kadar inmişti. Tekrar o seviyelere iner mi bilinmez ama aşağı yönlü daha gidecek çok yol olduğu kesin.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar