1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Reuters: Kıt Arz Spekülatif Taleple Karşılaştığı İçin Bitcoin Fiyatı Artıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, varlık gibi görünen bir ekonomi dersidir. Bitcoinin değeri on yıldan fazla bir sürede 20.000 doları aştı ve 2021’in ilk günlerinde 30.000 doları gölgede bıraktı. Bu durum, kıt arzın spekülatif taleple karşılaşmasından kaynaklanıyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin epik bir yıl geçirdi. 2020’nin başlarında nerdeyse %50 düşüş yaşadıktan sonra Covid-19 pandemisi ile birlikte yükselişe geçti. Bitcoinin değeri yıl boyunca %300 civarında fırladı. JPMorgan’a göre, Ekim ortasından itibaren altın borsalarından 7 milyar dolarlık fon çıkışı oldu ve kripto paraları takip eden yatırım aracı Grayscale Bitcoin Trust’a 3 milyar dolardan fazla para aktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

JPMorgan, tüm özel yatırımları altına çevirmek için, bitcoinin değerinin dört kattan fazla artış gösterip 150.000 dolara çıkması gerektiğini söylüyor. Ancak bitcoinin, altın veya herhangi bir fiat para biriminin yerini alması pek olası değil. Birincisi, son derece değişken: 2017’de fiyatı 14 kat arttıktan sonra, 2018’de %70’in üzerinde düşüş yaşamıştı. İkincisi, mal veya hizmet alımlarında kullanımı muhtemelen sınırlı kalacak: örneğin fiyatı haftalar içinde devasa artan bir şeyle insanlar neden kahve almayı istesin ki? CoinMarketCap’e göre şu anda 600 milyar dolar civarında olan bitcoin piyasa değerine yatırımcıların sürekli referansta bulunmaları, bitcoinin daha çok bir hisse senedi gibi görüldüğünü gösteriyor.

Ayrıca bitcoin sahipliği oldukça yoğunlaşmış durumda. Flipside Crypto’ya göre, anonim hesapların en büyük %2’si, arzın yaklaşık %95’ini kontrol ediyor. Bu pek çok şeyi açıklayabilir. Çok düşük faiz oranları, daha fazla yatırımcıyı riskli varlıklara itti. BlackRock gibi geleneksel kurumsal oyuncular bile, kripto paralara dikkat kesilmiş durumda. Ve bireysel yatırımcılar artık Robinhood, PayPal ve Square’den bitcoin ticareti yapabiliyorlar. Kıt arz yüksek talep ile karşılaştığında, fiyat önemli ölçüde artarak daha fazla talep yaratabilir. Bu, tüm baloncukların kendi kendini sürdüren motoru.

İlgili Haber:  Afrika'da Düşük Miktarlı Kripto Para Transferlerinde %55 Artış Yaşandı

Bitcoin savunucuları, artık kripto paraların daha ciddiye alındığı ve yatırımcıların hükümetlerin para birimlerini debase etmekten korktuğu için bu yükselişin farklı olduğunu söyleyebilir. Ancak, Bitcoin’in meşru bir varlık haline gelmesi için, sahipliğin daha az konsantre olması ve değerinin daha az değişken olması gerekir. Aynı zamanda daha fazla hükümet tarafından satın alınması ve daha az düzenlemeye tabii olması gerekiyor. Bütün bunlar kulağa peri masalı gibi geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar