1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

REvil Fidye Yazılımı Saldırıları Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

REvil çetesi, Cuma günü en az 200 ABD şirketine saldırdıktan sonra 70 milyon Dolarlık Bitcoin talep etti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bilgisayar korsanı çetesi REvil, Cuma günü 200 ABD şirketine saldırdı.
  • Hackerlar, ele geçirdikleri verileri geri verme karşılığında 70 milyon Dolarlık Bitcoin talep etti.

Geçen hafta Cuma günü, Rusya menşeli siber suç örgütü REvil, en az 200 ABD şirketini bir fidye yazılımı saldırısıyla vurdu. Çete, o zamandan beri şirketlerin verilerini geri yükleme karşılığında 70 milyon Dolar değerinde Bitcoin talep etti.

Binance indirim kodu

REvil’in Fidye Yazılımı Saldırıları

REvil çetesi, bilgi teknolojisi firması Kaseya’ya saldırdı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bilgisayar korsanları, daha sonrasında Miami merkezli Kaseya firmasını yüzlerce firmaya erişmek ve onları çökertmek için kullandı. Çete yaptığı açıklamada, “Bir milyondan fazla sisteme virüs bulaştı. Pazarlık yapmak isterlerse; verileri geri yükleme karşılığında koşulumuz Bitcoin cinsinden 70 milyon Dolar” dedi.

ABD Başkanı Biden da saldırıyı Cumartesi günü gündeme getirdi. Biden yönetimi altında ABD Adalet Bakanlığı, fidye yazılımı risklerini terörizmle aynı önceliğe sahip bir suç olarak ele alıyor.

Fidye Yazılımı ve Kripto

Kripto ödemelerine dayanan yüksek profilli fidye yazılımı saldırılarının gittikçe artması, kripto endüstrisinin daha sert düzenlemelere tabi olmasına neden oldu.

Kripto paralar, doğaları gereği, sansüre karşı dayanıklıdır ve bu, onları REvil gibi bilgisayar korsanı çeteleri için çekici kılar.

Öte yandan kripto para fiyatları, fidye yazılımı saldırılarının ardından düşmeye eğilimlidir. Örneğin, geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Colonial Pipeline saldırısından sonra Bitcoin %10 değer kaybetmişti.

Ancak kripto endüstrisindeki birçok kişi, bu yüksek profilli fidye yazılımı saldırıları nedeniyle kripto paranın suçlanmasının haksızlık olduğunu düşünüyor. Phuture’deki büyüme başkanı Charles Storry konu ile ilgili verdiği demeçte, “Kolluk kuvvetleri, suçluların bilhassa kripto kullanmasını tercih etmeli. Kripto parada fonların nereye gittiği takip edilebilir, söz konusu fonlarla hangi cüzdanların temas ettiği belirlenebilir ve merkezi bir borsa kullanıldığı takdirde saldırıyı gerçekleştiren kişiler tespit edilebilir.” dedi.

İlgili Haber:  Şirketler, Fidye Yazılımı Ödemeleri İçin Cezalandırılabilir

Gizlilik Odaklı Kripto Paralar

Tabii ki bu yöntem her zaman bu kadar basit ilerlemeyebilir. Fidye yazılımı saldırganları, genel muhasebe blokajlarının ve izlenebilir kripto işlemlerinin farkında olarak hareket ediyor.

Bu yılın başlarında, Doğu Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında benzin kıtlığına neden olan Colonial Pipeline hackerları, bu nedenle, “takip edilemez kripto paralar” ile ödeme talep etti. Grup daha önce Bitcoin ve Monero ile ödeme almıştı.

Monero, Dash ve Zcash gibi “gizlilik odaklı kripto paralar”, işlemlerin ayrıntılarını ve tanımlayıcı bilgileri gizlemek için bir dizi şifreleme tekniği kullanır. Bu da hiç şüphesiz kolluk kuvvetleri için çeşitli zorluklar yaratır.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar