RFID ile NFC Arasındaki Fark

Son güncelleme: 3 sene önce

RFID (Radio Frequency Identification ya da Türkçe ifadeyle Radyo Frekansı Tanımlama), günümüzde kullanılan mevcut etiketleme teknolojilerine kıyasla sunduğu çok sayıda avantajdan dolayı yaygın ilgi gören bir etiketleme teknolojisidir. 

NFC (Near Field Communication ya da Türkçe ifadeyle Yakın Alan İletişimi) ise, iletişim aralığını 10 santimetre ile sınırlayan bir RFID alt kümesidir.

RFID Nedir?

RFID, pasif, aktif veya her ikisinin bir kombinasyonu olan radyo frekansı dalgalarını kullanır. Aktif RFID etiketleri, aralıklarını daha da uzatmaya yardımcı olan bir güç kaynağına sahipken, pasif cihazlar kendi bilgilerini göndermek için sorgulama cihazından aldığı enerjiye güvenir. RFID’nin avantajları arasında, küçük ürünlerle kullanılmasını veya gizlenmesini mümkün kılan etiketin çok küçük boyutta bulunmasıdır. Diğer bir mükemmel avantaj, okunacak bilgiler için doğrudan bir görüş hattına ihtiyaç duymamasıdır. Hızın çok gerekli olduğu bagaj izleme uygulamasında bu çok arzu edilen bir özelliktir.

RF dalgaları çok uzun mesafeler boyunca bilgi iletmek için kullanılır ve RFID farklı değildir. RF dalgaları, özellikle güç verildiğinde çok uzun mesafelere ulaşabilir. Bu tür bir aralık, izlenen hayvanın birkaç kilometre ilerleyebileceği hayvan izleme gibi bazı uygulamalarda çok arzu edilir. Ancak bu tür bir alan nakit kartları veya pasaportlar gibi uygulamalarda istenmez. Kötü niyetli kişiler bilgilerinizi alabilir ve başka bir etikete kopyalayabilir ve kendileri için kullanabilir. İşte NFC’nin sahneye çıktığı yer tam da burası.

NFC Nedir?

NFC ile etiketlenen nesneler genellikle pasiftir çünkü çok fazla aralık gerektirmez. Bazıları, diğer insanların bilgilerini okuyabilmeleri olasılığını daha da azaltmak için koruyucu kullanır. Güçlendirilmeyen etiketlerin bile özel ekipmanla 10 metreden daha uzakta okunabileceği keşfedildiğinde, koruma gerekli hale geldi. Halihazırda, bazı cep telefonları NFC ile donatılmakta, bu sayede hemen hemen tüm insanlar cep telefonu taşıdığı için bir çeşit nakit kartı olarak kullanılabilmektedir.

  Avusturyalı Alkol Üreticisi Blockchain Kullanmaya Başlayacak

RFID ile NFC Arasındaki Fark

RFID ile NFC arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • NFC sadece RFID teknolojisinin bir uzantısıdır.
  • NFC 10 santimetre ile sınırlandırılmıştır. RFID birkaç metrenin ötesine geçme ve bilgiyi iletme kabiliyetine sahiptir.
  • RFID’in geniş bir kullanım alanı vardır, NFC genellikle güvenliğin gerekli olduğu durumlarda kullanılır.
  • Bazı cep telefonları NFC ile donatılmıştır.
Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın