53 yaşındaki bir Bulgar vatandaşı ve “RG Coins” ismiyle 2014’te kurulan kripto para borsasının sahibi olan Rossen Iossifov, uluslararası bir açık artırmaya yönelik yapılan dolandırıcılık planının bir parçası olarak multi milyon dolarlık bir kara para aklama zinciri yürütme suçundan mahkum edildi.

İki haftalık duruşmanın ardından Iossifov, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Kentucky eyaletinin başkenti Frankfort’ta bir federal jüri tarafından kara para aklama ve haraç işleme komplosu kurmaktan suçlu bulundu. Kentucky sakininin 12 Ocak 2021’de cezaya çarptırılacağı açıklandı.

Jüri, en az 900 ABD vatandaşının Iossifov’un Romanya merkezli suç ortaklarının bir program üzerinden yayımladıkları reklamlar üzerinden dolandırıldığını tespit etti. Bu reklamların ise eBay ve Craigslist gibi popüler açık artırma platformları üzerinden ve hali hazırda var olmayan yüksek değerli taşıt gibi mallar için yayımlandığı öğrenildi.

Sahte çağrı merkezi kurmayı planlıyorlardı

Adalet Bakanlığı’nın bir açıklamasına göre dolandırıcılar, kurbanlarının gözündeki meşruiyet imajlarını pekiştirebilmek için saygın şirketlerin ticari markalarını içeren sahte belgeler ve faturalar sunmayı ve hatta alıcılarının endişelerini hafifletmek için çağrı merkezleri ve “destek personeli” çalıştırmayı planlıyorlardı.

Örgütün, ödemeyi aldıktan sonra ise Iossifov fonlarını kripto varlıklarına dönüştürmeyi ve elde ettikleri gelirleri de açık denizdeki para aklayıcılara aktarmayı düşündükleri belirtildi. Jüri, Iossifov’un en az 2015’in eylül ayından 2018’in aralık ayına kadar ceza sendikasına bilerek hizmet verdiğini ve örgütün diğer dört üyesi için 4.9 milyon dolardan fazla Bitcoin takas ettiğini tespit etti.

Tutuklamalar, Romanya Ulusal Polisi ve Romanya Organize Suçları Kovuşturma Dairesi tarafından sağlanan yardımla Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaleti ve federal yetkililer tarafından gerçekleştirildi.

Iossifov, şu anda serbestçe dolaşan üç diğer kaçakla birlikte yürütülmekte olan davada hüküm giyen 17. sanık olarak anıldı. Sanıkların bir düzineden fazlası ise Romanya’dan iade edildi.

RG Coins, Doğu Avrupa bölgesi için donanım cüzdanları satan ve kripto para borsasını kolaylaştıran bir web sitesi ile 2014’ün nisan ayında kuruldu.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın