Ripple, Bitcoin ve Ethereum ile İlgili SEC Belgelerinin Açığa Çıkmasına Yönelik Kararı Kazandı

XRP’nin fiyatı, son 24 saatte %22 arttı ve 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Haberin Özeti

  • Ripple bir keşif kararı kazandı.
  • SEC, Bitcoin ve Ethereum ile ilgili düşüncesini açığa çıkaracak belgeleri mahkemeye teslim etmelidir.

Ripple Labs, Aralık ayından bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kendisine karşı açılan 1.3 milyar Dolarlık bir davayla mücadele ediyor. SEC, Ripple’ı, XRP tokeni biçiminde kayıtsız bir menkul kıymet satışı yapmakla suçluyor.

Bitcoin ve Ethereum ile İlgili SEC Belgeleri Ortaya Çıkacak

Şirket bugün, SEC’in Bitcoin ve Ethereum ile ilgili dahili belgeleri teslim etmesini gerektiren bir keşif kararı kazandı. Sonuç olarak, kamuoyu yakında kripto paranın düzenleyici statüsü hakkında tarihsel olarak sıkı sıkıya sarılmış olan SEC perdesinin arkasına erişebilir.

15 Mart’ta Ripple Labs, CEO’su Brad Garlinghouse ve Yönetim Kurulu Başkanı Chris Larsen ile birlikte SEC’in, Bitcoin ve Ethereum hakkındaki belgeleri de açıklamaya yönelik bir öneri sundu.

15 Mart’ta ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Sarah Netburn’e gönderilen dosyada, “SEC, XRP’nin büyüdüğünü ve geliştiğini neredeyse 10 yıl boyunca izledi ve bu arada satışlarının yasadışı olabileceğine dair hiçbir resmi yönlendirme yapmadı. Ancak SEC bu süreçte, iki benzer kripto varlığın (Bitcoin ve Ethereum) satışlarının menkul kıymet olmadığını duyurdu.” ifadeleri yer aldı.

SEC, hem eski Başkan Jay Clayton hem de eski İcra Direktörü William Hinman’ın kamuya açık yorumlarıyla, piyasa değerine göre en büyük iki kripto para olan Bitcoin ve Ethereum’u menkul kıymetler olarak görmediğini duyurdu. Ancak Komisyon, bu sonuca nasıl vardığını ayrıntılı olarak açıklayan herhangi bir resmi kılavuz yayınlamadı. “Menkul kıymet” kavramı, gelecekteki kâr beklentisini ifade eden bir yatırım sözleşmesi türüdür.

  Ripple’a Bir Dava Daha Açıldı

Bu Karar Davanın Seyrini Değiştirebilir mi?

Ripple, SEC’in XRP’den Bitcoin ve Ethereum gibi “dijital para birimi” olarak bahsetmesinin yollarını arıyor ve son alınan keşif kararı da bu kripto paraların benzer şekilde ele alınması gerektiği durumunu güçlendirecek. Ayrıca, ajansın dijital varlıkların ne zaman menkul kıymetler olup olmadığını belirleme kriterleri hakkında kamuoyuna bir fikir de verecek.

Law360 tarafından bildirildiği üzere Yargıç Netburn, duruşma sırasında, “Sanıkların talebini büyük ölçüde kabul edeceğim.” dedi. SEC ise keşif kararına karşı çıktı ve “burada odak noktası olması gereken şey organizatörün eylemleri” görüşünü savundu.

XRP ise son 24 saatte %22 oranında artarak 1.06 Dolara kadar yükseldi. Bu, son üç yılın en yüksek fiyatı olarak kaydedildi. Ancak kripto para o saatten beri 0.99 Dolar seviyesine geriledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın