1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Ripple, Bitcoin’e Enerji Tüketimi Konusunda Yapılan Saldırıların Arkasında Olabilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

San Francisco merkezli blockchain şirketi Ripple bugün yeniden manşetlere çıktı. Çoğu insan bunun nedeninin SEC davası ile ilgili yeni bir gelişme yaşanmasıyla gerçekleştiğini sana bilir ancak bu kez durum farklı.

Binance indirim kodu

Digital Currency Group kurucusu ve CEO’su Barry Silbert Twitter’da bir soru paylaştı: “Bitcoin’in enerji kullanımıyla ilgili piyasalarda korku ve belirsizlik yayılmasına öncülük eden bir şirket olduğunu söylesem? İşte bu gazetecilerin yazmak istediği sansasyonel bir haber olurdu.”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Meltem Demirörs’ün Yorumu Ses Getirdi

Kimi hedef aldığı tam olarak belli olmayan bu soru, kripto para topluluğu arasında birçok spekülasyona neden oldu. Ancak Coinshares’in baş strateji sorumlusu Meltem Demirörs, bu soruya verdiği cevap ile tüm dikkatleri üzerine çekti: “Ben cevap vereyim, Rip ile başlıyor ple ile bitiyor. Ayrıca Ripple son üç yılda lobicilik faaliyetleri için en çok harcama yapan şirket.

Meltem Demirörs’e göre Ripple, Bitcoin için yayılan yoğun enerji kullanımı ve çevreye olan kötü etkiler ile ilgili söylentilerin arkasındaki baş aktör olarak rol oynuyor.

Ayrıca Demirörs, Ripple’ın son birkaç yılda gerçekleştirdiği yoğun lobi faaliyetlerine de dikkat çekti.

Kripto İklim Anlaşması’na (CCA) kısa bir süre önce üye olan Ripple, gerçekten de lobi faaliyetleri için önemli miktarlarda yatırım yapmış. 2020 yılında Ripple’ın bu tür faaliyetler için harcadığı miktar 690.000 dolar. Ancak bazı Twitter kullanıcılarının belirttiği üzere, Ripple’ın bu alanda bu kadar harcama yapmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edilmekten kurtulamadı.

Suçlamaların Kaynağı ne?

Son birkaç yıldır Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Bitcoin’in yoğun enerji kullanımını ve işlem ücretlerini eleştirmesiyle tanınıyor. Bir tweet’inde Garlinghouse şöyle yazmıştı: “Bitcoin işlemleri normal bir kredi kartından 4.000 kat, XRP ile gerçekleştirilen bir işlemden ise 200.000 kat daha fazla enerji harcıyor.”

İlgili Haber:  SEC ve Ripple Davasında Yeni Gelişme

Ripple şirketinden bu konuyla ilgili eleştirilerde bulunan tek isim de Garlinghouse olarak kalmadı. Ripple yönetim kurulu başkanı Chris Larsen de geçmişte BTC’yi yoğun eleştirilere tutmuştu. Larsen daha çok Bitcoin’in “proof of work (PoW)” mekanizmasını eleştiriyor.

Ripple CEO’su ise konuyla ilgili bir cevap yazdı: “Ripple’ın; BTC’nin enerji kullanımı ile ilgili gerçekleri açıklayan Elon Musk, çok sayıda bilim adamı, ülkeler, kripto para uzmanları ve daha birçok ismin arkasındaki aktör olduğunu düşünmeniz bizim için gerçekten gurur verici.

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar